Ztrátový výkon rezistoru

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#16 Příspěvek od Atlan »

Nieco mi hovori ze tazatel da 10 lediek paralelne a knim jeden odpor. Co je zle. Ale uz sa tu asi neukaze tak ze je to jedno.

Uživatelský avatar
wildak
Příspěvky: 27
Registrován: 11 led 2015, 01:00

#17 Příspěvek od wildak »

Atlan píše:Nieco mi hovori ze tazatel da 10 lediek paralelne a knim jeden odpor. Co je zle. Ale uz sa tu asi neukaze tak ze je to jedno.
Tazatel pečlivě pročítá vaše postřehy ;) a ano plánoval jsem to, ty ledky jsou každá stejný typ, a chtěl jsem jich tam nacpat asi tolik aby i s odporem měly tak výsledný výkon cca 80% výkonu adaptéru ( což je dle štítku 15W ), dělám něco v tomto případě špatně ? budu rád za každou radu ;)

PS: a nechtěl jsem tam právě rvát jen jeden 1/4 W odpor kvůli jeho neúměrnému zatížení ;)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#18 Příspěvek od Michal22 »

LEDka by měla být napájena zdrojem proudu, čemuž rozumně vyhoví zapojení separátního odporu ke každé LED. Případně můžeš LED zapojit sériově.
Paralelní spojení je špatné v tom, že přes každou LED poteče trochu jiný proud, podle jejich fyzických parametrů. A ještě horší situace nastane ve chvíli, kdy se jedna z paralelních LED přeruší- sníží se proud přes odpor, tím pádem se sníží i úbytek na odporu, ty zbývající LED dostanou ještě větší prdu.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
wildak
Příspěvky: 27
Registrován: 11 led 2015, 01:00

#19 Příspěvek od wildak »

Pokud jsou ale ty ledky identické měl by u každé být proud stejný ne ? pokud budou paralelně zapojené /tím pádem na každé stejné napětí ne?

Uživatelský avatar
wildak
Příspěvky: 27
Registrován: 11 led 2015, 01:00

#20 Příspěvek od wildak »

zeptám se tedy jinak, rád bych zapojil těch ledek řekněme pro začátek 10, co mi doporučíte za schéma - zdroj mám 12V, max 1,25A - ledky 3.2V-3.4V :)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od Michal22 »

Buď můžeš použít ty separátní odpory, potom bys každý odpor spočítal jako 8,6/If.
Nebo dáš tři LED sériově, potom bude odpor 1,8/If.

If neuvádíš, ale měl bys, ten je nejdůležitější.

EDIT- nějak jsem přehlídnul, že jich chceš zapojit deset. Tak buď 3x3 sériově, k tomu jednu separátně, nebo 5x2 sériově, odpor potom bude 5,2/If.

A nikdy není dobré LEDku honit až na limit If, raději počítej s nižším, na svitu LED to není zas tak poznat, ale odvděčí se ti vyšší životností.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#22 Příspěvek od mtajovsky »

wildak píše:Pokud jsou ale ty ledky identické měl by u každé být proud stejný ne ? pokud budou paralelně zapojené /tím pádem na každé stejné napětí ne?
Ano, POKUD ... Ovšem u diskrétních polovodičů je pravidlem, že to neplatí, i když jsou stejného typu, od stejného výrobce atd. A v tomto případě se jedná o prahové napětí, kdy LED začíná vést proud a i malé rozdíly prahového napětí LED jsou významné.

Proč? Napětí na LED při proudu I je určeno přibližně jako součet prahového napětí Up a napětí na dynamickém odporu Rd LED ve vodivé části charakteristiky:

U = Up + Rd x I

z toho pak:

I = (U - Up) / Rd

Kámen úrazu je v tom, že Rd je velmi malý a tak je napětí na LED je o málo větší než prahové napětí - rozdíl je v desítkách až stovkách mV. Abychom se pomocí napětí U "trefili" do proudu I, je potřeba napětí na LED velmi jemně regulovat těsně nad Up. Ale právě Up je to, čím se jednotlivé LED liší. Takže napětí na jedné LED vyregulované na správný proud bude na jiné led nedostatečné k rozsvícení nebo naopak ji proudově přetíží. To je důvod, proč není možné uspokojivě provozovat LED zapojené paralelně. To je také důvod, proč není možno LED vůbec uspokojivě provozovat na zdroji tvrdého napětí. Vyregulován přesně pro jednu konkrétní LED nevyhoví pro jinou a i malé změny napětí se projeví velkým kolísáním proudu. Řešení je použít zdroj napětí o dost vyšší než je Up. Tím se rozdíl mezi U a Up natolik zvětší, že vliv výrobního rozptylu Up se potlačí. Zároveň se do série vloží omezovací odpor. Ten na přičte k Rd a omezí proud na požadovanou hodnotu.

Uživatelský avatar
wildak
Příspěvky: 27
Registrován: 11 led 2015, 01:00

#23 Příspěvek od wildak »

Psal jsem výrobci kolik je max přípustný proud, ale bez odezvy /njn Čína/...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od workhard »

Co je to za ledky? Dej fotku nebo link.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
wildak
Příspěvky: 27
Registrován: 11 led 2015, 01:00

#25 Příspěvek od wildak »

Řešení je použít zdroj napětí o dost vyšší než je Up. Tím se rozdíl mezi U a Up natolik zvětší, že vliv výrobního rozptylu Up se potlačí. Zároveň se do série vloží omezovací odpor. Ten na přičte k Rd a omezí proud na požadovanou hodnotu.
můžeš mi to trošku podrobněji dovysvětlit ? nebo spíš uvést praktický příklad - mám bohužel jenom teoretické znalosti elektřiny z hodin na gymplu a tak trošku tápu :/ děkuji[/quote]

Uživatelský avatar
wildak
Příspěvky: 27
Registrován: 11 led 2015, 01:00

#26 Příspěvek od wildak »

workhard píše:Co je to za ledky? Dej fotku nebo link.
http://www.ebay.com/itm/131549927167

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#27 Příspěvek od workhard »

Prodejci koukám velikost proudu nepovažují za důležitý parametr, osobně si tipnu 20mA.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
wildak
Příspěvky: 27
Registrován: 11 led 2015, 01:00

#28 Příspěvek od wildak »

workhard píše:Prodejci koukám velikost proudu nepovažují za důležitý parametr, osobně si tipnu 20mA.
taky jsem vygůglil, to že bílé obyč LED mají Imax "obvykle" toto - z toho jsem taky pak odvozoval ten předřadný odpor :)
EDIT: ale co bych taky chtěl za 30 Korun i s poštovným :D:D:D ale naučit se nějaké nové věci a přitom jich pár "odpálit" se to vyplatí ...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#29 Příspěvek od Atlan »

Tak ze pocitaj s 16mA na ledku

Uživatelský avatar
milavla
Příspěvky: 295
Registrován: 03 zář 2008, 02:00

#30 Příspěvek od milavla »

Ahoj, měl bych taky jeden amatérský dotaz. Mám led světlo na 3V proud jsem změřil 80mA. Napájecí zdroj má 4,5V takže potřebuju úbytek napětí 1,5V. Spočítal jsem 1,5V / 0,08A = rezistor cca 19 ohm. Ale nevím jak spočítat kolik se na tom rezistoru spálí výkonu, výkon je proud krát napětí, takže 0,08 krát ale teď nevím které napětí ?

dík Milan

Odpovědět

Zpět na „Poradna“