,,Domácí" interkom pro drsné podmínky

Sem patří samozřejmě i přístroje s "utrženým sluchátkem"- bezdrátové, ale vždy dále s okolním světem komunikující po vedení, a to nejen ve veřejných sítích.
Pro telefony GSM a podobné máme samostatnou sekci.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Wolfytch
Příspěvky: 2
Registrován: 04 srp 2021, 02:00

,,Domácí" interkom pro drsné podmínky

#1 Příspěvek od Wolfytch »

Dobrý den, potřeboval bych poradit s jedním takovým, alespoň pro mě složitějším projektem.

Potřebuju v hodně nepříznivém prostředí ( 100% vlhkost, 7°C a hromada bláta) vyrobit nějaké telefonní spojení.
Konkrétně potřebuju na sebe napojit 4 různá místa, ideálně s možností rozšířit.

Dejme tomu že budu mluvit o jedné ,,ústředně" a dalších ,,krabicích".

Teoreticky by mě měla stačit sdílená linka, nejde o žádné soukromé hovory. S tím že, by každá ,,krabice" měla
mít i reprák, aby se dalo přepnout na něco jako rozhlas.

Dál by by bylo dobré, aby se na každé té krabici dalo i zmáčknout tlačítko a volat přes ústřednu ven přes GSM,
nebo alespoň zmáčknout tlačítko a vyslat nouzovou SMS.

Jde mi hlavně o nějaké ty základní věci, jak správně navrhnout sluchátko ( chci opravdu něco odolného, proto
vlastní výroba). Jaký reproduktor do sluchátka zvolit, jaký mikrofon atd.

Dál jaké napětí zvolit na tu dejme tomu až kilometrovou vzdálenost, jestli používat nějakou modulaci nebo natvrdo
analog signál a dostatečně zesílit a jak na ústředně zjistit které stanoviště zrovna volá. Takže jak ideálně na takovou
vzdálenost přenášet i nějaké digitální signály, jakou sběrnici použít atd. Otázka je taky, jaký kábl použít,
aby se signály neztrácely a zároveň to nestálo ruku nohu.

V podstatě se chci zeptat na ty ,, základní" věci: Jak posílat signál po drátech, jaké zvolit repro a mirkofon
do telefonního sluchátka.

Děkuji všem za případné rady, v komerčním prostředí jsem se nesetkal s níčím co by se v těchto podmínkách dalo
využít, byly by nutné nějaké úpravy a v kombinaci s tou cenou, si myslím, že by bylo jednodušší to prostě zbastlit.

Ještě jednou díky a děkuji za případné rady.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od Kremik »

To bude asi v podzemí, že? Napájené tedy asi z baterie. Kilometr není moc, to dá každý kabel, ve hře bude spíše jeho mechanická pevnost a odolnost. Nějaká mluvítka by asi ještě šly, ovšem aby uměly vytočit i běžná čísla nebo dokonce psát SMS, v takové vlhkosti, to bude vyžadovat vodotěsné provedení nějaké robustnější klávesnice. Zde se asi budou hodit zkušenosti horníků.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jezevec »

Poptal bych se u jeskyňářů.


Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »


Uživatelský avatar
Wolfytch
Příspěvky: 2
Registrován: 04 srp 2021, 02:00

#6 Příspěvek od Wolfytch »

jezevec píše:Poptal bych se u jeskyňářů.
Právě pro jeskyňáře to dávám dokupy :)
Kremik píše:To bude asi v podzemí, že? Napájené tedy asi z baterie. Kilometr není moc, to dá každý kabel, ve hře bude spíše jeho mechanická pevnost a odolnost. Nějaká mluvítka by asi ještě šly, ovšem aby uměly vytočit i běžná čísla nebo dokonce psát SMS, v takové vlhkosti, to bude vyžadovat vodotěsné provedení nějaké robustnější klávesnice. Zde se asi budou hodit zkušenosti horníků.
Jak jsem psal, jde mi hlavně o ty základní věci, jak zbastlit nějaký ty mluvítka, jestli nemá někdo zkušenosti, jaký výkon repráků, jaký mikrofon, jak ten signál přenášet, při jakým napětí a tak. Taky jak řešit přeslechy, abych nemluvil do telefonu a nějak se mi to nevracelo zpátky do repráku, když to bude sdílená linka.

A bude to v jeskyni, takže ta rádoby ústředna bude v chatě a pár telefonů v jeskyni, vždycky u rozvaděčů, takže o napájení není nouze.

Na ty další funkce bych tam naházel klasicky strojový tlačítka a pak po tom drátu poslal nějaký data a tady právě nevím, na tu vzdálenost, jakou sběrnici použít, aby to spolehlivě fungovalo. O ty chytrý věci a ty SMS by se starala právě ta ústředna na chatě: zmáčknu tlačítko v jeskyni, pošlu data, co se zmáčklo, ústředna vyhodnotí data a provede akce. Tohle mám nějak vyzkoušený s Arduinama, takže by neměl být problém, ale jde o tu dálku.

Odpovědět

Zpět na „Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích“