Jakási mini telefonní ústředna - problém s ventilátorem

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

Jakási mini telefonní ústředna - problém s ventilátorem

#1 Příspěvek od Michal22 »

Donesl mi známý jakousi mini telefonní ústřednu, že sice funguje, ale je silně hlučný ventilátor (mám ji v práci, tak nevím teď z hlavy typ).
Aniž bych ji odzkoušel, rovnou jsem ji otevřel, uvnitř byl ventilátorek 12V/130 mA, rozměr 35x35x10 mm.
Ventilátor jsem zkoušel protáčet prsty, šel docela ztěžka.
Vyjmul jsem plastovou segrovku z hřídele, vytlačil ven vrtulku s magnetem a prohlédnul ji pod mikroskopem. Na hřídelce byl viděl v jednom místě odlouplý chrom, v tom místě byla hřídelka i trochu zarezlá. Očistil jsem ji, namáznul vazelínou a sestavil nazpět.
Vrtulka už šla protočit prsty úplně volně.
No ale když jsem to trochu poskládal, tak jsem zjistil, že se vrtulka netočí - po zapnutí vypínačem se protočí asi o čtvrtinu otáčky a zastaví se.
Tak jsem ventilátorek připojil na zdroj, chová se úplně stejně. Po zapnutí výstupu zdroje naskočí odběr 140 mA, vrtulka se o kousek pootočí a zastaví. A odběr padne na nulu.
Co se s tím ventilátorkem stalo?
Koupím tam nový, ale zajímá mě, jestli se třeba mohl odmagnetovat?
Různých ventilátorů jsem měl rozebraných určitě desítky, ne-li stovky, ale takový problém jsme potkal poprvé.
Napadá někoho něco?
Díky
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Není možné, že by Ti ten kousek chromu zapadl do toho řídícího švába? Většinou se snaží cuknout a rozběhnout. Pokud neuspěje chvilku vypne a se zpožděním zkouší znovu. Nebo už to prostě ten IC vzdal...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Většina běžných levnějších ventilátorků obsahuje dvojitý vinutí v sérii. Střed vinutí je napájen kladným pólem zdroje, konce vedou na integrovaný obvod který podle polarity magnetického pole magnetu před nim přepne jeden, nebo druhý konec vinutí na mínus. Vypadá jako běžný tranzistor v plastu, ale vedou z něho 4 vývody. Integráč je v mezeře mezi dvěma cívkama. Směr otáčení rotoru je určen tvarováním jader cívek.
Pokud se Ti po zapnutí ventilátor pootočí, zkus pootočit vrtulkou. Pokud se rozběhne ze sníženýma otáčkama, jede Ti jen na jedno vinutí. Pokud se dostaneš k plošnýmu spoji, tak najdi střed vinutí a proti němu změř oba konce. Pokud naměříš stejný odpor, je v háji ten integráč. Můžeš jej vzít z jiného větráku, nebo se na to celý můžeš vykašlat, změříš rozteč děr na upevnění, a pokud to není atyp, můžeš koupit nový. Větráčky jsou v typyzovaných velikostech a nestojí ranec

Uživatelský avatar
MrWifiHifi
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2019, 02:00

#4 Příspěvek od MrWifiHifi »

Mohli by ste poslať nejaké foto z tej ústredne?

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#5 Příspěvek od warp »

Možná už byl vnitøek ventilátoru tak vypálený, že pøi rozborce tam nìco odpadlo, stejnì by se závada brzy projevila, vymìnil bych ho. Chtìlo by foto štítku.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“