Měření výšky hladiny

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Měření výšky hladiny

#1 Příspěvek od Celeron »

Kámoš si někde pořídil sestavu na hlídání výšky hladiny ve studni. Nejspíš privatizace v nějakým podniku. :)
Snímač je tlaková sonda BD Sensors LMP308 0-6m, dvouvodič 4-20mA.
K tomu je napáječ 28V, nemá žádný označení ale bastl to není. Ten jsem opravil, bouchlá dioda a kondík ve filtru. Když sondu propojím se zdrojem přes miliampérmetr, tak na vzduchu ukazuje 4mA a pokud fouknu do vstupních otvorů, tak se proud zvýší. To znamená, že to nejspíš maká jak má.
K tomu má na vyhodnocení a spínání panelovej přístroj Orbit Controls OC-450.
Ten byl taky v kopru, nejde segmentovka nejnižšího řádu a byly utržený některý piny konektoru asi od cloumání při rozpojování.
OC-450 se podle manuálu dělala jen na konkrétní průmyslový signály. Na proudovou smyčku se nedělaly ale tahle má na sobě nalepený štítek "Přestaveno 0-20mA = 0-600, S1=420, S2=450".
Zapojil jsem vstup na regulovaný zdroj a opravdu, při proudu 0 mA ukazuje OC-450 kolem nuly a při proudu 20 mA kolem 600. Trimrama Zero a FS to šlo bez problémů dostavit. I spínací body S1 a S2 byly přibližně dobře. Takže až na tu segmentovku dobrý.

No a vypuká problém. Sonda je 4-20mA a měřák 0-20mA (0-6metrů vody ve studni). Zkoušel jsem to dostavit aby při 4mA měřák ukazoval 0 a při 20mA ukazoval 600 ale rozsahy trimrů nestačí.
Regulovčíci, je nějaká finta, jak to znásilnit aby 4mA byly nula na displeji?
Měřák je s ICL7135, bude stačit překopat odpory kolem trimrů a nebo se musí něco udělat se vstupem pro proudový signál? Nyní je mezi vstupníma analog svorkama dodatečně přidanej přesnej odpor 30R. Vypadá to, že je to na proudovou smyčku předělaný z napěťovýho signálu 0-10V.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

jsou oddělený GND ze zdroje a měřáku ?
Přílohy
nějak takhle ?
nějak takhle ?

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

U nás na vsi bychom tam dali čínský display za pajdu a je.
Přílohy
tlakáč.jpg

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Tak když už to vyšetřil, tak to musí nějak využít, ne, znal jsem týpka, co si udělal chytrou domácnost z osmimodulovýho SIMATICu :lol:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

BOBOBO píše:U nás na vsi bychom tam dali čínský display za pajdu a je.
Jo, u vás je možný všecko. A ty spínací body pro čerpadlo bude na měřáku za pajdu dělat jak? :roll:

ok1hga: měřák a zdroj proudovky má každej svoje trafo z 230V, takže to půjde. Ten zdroj proudovky je složitej jak mlátička, dvojtá izolace, hrajou si na EX a Zenerovu bariéru. Myslel jsem, že Zener potřebuje připojení na PE ale svorka ve zdroji není a futrál je celoplast. Ale ve studni to je šumák.

Měřák nemá spojenej vstup s kostrou. Když jsem odpojil ten vstupní odpor 30R tak je z toho voltmetr 0-1,9999V. A ten nejnižší řád nejde, protože má odříznutou společnou elektrodu segmentovky. Podivný to snížení citlivosti případně nestability nejnižšího řádu displeje. 8-)
Jdu to zkusit zbastlit.
Díky za tip.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Nabastlíno, odzkoušeno. Chodí, ale zase vypukl jinej problém. Ze přiloženýho zdroje 27V to nebere jako dřív 4-20 mA ale přesně dvojnásobek. A s těma 40 mA má zdroj proudový smyčky problém, je tam asi ochrana proti zkratu ve smyčce a proudový omezení.
Budu ho muset vykreslit a předělat. Tráfko ve zdroji je TR2 220/24V 2VA, co se dávalo do rozváděčových kontrolek, navýšení z 0,5 na 1VA snad zvládne i když kvůli menšímu napětí primáru docela topí.
Jo a je tam ještě jeden problém. Napětí ze zdroje proudový smyčky musí být dobře stabilizovaný, jinak měřená hodnota cestuje a to dost. V původním zapojení změna napětí 20-28V neměla na měřenou hodnotu žádný vliv. :(
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#7 Příspěvek od ok1hga »

Celeron píše:Ze přiloženýho zdroje 27V to nebere jako dřív 4-20 mA ale přesně dvojnásobek. A s těma 40 mA má zdroj proudový smyčky problém
to je nějaká blbost . . .
mělo by to brát maximálně 20mA a navíc 4mA ta kompenzace nuly . . .
. . . ale nic víc !!!
něco máš blbě !

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#8 Příspěvek od Kremik »

Těch 30 Ohmů ve spodní části můstku je přece hrozně málo. A ano, bude to hrozně závislé na napájecím napětí. Místo těch necelých 6k by měl být proudový zdroj.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#9 Příspěvek od ransom »

https://dratek.cz/arduino/34745-prevodn ... m-EALw_wcB

Udělat pak na výstupu ze signálu 0-5V proud 0-20mA při daným vstupním odporu (a tedy daným úbytku na vstupu) měřáku, to snad už svede každej blbec. Respektive pokud to po odstranění bočníku má citlivost 2V, tak jenom doplnit dělič 2:5.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Proč spezdroj , když je napájen můstek . Nějaké % sem a tam es spielt keine Role . No a pro LM358 je 600mV neuvěřitelný rozsah i s hysterezí . Jeden ocejchovaný poťák to řeší . Nedělej z toho Dukovany . Důležitá je JEN ta sonda a ta je špice . To nebudu nikdy vlastnit ...

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#11 Příspěvek od ransom »

Pak je ještě k mání toto. Asi by se dal nastavit tak, aby se zapojil přímo do vstupu toho Orbitu.

https://www.laskakit.cz/prevodnik-signa ... kgEALw_wcB

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

To je řešení , já jsem toto neznal a průmyslové převodníky , které jsem měl na ovládání měničů SAIAou jsou v jiných cenových relacích .... A přitom za tisíce v nich odchází právě kondíky spínaných zdrojů ... Made in Schwitzerland ....

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#13 Příspěvek od ok1hga »

Kremik píše:Těch 30 Ohmů ve spodní části můstku je přece hrozně málo
. . . málo a proč ?
to je přeci úplně jedno kolik, jen přes něj musí projít až 20 mA při použitém napájecím napětí . . .
klidně lze použít i stabilizovaných 12V
Kremik píše:Místo těch necelých 6k by měl být proudový zdroj.
jj, proudový zdroj na 4 mA

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

Protože aby na měřidle mohl být jeden Volt, musí být na 30Ω odporu 1,12V (pokud zanedbám proud měřidla), což máš 37,3mA, plus 4mA na druhém odporu a už překračuješ 40mA.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#15 Příspěvek od Kremik »

Co třeba takto?
Přílohy
IMG_20230129_152038.jpg

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“