Oprava baterie notebooku

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GUF
Příspěvky: 49
Registrován: 10 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Oprava baterie notebooku

#1 Příspěvek od GUF »

Dostal jsem starší kousek a je tam skoro mrtvá baterie. Jsou to 3,6V články zapojeny takto: 3 jsou paralerně a potom spojeny 3 takové packy do série (celková velikost napětí je tedy 10,8V). Elektronika je tam docela promakaná a dobíjí se každý pack zvlášť.

Napadlo mě změřit jednotlivé články a z kažého packu vytáhnout ty mrtvé, popřípadě namíchat pořadí, aby zbyly jen ty dobré.

Myslíte, že by to pomohlo?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

Jsou to LI ON mají 3,6V na baterku pokud se mění tak všechny nové a se stejnou kapacitou ( jeden by si řekl jak s tím vydupe , že bude mít větší kapacitu), některé elektroniky jsou na to háklivé a nepustí to .

Uživatelský avatar
GUF
Příspěvky: 49
Registrován: 10 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od GUF »

Nemám žádné další články, takže můžu měnit jen navzájem nebo některé vyhodit.
Proto jsem chtěl vybrat jen ty "dobré".
Při nabití mají články 3,9V a vybité mají 3,7V a po několikátém zapnutí po vybití mají cca. 3,65V a pak stoupá.
Nemám s li-ionkami moc zkušeností, proto nevím, jak se pozná mrtvá li-ionka, ani jak se má správně nabíjet a vybíjet.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Standa99 »

Taky jsem menil clanky http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight= a budes muset upravit napln v eeprom, protoze se do ni zapisuje napr. pocet nabijecich cyklu, momentalni kapacita snizena od puvodni atd. Pouha vymena clanku bude znamenat, ze ti vydrzi stejnou dobu jako pred vymenou.

Uživatelský avatar
luke001
Příspěvky: 56
Registrován: 13 říj 2004, 02:00

#5 Příspěvek od luke001 »

Standa99 píše:Taky jsem menil clanky http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight= a budes muset upravit napln v eeprom, protoze se do ni zapisuje napr. pocet nabijecich cyklu, momentalni kapacita snizena od puvodni atd. Pouha vymena clanku bude znamenat, ze ti vydrzi stejnou dobu jako pred vymenou.
Nevim jak je to se zapisovanim do EEPROM ,ale me odesla elektronika na asi pul roku stare baterii.Sehnal jsem baterii ktera mela vadne clanky a elektroniku pouzil.Baterie pracovala bez problemu dalsi pulrok. :oops:

Uživatelský avatar
GUF
Příspěvky: 49
Registrován: 10 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od GUF »

Standa99 píše:Taky jsem menil clanky http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... highlight= a budes muset upravit napln v eeprom, protoze se do ni zapisuje napr. pocet nabijecich cyklu, momentalni kapacita snizena od puvodni atd. Pouha vymena clanku bude znamenat, ze ti vydrzi stejnou dobu jako pred vymenou.
Och jéje, to dopadne. To je škoda, že po výměně článků musím resetovat eeprom. Nevím jestli se do toho pustím.

BTW: ta moje baterka je z DELL Latitude LM 166ST. Je z 97 roku. Tak se se divím, že ještě vůbec jede.

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Standa99 »

luke001 píše:Nevim jak je to se zapisovanim do EEPROM ,ale me odesla elektronika na asi pul roku stare baterii.Sehnal jsem baterii ktera mela vadne clanky a elektroniku pouzil.Baterie pracovala bez problemu dalsi pulrok. :oops:
Tak se mozna podarilo, ze ta elektronika s vadnymi clanky mela nadefinovanou slusnou kapacitu a maly pocet nabijecich cyklu.

Ja jsem tu baterku ani po kalibraci vubec nenabil, takze s novymi clanky byla nepouzitelna. Navic jsem koupil clanky s vetsi kapacitou a tu jsem zmenil v eeprom z 3100 na 3400 mAh. Notebook vypne, kdyz jeste ukazuje 3 minuty do konce a to se na clancich objevi napeti pod 10V. Chtelo by to mozna tu kapacitu snizit na 3300 mAh, ale to uz se mi nechce.
Deje se i to, ze nekteri vyrobci povoli 500 nabijecich cyklu a pak tu baterku zamknou s tim, ze nevydrzi ani minutu a donuti koupit novou. V teto chvili se hodi resetnout pocet nabijecich cyklu.

Uživatelský avatar
GUF
Příspěvky: 49
Registrován: 10 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od GUF »

Tak to mě ukazuje 5h ho konce a vypne se při prvním otevření souboru.
Stáhnul jsem nějaký kalibrační program, tak ho zkouším.

http://battery-doubler.en.softonic.com/

Nevím, jestli to má něco společného s opravdovou kalibrací, ale spoň jsou tam dobré informace.

A Váš názor?

Uživatelský avatar
Standa99
Příspěvky: 3476
Registrován: 29 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Standa99 »

GUF píše:Tak to mě ukazuje 5h ho konce a vypne se při prvním otevření souboru.
Stáhnul jsem nějaký kalibrační program, tak ho zkouším.

http://battery-doubler.en.softonic.com/

Nevím, jestli to má něco společného s opravdovou kalibrací, ale spoň jsou tam dobré informace.

A Váš názor?
Pisou, ze odpojuje USB, kdyz se zrovna nepouziva, vypina podsvetleni atd. Na to, ze je ta baterka stara 10 let, tak se snazi, ale v tehle chvili bych volil vsechny clanky nebo nic.

Uživatelský avatar
GUF
Příspěvky: 49
Registrován: 10 bře 2005, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od GUF »

Standa99 píše:
GUF píše:Tak to mě ukazuje 5h ho konce a vypne se při prvním otevření souboru.
Stáhnul jsem nějaký kalibrační program, tak ho zkouším.

http://battery-doubler.en.softonic.com/

Nevím, jestli to má něco společného s opravdovou kalibrací, ale spoň jsou tam dobré informace.

A Váš názor?
Pisou, ze odpojuje USB, kdyz se zrovna nepouziva, vypina podsvetleni atd. Na to, ze je ta baterka stara 10 let, tak se snazi, ale v tehle chvili bych volil vsechny clanky nebo nic.
Kupovat nové články nemá cenu. Ten NB pro mě takovou cenu nemá. Kámoš chce zkusit oživit nějaké starší články, tak uvidím, jestli na tom budou lépe, než ty moje.
Rekalibrace by pomohla jen indikaci, ale i tak by se trochu prodloužila doba funkčnosti, protože by to ukazovalo správně.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“