Dobový zesilovač T74

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

Dobový zesilovač T74

#1 Příspěvek od microlan »

2 x 20W podle T74 byl v těch letech první bastlířský počin, který jsem viděl realizovat. Stavěl to kamarádův táta. Moje schopnosti a finanční možnosti v té době stačily tak akorát na 2W s GC511/521. Po nekonečných a mnohdy inspirativních diskuzích zde, jsem se z nostalgie pustil do realizace tohoto zaprášeného projektu. Konečně už mám i doma možnost něco spájet, tak jsem se do toho pustil. Zatím jen testovací zapojení s "nedobovými" komponenty. Napájeno ze zdroje 2 x 15V pro operáky a empétroskou. Výstup do rozhlasu po drátu (bez trafa).
A dokonce to i hraje. 8O

Telefonní záznam prvních tónů zde:

http://elektrotest.cz/files/trezor.m4a
Přílohy
T74mod.jpg

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od Michal22 »

Podle osazení je to asi podobné nebo stejné jako Transiwatt, ne?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#3 Příspěvek od microlan »

Jo, to byl záměr, aby to zvrchu vypadalo jako původní kontrukce

Viz toto:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 150#983150

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#4 Příspěvek od microlan »

Asi jsem si neuvědomil, že možná ne všichni sledují veškeré diskuze okolo Transiwatů. Tento konec sice vypadá jako T74, ale je to zapojení modifikované danhardem, někdy také označované jako danwatt. Zatím neosazený kondenzátor a odpor pro modulaci proudového zdroje, který mám nastavený na 50 mA.
Přílohy
danwatt.png

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#5 Příspěvek od microlan »

První orientační měření, vzhledem k malému chladiči jsem použil zátěž 8,2Ω. Dále 36V ze stabilizovaného zdroje, 1 kHz, 10V/dílek, měřeno před výstupním kondenzátorem a bez zapojené modulace proudového zdroje.

///Vypočítaný výkon 14,9 W
Přílohy
IMG_20190429_080155.jpg

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#6 Příspěvek od microlan »

Vzhledem k uzamčení vlákna s poptávkou po kondenzátorech, si dovolím ještě reakci zde. jde o hnědé kondenzátory. Ano, mají svod asi 50µA/100V. Do lampáče by to byl průšvih. Ale jako vstupní kondenzátor kde je potenciál asi 1V to nemá valný vliv na funkci. Možná se projeví i nějaká parazitní indukčnost, ale právě proto jsem je koupil, abych to jako celek porovnal s různým osazením.

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“