Výstupní elyty TW40

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Podobný problém jsem časem měl u korekcí zapojených podobně, vazební elektrolyty (zde odpovídají C111/211, C114/214 a C115/215 - když už je tu schéma TW40, budu se držet jeho číslování pozic) sice začaly protestovat až tak po 15 letech, zvětšil se svod a na potenciometrech byl proti kostře nepravidelně kolísající stejnosměrný potenciál vyšší, než 2 V, takže elektrolyty C114/C214 byly vlastně přepólované. Sám nechápu, jak je možné, že si to nechaly tak dlouho líbit.
Mrkni na to, jaké napětí naměříš na vývodech poťáků výšek a hloubek proti kostře. Ještě výrazněji to zjistíš podle poklesů kolektorových napětí T104/204, jejichž rozdíl původně je v obou kanálech konstantní.

U mě to spravily po jednom odporu M1 zapojenými mezi mínusy C111/211 a kostru a pro jistotu jsem stejně přikostřil mínusy C115/215, tam jsem tuším dal do každého kanálu po jednom odporu M15, protože mi emjedničky zrovna došly a nechtělo se mi to nechávat rozdělané, než dokoupím (hodnoty nejsou kritické, můžou být i o něco vyšší, ale uvedené stačí na to, aby na charakteristiku neměly ty přidané pull-downy ani kale měřitelný vliv).

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#17 Příspěvek od Hifista »

Problém se špatnou polarizací C114/214 se řešil přidáním oněch odporů, jak bylo výše řečeno-pak jejich polarita již byla v pohodě, anebo se dala místo C111/211 propojka a kondenzátory C114/214 se obrátily.
Je ale pravdou, že i s vlastně přepólovanými kondenzátory podle původní dokumentace zesilovač kupodivu léta fungoval.
Polský výrobce zesilovače PW9013 původně v korekcích použil rovněž uzemňovací odpor, ale v rámci inovace vynechal kondenzátor i odpor v emitorovém výstupu, jak se to doporučuje i u TW40.
Přílohy
Unitra PW9013 korekce.jpg
Unitra PW9013.jpg

Uživatelský avatar
AZK401
Příspěvky: 141
Registrován: 21 dub 2011, 02:00
Bydliště: Praha 4

#18 Příspěvek od AZK401 »

ok1hga píše: a ještě jeden detail . . .
jaký typ kondíku je na pozici C109/C209 ???
není to náhodou "hovňák" ? . . . ty také mívají měnící se svody.

podle rozpisky by to měl být "TC180 = hovňák" . . . vyměnit oba za lepší svitek.
Hm trefa, jsou tam hovňáky. Opravář při repasi asi omylem vyměnil paralelně ležící C108/C208 a tyto nechal. Díky, jdu dál bádat!

Díky i Hill a Hifista

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“