Univerzální čítač TR-5283 DFM128 - vyřešená závada

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29692
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#31 Příspěvek od EKKAR »

Něco mi našeptává, že ti pravděpodobně nejede hlavní krystalovej oscilátor nebo dělič, kterej z něj odvozuje takt pro měřicí cyklus. Hrábni do schématu, podívej se po měřicím bodu hlavní frekvence a pokud na něm najdeš impulsy odpovídajícího kmitočtu, hledej dál až k hlavnímu hradlovacímu obvodu. Závada může bejt i v zoxidovanejch kontaktech přepínače rozsahů.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MrWifiHifi
Příspěvky: 15
Registrován: 04 říj 2019, 02:00

#32 Příspěvek od MrWifiHifi »

Dnes som premeral invertory, ktoré sú na výstupe 10MHz TCXO. 10MHz sa ledva dostane cez prvé hradlo, na vstupe 7490 je len log.0. Zistil som aj to, že voči schéme mám v čítači inú hodnotu rezistora R7 a to 330R namiesto 5k1.
Zajtra by som ešte chcel odpojiť posledný invertor od vstupu 7490, či náhodou na vstupe nemá zvod.

edit: skúsil som vymeniť pôvodný K155LN1 za 7404PC no nepomohlo, problém pretrváva

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#33 Příspěvek od Celeron »

MrWifiHifi píše:10MHz sa ledva dostane cez prvé hradlo, na vstupe 7490 je len log.0.
Kdybys měl hodiny 100MHz, tak s tím by už měla obyčejná 7404 problém a musel bys použít 74S04. Ale 10MHz je pro TTL prkotina. Pokud po výměně dál signál neprochází, podívej se oscilem na logický úrovně kmitočtu co je na prvním hradle. Taky můžeš vyzkoušet, jestli jsi tam dal dobrou 7404PC. Odpoj její vstup z oscilátoru a spoj ho s GND. Na výstupu by měla být inverze, tedy log 1. Když tu zem odpojíš, tak musí být na výstupu log 0. Takhle můžeš staticky zkontrolovat celou signálovou cestu až na čítací dekády.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“