zapojení větráku CPU

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pepos007
Příspěvky: 4
Registrován: 01 kvě 2017, 02:00

zapojení větráku CPU

#1 Příspěvek od pepos007 »

Dobrý den
řeším pro mě záhadu, pro ostatní profíky možna moličkost.
Mám zdroj z LED žárovky 220V/9V naměřeno. Nefunkční žárovka mi dala zdroj na jehož výstupu měřím 9V DC. Přípojím LED a vše funguje. Chci připojit Větrák z chladiče CPU a nic. Měřil jsem že jeho odběr na 9V baterce je cca 0.15A. Odběr LED ze zdroje je cca 0.2A. Po připojení větráku se prostě nerozběhne. Může mi někdo poradit úpravu kterou bych docílil rozběhnutí větráku přes zdroj LED 220V/9V ? Díky za reakci.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#2 Příspěvek od jirkati »

Zkus změřit napětí na zdroji při zatížení 0,3 - 0,5 A abys zjistil jeho tvrdost. Zdroj pro LEDky bude asi proudový, pro větrák potřebuješ krom proudu i napětí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#3 Příspěvek od masar »

Zkusil bych elektrolyt alespoň 2G/10V na výstup zdroje a větrák připojovat jako poslední. :wink:

Uživatelský avatar
pepos007
Příspěvky: 4
Registrován: 01 kvě 2017, 02:00

#4 Příspěvek od pepos007 »

masar píše:Zkusil bych elektrolyt alespoň 2G/10V na výstup zdroje a větrák připojovat jako poslední. :wink:
Ano Ano, kondík to vyřešil! Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

A já dodám PROČ - protože ten výstup ze zdroje pro LED"žárovku" je "tvrdě pravoúhle impulsní" a mezi těma impulsama napětí klesá k nule - a elektronika větráčku si právě s tím klesáním k nule a to i když ty impulsy mají jen jednu polaritu, nedokáže poradit. Je potřeba kondíkem vytvořit aspoň nějakou základní stejnosměrnou úroveň, aby v mezerách mezi impulsama dodávanýma tím zdrojem nespadlo napětí na svorkách motorku k nule, respektive aby nekleslo pod nějakou pro něj kritickou úroveň - a motorek poběží...

Souvisí to samozřejmě s tím, že větráčky mají "bezkomutátorovej" motorek = má vícefázový vinutí na statoru, přepínaný pomocí tranzistorů a Hallovejch sond, ne klasickýho vícelamelovýho komutátoru a kartáčů. Motorek s klasickým komutátorem by se i na ten impulsní průběh s nulovou úrovní mezi jednotlivýma impulsama pravděpodobně rozběhnout dokázal i bez kondíku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pepos007
Příspěvky: 4
Registrován: 01 kvě 2017, 02:00

#6 Příspěvek od pepos007 »

Hustý, díky za tento rozbor. Člověk se ledacos přiučí.! Fakt dobrý!
Jen jako laik se chci zeptat. Připojil jsem kondík (330 um) a napětí který měřím když frčí větrák je 15V. při nezatížení mi zdroj dává 9V. Pokud si mám přečíst učebnici ze střední školy elektra tak napiš že jsem 🤐, ale jinak mě to zajímaá. ;-)

Pravoslav
Příspěvky: 138
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Kolín

#7 Příspěvek od Pravoslav »

Kdybys naměřil 12,6 volů, řekl bych, že jsi dostal amplitudu, k 15 volům musím říct (zároveň se ptám zkušenějších), neboť tu máme kondenzátor s cívkou: "Nejedná se o rezonanci?"

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Spíš tam nebude úplně pravoúhlej průběh, kterej ta indukčnost motorku ještě zdeformuje - a pak se projeví nevhodnej lacinej měřák, kterej neumí měřit při takovejch netypickejch průbězích, ale je nacejchovanej na sinus maximálně nějakejch 100Hz nebo čistej stejnosměr ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Ekkare, není do toho taky zakletá problematika, že některý větráky mají autorestart a některý ne?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pepos007
Příspěvky: 4
Registrován: 01 kvě 2017, 02:00

#10 Příspěvek od pepos007 »

EKKAR píše:Spíš tam nebude úplně pravoúhlej průběh, kterej ta indukčnost motorku ještě zdeformuje - a pak se projeví nevhodnej lacinej měřák, kterej neumí měřit při takovejch netypickejch průbězích, ale je nacejchovanej na sinus maximálně nějakejch 100Hz nebo čistej stejnosměr ...
Jo, máš pravdu, měřeno klasickým ručním digitálem pro hobíky.nic profi...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Pravoslav píše:Kdybys naměřil 12,6 volů, řekl bych,...
Jednotka 1 vůl je jednotka síly? :wink:

Pravoslav
Příspěvky: 138
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Kolín

#12 Příspěvek od Pravoslav »

Masare, však Ty víš, jak to myslím. :wink:
Toto "ekvivalentní" označení pro jednotku napětí používal kdysi můj učitel (supr chlap, samá sranda) na střední škole, látky byly alespoň záživnější a člověk si to snáze pamatovati mohl.
Už je tomu 30 let, jeho výklady komponované nejen z učebnice ale hlavně z jeho praxe doplněné o nějakou tu perlu si pamatuji výborně dodnes. (Pzn.: Nejsem elektrikář)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Jo, podobný "ftípky" pronášel můj dávnej učitel elektroniky taky - zásadně neříkal "kapacita", ale "capovitost" ... A úplným nováčkům, pokud jevili vůči jeho vyučovacím metodám větší dávku zpupnosti než bylo zdrávo, měřil "odpor k práci" = dal jim za trest podržet dráty napojený k 500V Megmetu a zatočil kličkou ...
A Jirka Celeron ještě předtím píše:Ekkare, není do toho taky zakletá problematika, že některý větráky mají autorestart a některý ne?
Nevím o žádným takovým fukaru - jsou dvoudrátový, trojdrátový a čtyřdrátový, s autorestartem ale nevím o žádným, jedině že by si ho nějaká firma dělala nebo nechávala extra dělat jen pro sebe. Dvoudrátový fukary jsou jen s přívodama (+) červenej a (-) černej, třídrátovej má ještě k nim žlutej = vývod otevřenýho kolektoru pro měření otáček a čtyřdrátový mají k červeno-černo-žlutý kombinaci ještě modrej nebo zelenej drát pro vnější PWM řízení otáček z mámoprkna.... Ale to už jsme světelný roky daleko od použití zdroje pro LEDky k jinýmu účelu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#14 Příspěvek od Achab »

PC ventilátorů s autorestartem je celkem dost. Jde v podstatě o automatické vypnutí nebo omezení proudu při zablokování rotoru a obnovení při uvolnění.

Například GME - https://www.gme.cz/dc-ventilatory-80x80 ... #products.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

No právě, navíc jedny z nich nejdou regulovat otáčky a reagujou divně na blbě vyfiltrovaný napětí. Vím že s tím byl opruz na 3D tiskárnách u dvoudrát větráků s řízením otáček PPM.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“