komutátor od vysavače jiskří

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
E8723
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc

komutátor od vysavače jiskří

#1 Příspěvek od E8723 »

u dva roky starýho vysavače Elektrolux mně hrozně jiskří komutátor. Jiskří od té doby, co má drahá polovička vysála mokrej flek na koberci. dá se to nějak opravit, nebo ho mám zrovna vyhodit? ložiska i uhlíky vypadají OK, komutátor jsem zkoušel očistit lihem, ale nepomohlo to. ve sklepě už mám podobně nefunkční vysavač AEG.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Niektorá/é vinutie rotora má skrat. Rotory na menšie komutátorové motory sa prevíjajú iba ojedinele. Vyzerá to na kúpu nového vysavača.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Zkusil bych opatrně vyčistit mezery mezi lamelami komutátoru - mechanicky vyškrábat, někdy to způsobuje izolace, vylézající z mezer - nadzvedává uhlíky a tím vytahuje jiskry. Přitom pozor - neporejpat samotné lamely, na konec lehoulince přesmirkovat jemným plátnem povrch - spíš jen oleštit. Taky se přitom dá celý rotor nechat týden-dva vysušit někde na topení, ty zkraty může způsobovat právě vlhkost mezi lamelami. Když to nepomůže, jediná cesta krom převinutí je výměna rotoru...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#4 Příspěvek od jano2 »

Iskrenie rotoru sposobuje,nie len jeho skrat,ale napr.už i malo vybehane ložiska pri nedokonalom vyvaženi rotoru,ktory vybruje a uhliky nestihaju priliehat na komutator.Tym vznika iskrenie.
Naposledy upravil(a) jano2 dne 01 říj 2007, 09:40, celkem upraveno 1 x.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od proel64 »

Jedna sa zrejme o konstrukciu taku,,ze nasavany vzduch ide cez notor. navlhli uhliky a visia.Po zaschnuti sa spravy taky povlak,ktory tak dokaze zalepit uhlik,ze sa v tom puzdre neposuva,t,j sa obrusuje ale neposuva a preto ma nedosttocny styk s komutatorom.Treba nejak vybrat uhliky,trochu ich prejst jemnym smirglom.Zlozit,zapnut motor na zdroj-staci nejakych 15-20v,mal by sa roztocit a jemnym smirglikom uchytenym v pinzete vycistit komutator a je to....

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od cabernet »

Súhlasím s názorom užívateľa jandu.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#7 Příspěvek od DELONG »

Vykop hrob tomu komutátoru a daj mu posledné zbohom. Aj ja súhlasím s názorom užívateľa jandu.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od hafca »

S tím smirkem bych byl velmi opatrný. Některé typy papíru nebo plátna mají částečně vodivá, nebo spíš "polovodivá" jednotlivá zrnka a po jejich zasekání do mezer mezi lamelamy to dělá docela velkou neplechu.
Není to z mé hlavy, takhle mi poučil jeden starý praktik v navijárně motorů když jsem mu řekl, že to přejedu smirkem. Skoro ho kleplo, jak to můžu říct. :D
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#9 Příspěvek od Artaban001 »

Otázka: Tahá to zelený jiskry okolo lamel?- jestli ano, tak je rotor na odpis. Z vlastní zkušenosti vím, že veškeré pokusy o záchranu (vyškrábání drážek a přesoustružení) jen oddálily kremaci motoru. Pokud Ti navíc ještě motor běhá se sníženýma otáčkama, tak už hoří. Pokud je to běžně prodávanej vysavač, tak by jsi čistě teoreticky mohhl koupit rotor nový. Ale nevím, zda je to rentabilní..

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od workhard »

Taky se přikláním k názoru uživatele Jandu.Mě shořel dva roky starý TESCO vysavač sám od sebe,když jsem to pak rozebral a viděl jsem,co je uvnitř,ani mě to nepřekvapilo.Měl údajně 1200W a rotor v tom byl velký jak ve vibrační brusce,co má 120W. :cry:

Uživatelský avatar
E8723
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc

#11 Příspěvek od E8723 »

nevíte, jestli se dá ten skrat rotoru zjistit měřákem? jirka

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#12 Příspěvek od jandu »

Meraj odpor na protiľahlých vývodoch komutátora /ako sú umiestnené uhlýky. Môžeš prípadne merať aj pomocou nich, ale musíš odpojiť statorové vynutie. / Odpory v každej polohe majú byť približne rovnaké. Hodnota sa môže pohybovať tak okolo 20 ohmov?? Ak na niektorej cievke nameriaš odlišnú - menšiu hodnotu od ostatných, tak máš niekde skrat.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#13 Příspěvek od nxn »

Tohle potkalo i můj vysavač uplně stejnej případ..byl to zkrat vynutí....byl jsem nasra*ej nechal jsem ho tam a vysával jsem s nim skoro to nešlo pak začal ještě divnějc smrdět a chytnul plast..... :lol: při výměně motoru jsem musel ještě plastovej držák motoru nahradit kovovym protože uhuřel....no tak nedoporučuji provozovat ho se zkratem ve vinutí.... :lol:
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
E8723
Příspěvky: 157
Registrován: 05 zář 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od E8723 »

dnes jsem rotor zkoušel proměřit, na zkrat jsem nepřišel. Zkoušel jsem to multimetrem- odpor 3,9Ohm a pak jsem ještě měřil impendanci při 50Hz-taky shodný hodnoty mezi protilehlýma lamelama.
Komutátor jsem jemně obrousil diamantovám pilníčkem, ale jiskří to vesele dál:( asi půjde do kontejneru, byl by tam už dávno, kdyby to nebyl dárek od rodičů k vánocům. máte ještě někdo nějaký nápad?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od workhard »

:? No tim pilníčkem jsi to asi moc nezakulatil...myslím,že kontejner je dobrá volba :brakelamp:

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“