Hledám téma s dětským telefonem Tesla

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#16 Příspěvek od konosuke »

jsou pěkné...
no a naše holky chtěly druhej pár telefonů jak si hrály na doktora, starší byla lékařkou, mladší "tou co zapisuje" (asi zdravotní sestrou) a nejmladší bráška
musel trpět coby pacoš, měřili mu teplotu, koukali špachtlí od nanuku do krku na mandle, dávali injekce do zadku a musel léhat do postele...
dlouho jsem bastlil a zkoumal na telefonní centrále selektivní volba hovoru 2 na 2 až vymyslel něcojako s pomocí dvou relátek, rezistorů 1K a trandů KC149
natož dnes...
Přílohy
naše děti si hrají.jpg
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#17 Příspěvek od elektrosvit »

workhard píše:To nebyly TESLA, to dělali nějací jugoši a provedení už tenkrát připomínalo soudobou čínskou hračkářskou produkci.
S těmi jsem si hrával u tety, provedení skutečně nic moc. Jen plast byl světle červený. A oni ti Jugoši vyráběli i verzi s tlačítky. Teslácká sada vypadala takto.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Jen pro zajímavost: Jestli toto není ono?
Přílohy
detske_telefony.png

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#19 Příspěvek od konosuke »

vizuálně ano, v opěrce přístroje bylo pouzdro ploché baterie 4.5V no a ročník AR odpovídá zakoupení hračky 1988 pokud se pamatuji
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#20 Příspěvek od Osmdesat »

Ano, tyhle "moderní" tlačítkové jsem coby harant měl, měly oranžovou barvu. Dělala je Tesla Stropkov, mysleli tam nejen na dospělé.

Tyhle telefonky mě moc dlouho nebavily, coby jedináček jsem si mohl povídat leda s mámou; záhy jsem je rozebral. Dlouhá dvoulinka, sluchátka, uhlíkové mikrofony, žárovičky, to bylo vše, co na tom bylo pro mě tehdy zajímavé.
I když, uhlíkové mikrofony... Nebylo to spíš vyřešené tak, že jako mikrofon v tom sloužilo sluchátko?

Mmch soudruzi z NDR měli též své dětské telefony, nedávno jsem je za celkem dobrou cenu prodal na íbeji, rok 1975:
Přílohy
P1050267.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Ja som mal s bratom nejake modernejsie, ale nebola to Tesla. Krajinu povodu si uz nepamatam. Boli bielo-cervene s rotacnym cifernikom, kazdy na dva D clanky. Videl som ich aj v bielo-modrom s tlacidlami namiesto cifernika. Prepojovaci kabel mal asi 10 metrov, este mam z neho nejaky zvysok :D

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#22 Příspěvek od konosuke »

no a pak přišla revoluce 1989, hračky z Číny, Hong Kongu a Malajsie, levné FM ručky walkie-talkie 27 MHz na baterii 9V z tržnice, to bylo něco ! dosah 50m kuchyň - obývák jinak superreakční šum, na telefony draťáky se zapomnělo, škoda
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#23 Příspěvek od Artaban001 »

Na těch "Walkie-talkie" šlo dobře demonstrovat zpoždění zvuku. Aby se dalo těma hračkama komunikovat, muselo se do nich dost hlasitě mluvit (jako mikrofon tam byl reproduktor). Dosah těch hraček byl tak odhadem 50m, kde byla slyšet i mluva "protistanice" volně vzduchem, ( reporty typu "vidím Tě ,ale neslyším" byly zcela běžné). Tudíž napřed slyšels zvuk z vysílačky a o něco později zvuk "vzduchem"

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#24 Příspěvek od konosuke »

jasně, OK ty FM ručky se moc hodily pro štelování TV a SAT antén, doprava, doleva, lepší, horší, dobrá ! lepší než hulákat přes okno na střechu paneláku
pásmo CB 27 MHz je hluché, mám jednokanálovou ručku Philips 27.125 MHz a neslyším skoro nic, sem-tam taxi, kamión nebo jeřáb z blízkých železáren
Naposledy upravil(a) konosuke dne 25 zář 2018, 15:52, celkem upraveno 1 x.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#25 Příspěvek od Achab »

Zapojení Walkie-talkie co jsem měl bylo podobné jako u VKP050. Do 50m se dalo dovolat na přímou viditelnost jedině za ticha. V běžném hlukovém pozadí sotva 30m. V paneláku tak do druhé místnosti, v další přes 2 lehké příčky s prosklenými dveřmi už převažoval šum.
Naposledy upravil(a) Achab dne 25 zář 2018, 15:57, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#26 Příspěvek od konosuke »

Pardubická Tesla VKP 050 měla v papírech dosah 800m VF výkon 50 mW
ale...to bylo zbožné přání výrobce, ideální terén bez překážek a čerstvé baterky tužkáče.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#27 Příspěvek od Artaban001 »

Konosuke, je Ti jasný, že mám na mysli ty hračky od "šouglařů", co se prodávaly později i v sadě z plastovýma poutama a šerifskýma hvězdama?

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#28 Příspěvek od konosuke »

...a plastovýma pistolkama na vodu ? ano, je
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#29 Příspěvek od Artaban001 »

Tak tos měl kliku na dobře sladěný kusy - většinou stály za prd. Možná by ještě pomohlo předělání na elektretový mikrofon.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#30 Příspěvek od konosuke »

vodní paprsek má ohromnou sílu, řeže přesně tlustý ocelový plech jak laser nebo plazma
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“