Zapnuto/vypnuto jedním tlačítkem (pajc)

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#16 Příspěvek od Artaban001 »

Však ano. Do těch násadek se daly strkat jak trubičkový pera, tak i ty redispera. Párkrát jsem měl i to redispero v rukách a normálně jsem jej namáčel do tuše. To, že se mělo nějakým kapátkem vpravit kapka mezi pérko a pero je pro mě novinka. Kazdopádně jsem rád, že už tohle obojí používat nemusím. Zvlášť ty trubičkový pera ve spojení z těma zelenýma šablonama.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#17 Příspěvek od masar »

To kapátko bylo přece součástí šroubovacího uzávěru tuše a tvořila ho šikmo seříznutá trubička, v níž se vzlínavostí tuš držela a stejnou vzlínavostí ji opustila do prostoru mezi redisperem a pérkem.
:wink:
Přílohy
tuš.png

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Tohle kapátko jsem myslel. Redispera jsem normálně namáčel. Ta kapka tuše tam vždycky zůstala. Kapátkem jsem plnil jen ty trubičkový pera.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

Ale namáčení redispera nemohlo dopadnout dobře pro výkres, protože po namočení je na plošce a na její horní straně přebytek tuše, který způsobí nerovnoměrnou tloušťku čáry a vrstvy tuše na pauzovacím papíře. Pro rovnoměrnou kresbu se proto zmíněným kapátkem pouze doplňovala tuš v prostoru mezi pérkem a tělískem redispera tak, aby náplň stačila na plánovanou délku čáry, protože její napojování bylo vždy kritické. Přitom bylo třeba starostlivě dbát na čistotu ostatních částí redispera. Nedostatky se daly odstranit pouze tzv. škrabáním a i to se muselo umět.
:wink:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#20 Příspěvek od Artaban001 »

Redispera jsem používal, a to jen občas pouze v době, kdy jsem byl coby žák základní školy a to v hodinách "výtvarky".
Namáčel jsem klasicky do lahvičky s tuší. Tuš oproti inkoustu je jakoby olejovitá. Pokud se to pero namočilo lehce nad perko, přebytečná tuš stekla a držela se jen v tý jamce.
Násadkovým trubičkovým perem jsem psával - a to ještě pomocí zelené písmenkové šablonky protokoly do "měření" na SOUE do 2-ho ročníku. Potom už šablonky nevyžadovali a tím stačil jen mikrofix.
I zde píšou o namáčení redisper:
http://diycesky.cz/redispera/

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#21 Příspěvek od EKKAR »

Hm, ta káča asi nikdy redisperem nevytahovala linku na pauzáku - protože to by jinak o jeho namáčení ani nežbleptla. Namočený redispero = záruka fleku nebo přímo kaňky na místě prvního doteku pera s papírem. Pokud má redispero dělat rovnoměrnou čáru od prvního milimetru tahu, musí mít tuš drženou kapilárním napětím jedině na svojí horní straně právě mezi vlastním pérkem a tím přítlačným elementem - když se namočením celýho pera dostane tuš i na spodní stranu, než se "vypíše" ta nadbytečná tuš na spodní straně a začne se spotřebovávat kapka na vrchní straně, pero nedokáže zanechávat stabilní rovnoměrnou stopu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

EKKAR píše:...Namočený redispero = záruka fleku nebo přímo kaňky na místě prvního doteku pera s papírem...
Výstižné shrnutí toho, co jsem psal výše. :wink:

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od forbidden »

Technické kreslení=noční můra na škole. :D Jak já to nesnášel...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

forbidden píše:Technické kreslení=noční můra na škole. :D Jak já to nesnášel...
Já jsem se učil ještě vytahování čar pomocí svěrnejch pérek, kde se dala šířka čáry ještě nastavit přímo šroubovacím kolečkem s vyraženýma čísílkama ... Pár fotek, ty pérka jsou na fotce vlevo dole v rudým "plyši" ...
Přílohy
20190612_170701.jpg
20190612_170531.jpg
20190612_170458.jpg
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Thales »

Jéé, to mi připomnělo školu. Mám tu samou sadu kružítka (nebo velice podobnou) a vždycky jsem přemýšlel k čemu ta svěrná pérka jsou. trubičková pera jsem míval také. Na rozdíl od ostatních mě ale technické kreslení bavilo, měli jsme na něj a na strojnictví prima kantora.

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“