Vysavač, samočinné navíjení šňůry.

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od Zaky »

Rozebrat, vyčistit a složit není problém, akorát na tu pružinu opravdu pozor, ona může fakt namlátit, energie je v ní na to dost. Stejně jako na repasi navijáku pásů do auta si na tuto aktivitu beru raději obličejový štít, pracovní vaťák a rukavice. Schytat jednu kamkoli po těle hranou letící pružiny, asi by to umělo i nepěkně pořezat.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
Rostav
Příspěvky: 469
Registrován: 06 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

#17 Příspěvek od Rostav »

TAKJANe
Už jsi to opravil ? Pokud ne, tak dej fotku toho vysavače nebo značku a model. Taky tady
něco navijáků se síťovkama pro AEG a starou ETA mohu poskytnout. Když budu vědět odkud jsi, tak ti to třeba dám před dveře.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#18 Příspěvek od Artaban001 »

Když jsem si "hrál s navijáky" u vysavačů, nechával jsem je tak, aby se po navinutí kabelu muselo zbývající pár centimetrů zatlačit dovnitř rukou. Když se kabel odvine celej, je pružina míň napnutá a tak brzo nepraskne většinou plastový výstupek, co ji drží připojenou (navijáky ETA + podobný cizí). Kabel šel namotat na vytažený naviják bokem bez rozpojení. Další napínání pružiny zabrání svorka kabelu, co se dostane do úrovně otvoru výstupu.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#19 Příspěvek od TAKJAN »

Už se chystám, čekám až dostanu odvahu. Snad zítra.

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#20 Příspěvek od TAKJAN »

Mise dopadla dle očekávání. Pružina leží v koutě. Při rozdělávání nebylo dovnitř bubnu vidět, takže to dopadlo takto. Vyskočila celkem bezpečně.
Kašlu na to, nebudu to stokrát skládat. Manželka dostala tyčový vysavač, takže já už moc vysávat nebudu:-) A parkuje na schodišti, tam smotaná šňůra nevadí.
Horší, že jsem zjistil, že poslední HEPA filtr byl v hájí, vytlačen napůl ven. Tak jsem tam nacpal několik vrstev normálního filtračního papíru.
Kdo to bude náhodou rozdělávat: klapky smotání a zapínání vyrvat ven silou, bál jsem. Jinak je to docela rozumně udělaný, mám tuhle značku docela v oblibě. Zbyl pouze jeden šroubek.
Přílohy
K800_20181227-102239.JPG
K800_20181227-102322.JPG
K800_20181227-102648.JPG
K800_20181227-102334.JPG
K800_20181227-102311.JPG

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#21 Příspěvek od Artaban001 »

Než tam místo HEPY cpát něco jinýho, raději ji vyhodit a fungovat bez ní. sáčky jdou kupovat z té mikrotextilie, která sama filtruje docela dobře. HEPA dodatečně filtruje hlavně "saze" z motoru (obroušený prach z uhlíků) a ten prošlý "mikroprach", který běžný filtr nedokáže zachytit.

Uživatelský avatar
MiracleSky
Příspěvky: 91
Registrován: 02 pro 2018, 01:00
Bydliště: Brno - střed

#22 Příspěvek od MiracleSky »

mi-ro píše:Jo, pokud to máš pro sebe. Montovaná vidlice neprojde revizí.

To je práce toho fašounského Brusselu a Evropské uhnije, strkat pracky do věcí, co léta fungovaly. Takže naši předkové se zástrčkami na šroubky byli hňupi a potřebovali jsme lekci jak se co dělá od pitomců.
Jak to, že zástrčky tohoto typu jsou košer a projdou revizí, stále se ještě přece prodávají!!!
Přílohy
abb-vidlice-2p-t-bila-16a-250v-5536-2154__p_1188495.jpg
Mám radost že opravou starších spotřebičů ukousnu podíl prodaných nových šmejdů.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od workhard »

To je třípólová zásuvka a její montáž na dvoužilový kabel k vysavači revizí opravdu neprojde. Flexošňůra musí být zalisovaná vcelku. Bylo tomu tak už před Únijí...
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#24 Příspěvek od EKKAR »

MiracleSky píše:
mi-ro píše:Jo, pokud to máš pro sebe. Montovaná vidlice neprojde revizí.
...
Jak to, že zástrčky tohoto typu jsou košer a projdou revizí, stále se ještě přece prodávají!!!
Protože na vobrázku máš vidlici pro třídu I. = s ochranným kolíkem. Co neprojde revizí je montovaná vidlice bez kolíku, určená pro spotřebiče třídy II - vrtačky, vysavače, fény ... Workhard byl rychlejší.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#25 Příspěvek od Jenys »

TAKJAN píše:Mise dopadla dle očekávání. Pružina leží v koutě. Při rozdělávání nebylo dovnitř bubnu vidět, takže to dopadlo takto. Vyskočila celkem bezpečně.
Kašlu na to, nebudu to stokrát skládat.
U vysavače Samsung jsem teď také měl rozdělaný buben s pružinou, protože jsem chtěl vyčistit vnitřek, když už dělám celkovou opravu, šńůra se trochu blbějc vracela zpátky do bubnu.
Odkryl jsem víčko bubnu a hup a už byla venku. U těch pružin je jedna problematická věc, jako v u natahovacích hodinek. Pružina je ve tvaru S, což v tom co máš na fotu na zemi asi moc nepoznáš. Dostat to zpátky chce v první řadě hodně trpělivosti, ale opravdu hooodně. Trvalo mi to asi 25 minut, než jsem to navinul zpět. Nejprve jsem navinul kabel na buben, zajistil mechanicky zástrčku a pak teprve začal cpát pružinu zpět. Je to teda docela vopruz, ale když to tam dostal někdo jiný, tak to musím taky zvládnout.
Ten střed pružiny tam byl pevně uprostřed uchycenej, takže šlo jen o to po obvodu pružiny navíjet ten pokroucený kus a přitom držet prostředek a pak ten chumel a ještě ho srovnávat pro navíjení. Moctkrát to chtělo odprostřed vyskakovat, protože tam je to nejvolnější a jak je tam více závitů, tak to má snahu vypružovat nahoru. Tohle je fakt jen pro povahy mírné, jiný by to hned hodil z vokna :evil: A právě, po čase navíjení té pokrouceniny dorazíte k tomu tvaru S, kde najednou pružina má oblouk ven, místo dovnitř a pak to jde ještě hůře navíjet dovnitř. Nakonec se to podařilo a funguje to. Jen jsem to musel nadvakrát donastavit, aby to navíjelo až skoro do konce a zbytek se tam dotlačí, jak už tu psal Artaban. :D
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
TAKJAN
Příspěvky: 5866
Registrován: 17 lis 2011, 01:00

#26 Příspěvek od TAKJAN »

On má ten hamilton filtr před sáčkem, za sáčkem a na výstupu, což nevím, zda mají všechny, ale dobrý asi.
Jo viděl jsem teď někde vidlici dvoupól, rozebíratelnou, takže to tak nebije do očí, pokud je šňůra bílá.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#27 Příspěvek od dred »

TAKJAN píše:Jo viděl jsem teď někde vidlici dvoupól, rozebíratelnou, takže to tak nebije do očí, pokud je šňůra bílá.
V OBI som kúpil čierne :D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#28 Příspěvek od rnbw »

Dvojpolove vidlice sa predavaju, vacsinou su po namontovani uz nerozoberatelne (resp. dost problematicky). Lenze su iba uzke. Velke okruhle (ako maju vysavace), aby nesli zapojit do uzkej zasuvky, som nevidel. A tie uzke su urcene na plochy kabel. Vhodne tak na lampu alebo televizor, ale na vysavac nie.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#29 Příspěvek od ohryzek36 »

Ty úzké zástrčky (přesněji CEE 7/16) mívají kolíky silné cca 4mm a jsou určené do 2,5A. Ty velké (CEE 7/17) mívají kolíky silné 4,8mm a jsou určené do 10 nebo 16A.

Ty prodávané jsou úzké a určené do 10A - normy je neznají...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#30 Příspěvek od rnbw »

Nahodou som si spomenul - mam tu dve uzke vidlice od roznych vyrobcov. Bielu s oznacenim "PLAST-ROL" a hnedo-ciernu bez vyrobcu, zato s logami VDE, Nemko, Semko atd. Jedna je asi kupena v Hornbachu. Obe maju koliky 4mm a oznacenie 2,5A/250V.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“