Kruhový krimpovačky.

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

A jak jsi na to přišel? Ty rozvaděče běžně každý 3 roky prochází EZÚ zkušebnou v Tróji. Co jsem viděl, tak šťouraj naprosto ve všem i v přechodových odporech. Kdyby to krimplování nevyhovělo, tak to nejspíš neorazítkujou.

Forbiden: jo, to je vono.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#17 Příspěvek od witt »

rnbw píše:Takze kvalita krimpovania trochu lepsia ako kombinackami.
no to právě ne, protože na to tlačíš ze čtyř stran najednou (některé ze šesti) a ty protilehlé síly jsou navíc ve stejné ose a nesvírají úhel, jako když to vezmeš do kombinaček. Tady dutinku v celé délce slisuješ na průřez vodiče. Nedokážu si představit, že by to šlo udělat nečím lépe.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Davidus »

Šlo, při šroubování tohoto typu dochází k výrazně menším deformacím a poškození
Přílohy
FD1006TW_Crimp.jpg
trapezoid-crimp-mark.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#19 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Takze kvalita krimpovania trochu lepsia ako kombinackami.
Zapoměl jsem, kombinačkama se to dělá blbě. Prasata elektrikáři, když nemaj na plechový či silnostěný sériový nebo paralelní dutinky lisovací kleště, tak to dělaj "citlivým" smáčknutím stranovejma skřípačkama, tak 2-3 x vedle sebe.
Už jsem to viděl mockrát. Vono to není po zasmrštění vidět. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#20 Příspěvek od foxrider »

Ty kruhový čtyřčelisťový krimpovačky (YATO) používám v práci a slis je parádní. Kolega má "machrovský:D" dokonce šestičelisťový.
Doma mám ty s jednotlivými pozicemi zvlášť (hřeben) a pak ještě jedny, s otočnými univerzálními čelistmi do asi 6 mm² že se dá lisovat z boku kleští, ale po pootočení čelisti i zepředu, třeba ve stísněných prostorech nebo kde je krátký vodič. To je už jiná liga... 8-)

Uživatelský avatar
Victronix
Příspěvky: 910
Registrován: 23 lis 2007, 01:00
Bydliště: Vážany

#21 Příspěvek od Victronix »

Kruhové čelisťové krimpovačky leží na firmě jako mršina. Vložím dutinku, stisknu - nic. Tak znovu a znovu, najednou se to chytne. Slisování je nedostatečné. Tak ještě jednou a ještě jednou. Tak na toto nikdo nemá nervy.
Hledám ideální řešení...

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#22 Příspěvek od Killroy »

Mě tyhle kruhový krimpovačky nikdy moc neuspokojili. Ne všude se vejdou a tak.. Nejvíc mi vyhovujou čelní.

Uživatelský avatar
Xant
Příspěvky: 29
Registrován: 04 črc 2018, 02:00

#23 Příspěvek od Xant »

Celeron píše:A jak jsi na to přišel? Ty rozvaděče běžně každý 3 roky prochází EZÚ zkušebnou v Tróji. Co jsem viděl, tak šťouraj naprosto ve všem i v přechodových odporech. Kdyby to krimplování nevyhovělo, tak to nejspíš neorazítkujou.

Forbiden: jo, to je vono.
Na razítka se spolehnout nelze. Z vlastní praxe jsem viděl rozvaděč s razítky, který se "záhadně vypálil" ... samozřejmě nikdo neutáhl pořádně šrouby na jističích OEZ s OEZ hřebenem, ale razítko tam bylo. V několika svorkách byla špína a kousky vodičů (co se stalo po prvním zapnutí nemusím snad popisovat) a několik izolovaných lisovacích dutinek se nepovedlo nakrimpovat, respektive nikoho natankovalo, že čouhá neizolované vlákno vodiče z dutinky. Ale protože to bylo orazítkované a plombované, tak to bylo na místo dovezeno "v pořádku".

Někdo to odfláknul, nikdo to nevyzkoušel a někdo si zaplatitl razítko. Takže fakt ne, na razítka se nelze v našich končinách spolehnout. Možná se za 10let (letí to) hodně změnilo, ale razítkům tak úplně něvěřím.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#24 Příspěvek od Achab »

Atest se štítkem jsem ze známosti dostal i na prázdné skříně, dodatečně drátované doma. Ovšem šlo převážně o jednoduché domovní a elektroměrové rozvaděče. Každému by to jako solidní firma rozhodně nedali.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#25 Příspěvek od Celeron »

Xant píše: Někdo to odfláknul, nikdo to nevyzkoušel a někdo si zaplatitl razítko. Takže fakt ne, na razítka se nelze v našich končinách spolehnout. Možná se za 10let (letí to) hodně změnilo, ale razítkům tak úplně něvěřím.
Ja nepsal o razítku nějakýho prasete, co to nadrátoval někde na stavbě nebo v garáži ale o kulatým razítku Státní elektrotechnický zkušebny v Praze Tróji. Ty máš nějakou zkušenost, že se tam dá atest koupit aniž by konkrétní produkt neprošel tastováním? Dávals tam vůbec někdy, něco na otypování?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 76
Registrován: 03 led 2019, 01:00
Bydliště: Chrudimsko

#26 Příspěvek od salus »

Pánové promiňte, že Vám vstupuji do diskuze, ale já téměř 20 let používám krimpovací kleště CEMBRE typové řady ND, pokud se na daný průřez vodiče použije příslušná dutinka, tak jsem se ještě za tu dobu nesetkal s tím, že by došlo k nekvalitnímu zalisování. Odizoluji vodič, navléknu dutinku zalisuji kleštěmi dokud se neuvolní západkový mechanismus, který nedovolí otevření kleští bez patřičného stisknutí. Ceny těchto kleští, ale nejsou zrovna pro hobíky, kteří je použijí jednou za uherský rok.
Přílohy
Image_00681.JPG

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“