Měření výšky hladiny

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#16 Příspěvek od ok1hga »

Kremik píše:Protože aby na měřidle mohl být jeden Volt, musí být na 30Ω odporu 1,12V (pokud zanedbám proud měřidla), což máš 37,3mA, plus 4mA na druhém odporu a už překračuješ 40mA.
asi něco nechápu . . . nebo mi něco uniklo ?
proč by měl být na měřidle jeden volt ??
rozsah měření bude přeci 0 až 0,6 voltu . . . víc tam nemůže být, protože ten tenzometr víc nedá (je v něm proudový zdroj 4-20mA podle tlaku vodního sloupce) . . . a voltmetr má teoreticky proud jen pár mikroampér . . .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#17 Příspěvek od BOBOBO »

Sám jsi ho napsal do schematu . :lol: :lol: Nečte

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#18 Příspěvek od Celeron »

ok1hga píše: to je nějaká blbost . . .
mělo by to brát maximálně 20mA a navíc 4mA ta kompenzace nuly . . .
. . . ale nic víc !!!
něco máš blbě !
Není to blbost, bohužel. Místo 30R tam mám TR192 43,5R, neměl jsem dva stabilní stejný 30R. Na obou je 174 mV. Změřil jsem, že do sondy na vzduchu tečou 4 mA ale ze zdroje to žere dvojnásobek, 8 mA.
Můžeš si to spočítat, 174/43,5 = 4. Dědkové Ohm a Kirchhoff mají stále pravdu. :)
Jo a ten zdroj pro proudovku, to je dílo. Ani jsem nevěděl, že u Teslů uměli KS4393. Vypadá to opravdu na proudovej omezovač a JFET asi dělá s kondíkem 100N pomalej náběh výstupního napětí.
Přílohy
zdroj_proudovky.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od Kremik »

ok1hga> Já pochopil, že chceš, aby to při 20mA snímačem vyvolalo na měřidle 1V, takhle jsi to ve schématu uvedl.
Na 0,6V to skoro vychází, ovšem na "pravém" odporu je úbytek 0,12V, protože jím tečou ty 4mA. Proto pro plnou výchylku na "levém" odporu musí být 0,72V, tedy by jím muselo téct 24mA, což už sonda nedá, takže plné výchylky měřidlo ani tak nedosáhne. Odpory musí být větší, pak už to vyjde. Přesně to vychází při 37,5 Ohmech.
Máš pravdu v tom, že 40mA obvodem téct nemůže.
Naposledy upravil(a) Kremik dne 29 led 2023, 19:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#20 Příspěvek od BOBOBO »

Proč myslíš , že je tam 37Ω ? :lol: :lol:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Místo 30R tam mám TR192 43,5R, neměl jsem dva stabilní stejný 30R. Na obou je 174 mV. Změřil jsem, že do sondy na vzduchu tečou 4 mA ale ze zdroje to žere dvojnásobek, 8 mA.
Můžeš si to spočítat, 174/43,5 = 4. Dědkové Ohm a Kirchhoff mají stále pravdu.
. . . ale samozřejmě, že mají "dědkové" pravdu.
v klidu to samozřejmě bude brát těch 8 mA !
ale ve větvi kde je sonda se proud může změnit až na 20 mA a ve větvi kde je reference, budou stále jen ty 4 mA.
tedy dohromady to bude max 24 mA.
a abys mohl použít jakýkoliv napájecí zdroj a samo se to korigovalo, namaloval jsem a odzkoušel proudový zdroj 4mA.
mrkni na obrázky . . .
Přílohy
20230129_1848.jpg
current_limiting_NPN.jpg

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#22 Příspěvek od Kremik »

No jo, BOBO tam má 37. Ještě půl Ohmu, a už bude ručka tam kde má :wink:

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

ok1hga> Ano, to je známý prouďáček, jen má nectnost v tom odporu 8k2, na němž se zvyšuje napětí s úbytkem na svorkách, takže proud se tím se zvětšujícím se úbytkem zvětšuje. Ale většinou to zas až tak moc nevadí. Kdysi jsem postavil něco podobného se třemi trandy, ovšem v germániu, a tuto nectnost to nemělo. Nastaveného proudu to dosahovalo už při pár desetinách V na svorkách. Buhužel nevím, kde to schéma mám. S křemíkovými bipoláry už to tak dobře nevycházelo. S fety jsem to nezkoušel, ale ty by obecně požadovaly velký úbytek na svorkách.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#24 Příspěvek od Celeron »

Jak jsem vykresloval ten originál zdroj, něco se mi tam nezdálo a vzal jsem ohmetr. A našel jsem bizardní závadu, via pad, tedy průchod mezi stranama desky bez nohy součástky měl odpor 132R. 8O A zrovna ke svorce -Un.
Takže proto zdroj se zatížením již celkem malým proudem 20-30 mA na výstupu padal o několik voltíků dolů. Propájel jsem ho a nic, stále 132R. Tak jsem tam narval drát a propájel z obou stran. Teprve s ním dobrý. Prošel jsem radši všechny další via na desce a našel jsem ještě jeden, odpor 18R, propájení taky nepomohlo. Takže drát a radši u všech co na desce jsou. Nějakej problém s prokovením děr při výrobě desky.
Nyní výstupní napětí při odběru 4-45 mA poklesne o 0,3V. Ten J-Fet tam opravdu zajišťuje pomalej náběh výstupního napětí, z nuly do 27V je to skoro 2 sekundy. Sonda to asi nevyžaduje ale asi je to potřeba u EX provedení aby nemohlo při zapnutí něco prsknout.
Dobastlím do zdroje ten můstek s dvěma odporama a víceotáčkovým cermeťákem a zkusím, jak to bude stabilní. Ten dvoutrad proudovej zdroj možná ani nebude potřeba, nejspíš bude vuřt, jestli to bude ukazovat místo 6m vody 5,5 a nebo 6,5. No a spínací body se dají bez problémů dostavit trimrama po stisku tlačítek nad displejem.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Milda134
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2013, 02:00
Bydliště: jižně od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Milda134 »

Také se nám to jednou stalo, profi desky, jenom je tenkrát vyvrtali tupým vrtákem a potom je díra uvnitř poskákaná a prokovení se neprovede. To se musí zkontrolovat před zapájením.

Uživatelský avatar
JirkaZ
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1429
Registrován: 26 úno 2021, 01:00

#26 Příspěvek od JirkaZ »

ok1hga píše: a abys mohl použít jakýkoliv napájecí zdroj a samo se to korigovalo, namaloval jsem a odzkoušel proudový zdroj 4mA.
mrkni na obrázky . . .
Samozřejmě bude teplotně závislý (stejně jako je teplotně závislé napětí Ube zejména spodního tranzistoru).

Jen upozorňuji, možná to nebude vadit...
Kdo chce, hledá způsob;
kdo ne - hledá důvod.

Ze dvou možností často volím tu třetí.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#27 Příspěvek od Celeron »

Hotovo. Celý to chodí jak má, od 0,00 (4 mA) do 6,00 (20mA). Spínací body nastavený na 1 a 1,5 m ať si vybere, nevím, jak má sání Nautily vysoko ode dna.
Akorát mě trochu mate jedna věc. Když jsem místo sondy dal trimr 10k v sérii s mA-metrem, tak po nakalibrování 0 a 6 metrů není při polovičním proudu 12mA na displeji 3 metry ale jen 2,4 metrů. Je tam nějaká nelinearita. V Orbitu né, ten jsem kontroloval. Zdroj napěťově sedí, tak nevím.
Matlat se s tím už dál nebudu, ono to na hlídání hladiny ve studni aby se nezavzdušnila Nautila bohatě stačí.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“