Cejchování Q-metru

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

Cejchování Q-metru

#1 Příspěvek od mtajovsky »

Ještě mám dotaz ohledně cejchování Q-metru BM311. Konkrétně mi jde o způsob, jakým se nastavuje budící napětí. V popsaném způsobu jde zhruba o toto:
- pomocí externího generátoru a vf voltmentru se nastaví se citlivost interního vf voltmetru - na rozsahu 600 je to 7,2V na plnou výchylku, podobně ostatní rozsahy
- pak se vezme pomocná stíněná cívka a pomocí čítače se proměří na středním kmitočtu 300 kHz šířka rezonanční křivky pro pokles na 1/2
- z toho se vypočítá jakost obvodu
- změří se vlastní kapacita cívky a pomocí ní a jakosti obvodu se spočítá činitel nakmitání
- takto změřená cívka se připojí jako pro měření Q a budící napětí se regulátorem na čelním panelu nastaví tak, aby přístroj ukázal vypočtený činitel nakmitání.
- pro toto napětí se pak nastaví citlivost voltmetru při stisknutém kalibračním tlačítku tak, aby ukazoval na kalibrační značku. Na tuto značku se bude nadále nastavovat budící napětí při jeho kalibraci.

Otázka je, proč je to tak složité. Protože Qmetr měří vlastně činitel nakmitání, tedy poměr mezi budícím a nakmitaným napětím, mělo by stačit nastavit budící napětí na 12 mV (což je 7,2V / 600). Ale v popisu se píše, že budící napětí je jen přibližně 12 mV. Ještě dodávám, že pro korekci reálných ztrát v měřiči se při měření stanovují 2 korekční koeficienty. Qmetr udává při měření činitel nakmitání včetně ztrát v měřících obvodech a tento údaj se pak koriguje.

Uživatelský avatar
Erny
Příspěvky: 410
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Střední čechy

#2 Příspěvek od Erny »

Také by mě to zajímalo. Nemáte někdo k němu dokumentaci?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Dokumentaci mám, ale jen tištěnou. Můžu něco naskenovat, ale celou asi ne, protože je dost obsáhlá. Tak 3-4x větší, než je u Tesla dokumentací běžně zvykem. Je tam spousta výpočtů pro měření různých veličin.

Uživatelský avatar
Erny
Příspěvky: 410
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Střední čechy

#4 Příspěvek od Erny »

Byl bych moc vděčný i jen za schema, koupil jsem ho v žalostném stavu. Díky.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

Dobře, zítra, nebo přes weekend, jak mi vyjde čas, naskenuji schema, sekci použití a sekci o nastavení a kalibraci. Asi to pak hodím na radiotechnikatabor. OK?

Uživatelský avatar
Erny
Příspěvky: 410
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Střední čechy

#6 Příspěvek od Erny »

Moc díky.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od mtajovsky »

Tak je to tam. Nakonec jsem to naskenoval celé, je tam dost užitečných informací, jak měřit vlastní kapacitu cívky, indukčnost, vedení a tak dále.

ftp://ftp.radiotechnikatabor.cz/merici_ ... /BM311.pdf

Přístup přes nějakého ftp klienta.

user: dokumentace
psw: dokumentace

Uživatelský avatar
Erny
Příspěvky: 410
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Střední čechy

#8 Příspěvek od Erny »

Už to mám stažené. Moc, moc díky.

Uživatelský avatar
necaso
Příspěvky: 6
Registrován: 22 dub 2018, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od necaso »

Zdravím. Byl by někdo ochotný poskytnout mě dokumentaci k BM311G.
Přílohy
1 - kopie.jpg

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“