Přijímač pro krátké vlny

Klasické bastlení z domácích zásob

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kunc75
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

Přijímač pro krátké vlny

#1 Příspěvek od kunc75 »

Přijímač pro krátké vlny
Autor: OK1AOU
Zveřejněno: Radioamatérský zpravodaj ročník 1990 číslo 11

Postavil ho někdo?
Jaké kondenzátory (keramika/svitek) použít na jednotlivých pozicích?

Dokumentace je tady, desku jsem překreslil:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... F3MboSv6UC

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#2 Příspěvek od monterjirka »

Tak tohle jsem kdysi zkoušel nacpat do nepájivého kontaktního pole a občas se to splašilo rozkmitalo se někde úplně mimo pásmo. Možná na dobře navržené DPS to bude lepší

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#3 Příspěvek od serviceman »

Odpovědi by dost pomohlo, kdyby byly v schématu hodnoty součástek.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

To zapojení je navržený na "věčný ladění", takže tam nejde moc vylepšení vymyslet. Kde to jde, tak NP0 či blízký keramiky, zbytek klidně PE kondík, dneska stojí do dvou korun. A hlavně stabilizovaný napájení.

Tenhle PE stačí: https://www.tme.eu/cz/details/mc5-1n/ko ... 1100dq50k/

P.S. Místo D2 bych dal TL431 s děličem pro referenci. Námitka, že T3+T4 lze pak nahradit odporem je logická, ale ono to ničemu nevadí...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Podobné přímosměšující přijímače s A244D stavěli svého času začátečníci u nás ve Svazarmu. Ovšem ti dostali předem ověřený materiál na výrobu cívek, s vyzkoušeným počtem závitů. I tak se musely naladit aspoň podle přijímače v kolektivce.
Při prvních pokusech s cívkami byl oscilátor vždy mimo pásmo, což se dá čekat pokaždé, když není k dispozici originál použitý autorem. Tolerance součástek a odlišné kapacity spojů u konkrétního kusu taky udělají svoje. Je vhodné použít originální DPS, aspoň kolem VF části bez podstatnějších změn.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Jenys »

Při hledání datasheetu A244D jsem narazil na tento odkaz, jsou tam docela zajímavé zapojení.
https://radio-rus.jimdo.com/%D0%BF%D0%B ... B02-a244d/
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#7 Příspěvek od Ivan_Ryger »

áno, toto rádio som mal kedysi dávno postavené. Chodí veľmi slušne na prvé zapojenie a naladenie.
Raz sa mi však stalo, že sme mali vadný A244D, dá sa to poznať na rozdiele napätí vadného oproti hodnotám z tabuľky.

Pripomeniem len, že do cievky lokálneho oscilátora treba dať FEROKARTOVÉ jadro, ak sa použije bežný ferit, frekvencia oscilátora uchádza s teplotou.

Uživatelský avatar
kunc75
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od kunc75 »

serviceman píše:Odpovědi by dost pomohlo, kdyby byly v schématu hodnoty součástek.
Hodnoty součástek jsou uvedeny v rozpisce, nikoliv přímo ve schematu. Bohužel ani v rozpisce nejsou uvedeny konkrétní typy, proto jsem se dotazoval, co by tam mělo být, jestli keramika nebo svitek. Doufal jsem, že to někdo tehdy postavil a podělí se o konkrétní zkušenost. I tak děkuju všem přispívajícím za jejich postřehy.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#9 Příspěvek od Ivan_Ryger »

EDIT: ešte dodávam, že som staval rádio podľa schémy z rádioamatérskeho zpravodaje.

Kondenzátory v oscilátore môžu byť nové zahraničné NP0 alebo "polštářkové" Tesla z materiálu N047 (Tesla označovala dielektrikum písmenom J).
Ak máte sľudové alebo styroflexové, môžete použiť i tie.

Cievka by mala byť na ferokartovom jadre.

Uživatelský avatar
kunc75
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od kunc75 »

Zdravím. Po čase jsem se vrátil k tomuto tématu. Chtěl bych vyrobit cívky převinutím těchto: https://www.hadex.cz/g759-civka-vf-10x1 ... krouzek-d/. Máte někdo zkušenost, jak je rozebrat, aniž by došlo k poškození? Díky.
Přílohy
Soubor_000.jpg

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

A není jednodušší převinout tuhle: https://www.hadex.cz/g774-civka-vf-10x1 ... -1pk85237/ ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od sis2 »

Trochu snadnější práce je s tou 5mm kostrou, co doporučuje Zdeněk, ale i ta předchozí se dá - opatrně vystrčíš z futrálu (zatlačením shora přes ten feritový D-kroužek) a pak jde rozdělat - feritovou činku s vinutím obvykle drží na místě vosk. Po převinutí je potřeba správně poskládat - nejde to spakovat libovolně, musí se složit jak bylo předtím. Na činku jde vinout jen velmi tenký drátek, a moc se tam nevejde. To na té 5mm je místa dost...

Uživatelský avatar
kunc75
Příspěvky: 61
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od kunc75 »

Autor konstrukce píše, že vinutí cívky je na malé čince z feritu, kolem které je šroubovací hrníčkové feritové jádro. Chtěl jsem se toho držet. Pokud by šli použít i ty se šroubovacím jádrem uvnitř, tak jenom dobře.

Odpovědět

Zpět na „Zapojení ze šuplíku“