AFC u Tesla 820A

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pezis
Příspěvky: 52
Registrován: 22 říj 2005, 02:00

AFC u Tesla 820A

#1 Příspěvek od pezis »

Ahoj, mohl by mi nekdo prosim poradit, jak sestelovat AFC u radia T820A. Bez AFC radio hraje, po zapnuti AFC frekvence ujizdi dolu tak moc, az se naladena stanice uplne rozladi.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#2 Příspěvek od DKL »

Zdravím, podmínkou správné funkce AFC je dobøe sladìná mezifrekvence. Mùže být vadný nìkterý MF filtr anebo rozladìná nìkterá cívka. Ale pokud je neporušený zajiš￾ovací vosk na cívkách tak je to málo pravdìpodobné.
Zkus pøipojit venkovní anténu pøes útlumový èlánek anebo alespoò "nedokonale" zasuò konektor do anténní zdíøky tak aby se dotýkaly zemì ale ne živé vodièe a potom zkus pomalu nalaïit nìjakou silnou (pokud možno osamocenou) stanici. Mìla by se postupnì zesilovat a potom zase postupnì mizet. Nesmí se objevovat jakoby 2x vedle sebe a maximum nezkresleného NF signálu musí být indikováno jednak svitem prostøední diody na indikátoru vyladìní a jednak rozsvícením nejvìtšího poètu diod signal metru.
Pokud odpovídá prùbìh ladìní popisu a AFC nefunguje tak bude nìjaká závada kolem zdroje ladícího napìtí. Ale to si takto na dálku netroufám hodnotit.

Uživatelský avatar
pezis
Příspěvky: 52
Registrován: 22 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od pezis »

MF by melo byt v poradku. Akorat me zarazi ze vystupni napeti AFC na A225D (MF zes) je stale nulove, pouze pri ladeni se meni do kladnych hodnot a pak zase pozvolna klesne k nule.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#4 Příspěvek od DKL »

Tak jsem rozdìlal svùj M710A - zapojení FM èásti je skoro stejné jako u T820A. Akorát jej mám pøedìlaný na ladìní pomocí syntézy takže jsem AFC zrušil. Vývod 5 A225D je tedy nezapojený.
Bez signálu je na nìm asi 0,17 V, pøi ideálním naladìní 0,12 v, pøi naladìní o 100 kHz níž 12,5 v, o 100 kHz výš 0,05 V.
Takže chybu bych hledal nìkde dál, signál je z tohoto vývodu vedený pøes odpor na zdroj ladícího napìtí. Vidìl bych to na studeòák nìkde v konektoru, vadný R3 (100 kOhm) anebo C37, C38, C63 ve zdroji.

Uživatelský avatar
pezis
Příspěvky: 52
Registrován: 22 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od pezis »

Takze nakonec to byl prece ten MF zesilovac. Nepredpokladal sem ze civka L1, ktera tam je kvuli demodulaci bude mit takovy vliv na AFC. Ale zase sem o neco chytrejsi. DKL -> diky za ochotu

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“