Úprava triakového regulátoru

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tab
Příspěvky: 4
Registrován: 29 lis 2022, 01:00

Úprava triakového regulátoru

#1 Příspěvek od tab »

Zdravím,
zakoupil jsem níže uvedený triakový regulátor, který chci použít k regulaci jasu stmívatelné LED žárovky. Funguje přesně, jak potřebuji s jediným nedostatkem - když otáčím potenciometrem z vypnutého stavu směrem do minimálního odporu, žárovka se zapne až v cca polovině dráhy potenciometru a v tu chvíli již svítí poměrně intenzivně. Při následném otáčení v opačném směru lze dosáhnout značně nižší intenzity.

Moje otázka zní, zda-li není možné nějakou jednoduchou úpravou (typu výměna rezistoru, diaku, triaku, ...) dosáhnout plynulejší regulace.

https://www.hadex.cz/m459-triakovy-stmi ... tavebnice/
https://www.hadex.cz/navody/m459.pdf

Předem děkuji za případné rady
Naposledy upravil(a) tab dne 30 lis 2022, 11:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
ondraN
Příspěvky: 209
Registrován: 16 srp 2022, 02:00
Bydliště: Roztoky

#2 Příspěvek od ondraN »

Ten triakový regulátor potřebuje nějakou minimální zátěž, jinak nechodí. Právě to způsobuje ten problém při zapnutí. S tímhle tegulátorem je to neřešitelné. Tedy pokud nechceš dát k té LED žárovce paralelní rezistor.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Jesli jsi si jistej, že LEDžárovku můžeš regulovat triakovým regulátorem, tak máš problém v tom, že triak má jeden parametr, kterýmu se říká minimální přídržný proud. To je proud, který udrží triak sepnutý i po zániku buzení v obou směrech. Napřed zkus regulátor uměle zatížit ještě žárovkou (40W) a když se LED bude chovat tak jak má, tak Ti nezbyde nic jinýho, než sehnat jiný regulátor, nebo tohle předělat na triak z nižším přídržným proudem.
Nedodržení minimální zátěže vede k tomu, že v některých případech začne triak usměrňovat proud - něco jako tyristor. Pro každý směr proudu se chová trochu jinak

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#4 Příspěvek od xsc »

Přídržný proud triaku za tím asi nebude, ten se u triakového regulátoru objevuje každou půlvlnou, takže by nepomohlo nejdřív zvýšit jas a pak ho snížit. Tohle bude spíš v té regulační části.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#5 Příspěvek od Artaban001 »

Asi to chce stmívač pro LED osvětlení, a ne pro obyčejné žárovky.
Ať sem hodi parametry té LEDky.
Jinak když jsem zkoušel triakový regulátor z podddimenzovanou zátěží, tak se choval podobně - a asynchronní "Shadded pole" motorek jsem s tím málem spálil. Naštěstí zapůsobila vestavěná tepelná ochrana. Triak začal "diodovat" a pustil do motorku stejnosměrný proud. Chybu regulace vyloučí žárovkou, kterou připojí k ledce na zkoušku.
Ten regulátor je na 2KW (pojistka 10A), takže takových 20W bude povolený minimum.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#6 Příspěvek od termit256 »

Netusim jestli to bude resit tvuj problem, ale na stmivaci co mam se nastavuje zpusob spinani regulace jinak pro klasicke zarovky a jinak pro ledky. Jaky to ma duvod jsem ale nezkoumal.
Přílohy
k.JPG

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

To B s běžným triakovým regulátorem ani nejde.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Asi to bude spojeno s vlastností diod , které jsou jako zenerky .

Uživatelský avatar
tab
Příspěvky: 4
Registrován: 29 lis 2022, 01:00

#9 Příspěvek od tab »

Doplnil bych, že například s níže uvedeným regulátorem, se LED žárovka zapíná hezky plynule jak bych potřeboval, nicméně mi regulátor nevyhovuje svými rozměry.

https://www.hadex.cz/w815-triakovy-regu ... tavebnice/


Jedná se o dvě stmívatelné LED žárovky IKEA SOLHETTA 9.5W 1521lm

https://www.ikea.com/cz/cs/p/solhetta-l ... -20509993/[/url]

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Však ten rozdíl v zapojení vidíš a dokonce je tam i postup nastavení . Takže tam ty součástky za pětikorunu namontuj a bude . Ani jsem si nevšiml , že máš v úvodu rozdílné odkazy . Toť vsjo .

Uživatelský avatar
tab
Příspěvky: 4
Registrován: 29 lis 2022, 01:00

#11 Příspěvek od tab »

Namontováním myslíš vzít součástky z druhého složitějšího regulátoru a ekvivalentně je využít v tom prvním zmíněném?

Rozdíl v zapojení vidím, ale bohužel nejsem v této problematice příliš zkušený a je pro mě obtížné některým částem obvodů dokonale porozumět.

Druhý ze zmíněných regulátorů mi, abych byl zcela přesný, nevyhovuje kromě rozměrů ještě svou efektivitou. Maximální jas LED žárovky je o poznání nižší než v případě regulátoru zmíněného v úvodu. Pokud je to možné takto říci, tak na jeho výstupu multimetrem naměřím maximální napětí cca o 10V nižší než na vstupu. Navíc ještě k tomu nepříjemně bzučí, což je pro noční osvětlení velké mínus. Regulátor zmíněný v úvodu se vejde do 2V a je zcela tichý.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Vzhledem k tvému vyjadřování bych ti to ani neměl psát . Pracuješ na své triko se síťovým , životunebezpečným napětím .
Takže součástky z velkého regulátoru napájej na ten malý regulátor .
Přílohy
trireg.jpg

Uživatelský avatar
tab
Příspěvky: 4
Registrován: 29 lis 2022, 01:00

#13 Příspěvek od tab »

Díky za vysvětlení. Samozřejmě opatrnosti není nikdy dost. Jestli bylo moje vyjadřování místy fakticky nesprávné, upřímně rád se nechám poučit.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

tab píše:...
Druhý ze zmíněných regulátorů mi, abych byl zcela přesný, nevyhovuje kromě rozměrů ještě svou efektivitou. ... Navíc ještě k tomu nepříjemně bzučí, což je pro noční osvětlení velké mínus. Regulátor zmíněný v úvodu se vejde do 2V a je zcela tichý.
Bzučení způsobuje tlumivka v sérii s triakem - pokud nemá nafest upevněný a zafixovaný vinutí, při tvrdým spínání do zátěže se vinou elektromagnetickejch sil závity pohybujou v rytmu 100Hz a tím vydávají zvuk. Tlumivku je potřeba zafixovat například namočením do speciálního laku (mají v navijárnách elektrostrojů) nebo v nouzi třeba rychletuhnoucím epoxidem. Silikon většinou nestačí, je měkkej a vibrace sice ztlumí, ale neodstraní, takže špulka opatlaná silikonem bzučí dál.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“