Podtlak odsávačky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Podtlak odsávačky

#1 Příspěvek od forbidden »

Netuší někdo jakej podtlak dokáže vyvinout pumpa u odsávačky? Konkrétně ZD-915. Dělám k tomu nový řízení a chci tam dát i měření podtlaku, jen nevím, jaký čidlo bude vhodný. Na změření nic nemám, tak můžu leda hádat. Bude 100 kPa stačit? Zas nechci dávat čidlo s velkým rozsahem a využívat jen třetinu třeba.
Dík

Uživatelský avatar
radek89
Příspěvky: 135
Registrován: 25 říj 2009, 02:00
Bydliště: Mor. Nová Ves, Břeclav
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od radek89 »

Jestli je toto ono, pak by podtlak měl odpovídat 80 kPa.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od vladimir »

Samozøejmì nemùžeš udìlat víc. Vakuum je vlastnì -100KPa vzhledem k tlaku zemské atmosféry (ovzduší) na úrovni hladiny moøe. A vakuum žádná odsávaèka nedosáhne.

Jinej problém budou rázy, které vzniknou pøi odsávání. Budeš muset systém nìjak zatlumit. Mechanické tlakomìry a vakuometry se tøeba plnily glycerínem, ale Ty asi chceš jiná èidla. Napadá mì, oddìlenou mìøicí nádobku s filtrem a malým otvorem, aby se rázy zmírnily. Podle aktuální nutnosti.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od forbidden »

radek89: Jo, to je ona, dík.

Nojo, nějak jsem nepřemýšlel a zmátly mě prodávaný čidla s rozsahem třeba +-500 kPa, jenže to jsou diferenční.
Nic na vyrovnání tlaku tam dávat nechci, protože by se zhoršila schopnost rychle odsát cín. Systém je normálně bez podtlaku. Já to chci vlastně jen kvůli indikaci zacpanýho filtru a trochu pro parádu. :D Předpokládám, že si s rázy poradím v software, nějakým průměrováním.

Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

To "vyrovnání tlaku" by nemuselo bejt pro hlavní podtlakový vedení, ale byla by "měrná komůrka", do který by bylo přímo vyvedený to podtlakový čidlo, ale s hlavním podtlakovým vedením by tu komůrku spojoval jen uzoučkej kanálek = ten by zpomaloval vyrovnávání tlaku mezi komůrkou a hlavním podtlakovým kanálem. Prostě prudký kolísání tlaku v odsávacím kanálu by se zachovalo, ale než by změna tlaku v něm plně dosáhla podtlakový čidlo, ten úzkej kanálek by ji zpomalil - doslova obdoba RC článku pro funkci integrace = ke vstupu měřidla paralelně směrem ke společnýmu vodiči kondenzátor a k němu do série od měřenýho obvodu odpor.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

To by taky šlo, však mám v plánu tam strčit nějaký Tčko, můžu hadici k čidlu přiškrtit. To čidlo má ale analogovej výstup, takže integrační RC článek může posloužit taky.

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#7 Příspěvek od vladimir »

Asi ani nepùjde o zlepšení zpracování signálu, ale tøeba ochráníš èidlo. Nemùžeš vìdìt jak moc se mu budou rázy líbit.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

V datasheetu žádný ΔP/Δt uvedený není, jen maximální tlak 400 kPa. Vývěva je membránová, tak rázy logicky mít bude, no uvidím, snad to nebude nijak kritický.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jezevec »

Uvedenou odsávačku používám a spíše bych uvítal ještě o něco větší podtlak.
Tak mi nějak uniká smysl jeho měření.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Vždyť jsem psal, že pro indikaci zacpanýho filtru. Prostě to občas pustím naprázdno a když bude podtlak moc velkej, je třeba filtr vyčistit/vyměnit. A když budu celou elektroniku dělat novou, tak to jedno čidlo na desce už nehraje roli. Je to jeden A/D vstup na procesoru.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jezevec »

Aha, tak. Já ten tvůj druhý příspěvek kdes to psal nějak přeskočil.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Do ZD-915 vraj existuje alternativny firmware. Ked sa povodny znici, staci to preflashovat.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Jo, něco jsem si stáhnul, ale chci si to udělat po svým. Už jsem dlouho nic, kromě hloupostí, nedělal. Tak si zas procvičím programování.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jezevec »

rnbw píše:Do ZD-915 vraj existuje alternativny firmware. Ked sa povodny znici, staci to preflashovat.
Dá se koupit celý nový ovl. modul s displejem za 300-400kč podle prodejce.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#15 Příspěvek od ok1hga »

jezevec píše:Uvedenou odsávačku používám a spíše bych uvítal ještě o něco větší podtlak.
také používám ZD-915, ale spíš než zvětšení podtlaku, bych preferoval větší výkon tělíska.
Protože spíše mívám problém se správným prohřátím prokovů na vícevrstvém tištěném spoji.
Když není prokovená dírka dostatečně prohřátá, není cín dostatečně "tekutý" a tudíž sebelepší podtlak pájku stejně neodsaje . . .

Odpovědět

Zpět na „Poradna“