Pohon montáže EQ-1 (k dalekohledu)

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

Pohon montáže EQ-1 (k dalekohledu)

#1 Příspěvek od jura80 »

Na fotkách je prototyp pohonu pro montážičku EQ-1, takže je tam několik oprav chyb při návrhu. Je postavený z toho, co mám běžně v šuplíkách, jen místo LM339, LM324 a LM385-1.2 jsem koupil to samo, ale s vyšším rozsahem teplot, tj. LM2901 nebo LM239, LM2902, LM285-1.2. Žádný procesory a moderní vymoženosti, ale "poctivé" analog.

Můj pohon jsem postavil tak, aby byl co nejpraktičtější ve tmě a v mrazu, takže, na rozdíl od jiných:

- vede do něho jen jeden drát, čím víc drátů, tím víc je o co zakopávat nebo se do čeho zamotávat
- ovládá se jediným potenciometrem místo vícero tlačítek (jsem vždycky mačkal na nějaký jinčí tlačítko, a pak se divil, kam to jede)

Funkce:

1.Uprostřed odporové dráhy: Vypnuto, nesvítí žádná LED, odběr kolem 20mA.
2. Trochu napravo: Siderická rychlost, sever, svítí modrá.
3. Trochu nalevo: Siderická rychlost, jih, svítí červená.
4. Víc nalevo nebo napravo: Siderická rychlost až 8- násobná rychlost, sever nebo jih, plynule regulovaná natočením potenciometru. Svítí žlutá+ (červená nebo modrá).


Parametry odpovídají předpokládanýmu použití při kratších expozicích DSO.

Řízení KM je s polovičním krokem.


Trochu kámen úrazu obvodu je zapojení optočlenů Opto1 a Opto2, namyšlený spíš pro typický parametry (vstupní proudy OZ+ zbytkový proudy dvou vstupů OZ4 musí být do asi 100nA). Optočleny se pro náročnější aplikace dají nahradit něčím, jako H11F3M, kde je zaručená funkčnost při jakkoli nepovedených OZ a jakýchkoli zbytkových proudech v rámci toho, co zaručují výrobci.

Kdyby někdo chtěl, mám ještě 4 prototypový plošňáky+ vosazováky a schéma, můžu je poslat za svou nákupní cenu, která byla asi tak 123Kč.

______________

Budu potřebovat nastavit kmitočet oscilátoru na 10,77Hz. Představuju si to zatím asi tak, že pustím do jednoho kanálu škopku přesně 11Hz a do druhýho oscilátor pohonu. Oscilátor se má za 11Hz signálem zpozdit o celou periodu za asi 4 sekundy a kousek- to by se porovnávalo, stopovalo a nastavilo. Můj dotaz zní, pokud jako zdroj 11Hz použiju notebook a generátor Visual Analyser, bude to dávat přesně 11Hz? Nebo případně nejsou jinčí nápady na nastavení?
Přílohy
IMG_0009.JPG
(196.76 KiB) Staženo 35 x
IMG_0007.JPG
(218.53 KiB) Staženo 39 x
IMG_0006.JPG
(194.56 KiB) Staženo 38 x
schema.gif
(204.38 KiB) Staženo 75 x
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jura80 »

Hotovo, včetně nastavení kmitočtu. Zjistil jsem, že Visual Analyser umí aj 10,77Hz (tj. nejen 10, 11, 12, 13...... Hz). A napadlo mě, že přesnost kmitočtu asi bude závislá spíš na přesnosti samplování zvukovky, než na nějakým procesorovým časování, takže asi velmi dobrá přesnost. Takže nastavení byla hračka.

Teď ještě aby se udělalo hezký počasí k prvním testům.
Přílohy
sestava2.JPG
(195.19 KiB) Staženo 28 x
sestava1.JPG
(153.6 KiB) Staženo 27 x
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jura80 »

Ještě posílám první testovací fotku mlhoviny M42, pořízenou s tímhle pohonem na montážičce EQ-1 přes 80/900mm achromát.;)
Přílohy
m42.jpg
(124.81 KiB) Staženo 37 x
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Parametry? Myslím tím nastavenou citlivost, clona/expozice atd? Určitě to není focený na 1600 ISO a clonu 8 časem 1/125s ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jura80 »

Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#6 Příspěvek od PeteBurns »

Muchas Gracias por tu información ;) :D

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Jo, hezký, dobře udělaná práce.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od jura80 »

Díky. :D
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
dobrman
Příspěvky: 1470
Registrován: 12 srp 2012, 02:00
Bydliště: J H

#9 Příspěvek od dobrman »

Moc pěkný to máš... :wink:

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od jura80 »

Díky moc.

M42 je dost nenáročným a blbuvzdorným objektem k vyfocení, má velkou plošnou jasnost. Tím je zakrytá nedokonalost použité techniky (normálně se fotí desetinásobně a víc dražším vybavením) a nedostatečný počet expozic (jen 130 cvaknutí).

Škoda že nebyl čas využít počasí dnešní noci ke zkoušce něčeho náročnějšího.
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“