Floppy 5.25" IBM YD-380 cez Arduino

Raspberry, Arduino, Mini-PC a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

Floppy 5.25" IBM YD-380 cez Arduino

#1 Příspěvek od samec »

Chcel by som pripojiť 5.25" disketovú mechaniku asi IBM YD-380 z počítača IBM 286 pomocou Arduina. Len na skopírovanie obrazu diskety cez USB do počítača.
https://ibm-pc.webnode.sk/floppy-disk-drives/
Vie niekto aké rozhranie má ta disketovka, aké signály vyžaduje?

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#2 Příspěvek od PCmaniac99 »

Tady něco.

pinout

Ještě něco.

Service manual nebo tak něco.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Preco sa srat s nejakym Arduinom, ked staci mechaniku pripojit do lubovolneho PC s FDD radicom?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#4 Příspěvek od samec »

Čiže rozhranie pre disketové mechaniky sa až do ich zániku nezmenilo? Len konektor? Lebo HDD sa v tom počítači pripájal cez úplne iné káble.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ano, FDD rozhranie je rovnake. Staci len pouzit stary kabel, ktory ma konektor (aj) pre 5,25" FDD. A pozriet do BIOSu, ci sa tam da nastavit 5,25" FDD.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Pripojil som disketovku, nastavil v biose, aj sa ozve pri bootovaní, ale Windows XP ju nevidí. Základná doska je SiS BST1ME v1.3a

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Nabootuj si DOS alebo Windows 9x a skus tam.

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#8 Příspěvek od JiriTom »

Co je ve Správce zařízení ? Tam vidět je - s chybou ?
Přílohy
zarizeni.JPG

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Mali by tam byt dve zariadenia - mechanika aj radic.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Mám len Knoppix 5.1

Po klilnutí na ikonku diskety na ploche vyskočí hláška, že nevie namontovať...
/dev/fd0 does not found,

Ale ani myš nejde, tak neviem jak veľmi je ten knoppix funkčný.

Mám aj nejaké diskety s DOSom, ale neviem pripojiť naraz aj 3.5 aj 5.25 mechaniku.


Ech, fakt sa mi nechce ťahať z pivnice a rozbehávať nejaké staré železo, aby som pozrel a prípadne skopíroval zopár starých diskiet. Práve preto by som rád mal nejaké čítacie zariadenie z Arduina.

Uživatelský avatar
FHonza
Příspěvky: 1443
Registrován: 20 lis 2012, 01:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od FHonza »

Zkus si vyrobit "live usb" s FreeDOSem. Nemusíš připojovat další mechaniku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Uživatel EC1045 má k PC přes řadič FDC připojenou 8" disketu. Akorát nevím, jestli je SS nebo DS (1 nebo 2 strany) a jestli SD nebo DD (jednoduchá či dvojtá hustota). A taky nevím, jestli to jen čte a zapisuje fyzický sektory jako fyzickej obraz diskety a nebo to umí i nějakej souborovej systém.
Já jsem udělal asi před 6 lety opačnou věc, k osmibiťáku se Z80 mám připojený diskety z PC 5,25" 1,2MB a 3,5" 1,44MB. A taky HDD, na kterým bylo 16 logických disků 16MB. Víc operační systém CP/M neuměl ovládat.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Disketové mechaniky YD se dodávaly s přeswitchovanými signály DISC_CHG / RDY, aby byly kompatibilní s řadiči průmyslových systémů kolem procesoru Motorola 68000 (přiznávám, že nevím, co je tam za řadič, ale spolupracuje jen s YD nebo Teac FD235 HF 301, s běžnějšími mechanikami, které ochotně spolupracují s řadiči WDx797, se nebaví a ty se nedají na ně přepnout).

Uživatelský avatar
ec1045
Příspěvky: 205
Registrován: 28 lis 2010, 01:00
Bydliště: Šlapanice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ec1045 »

Celeron píše:Uživatel EC1045 má k PC přes řadič FDC připojenou 8" disketu. Akorát nevím, jestli je SS nebo DS (1 nebo 2 strany) a jestli SD nebo DD (jednoduchá či dvojtá hustota). A taky nevím, jestli to jen čte a zapisuje fyzický sektory jako fyzickej obraz diskety a nebo to umí i nějakej souborovej systém.
Bude to trochu mimo téma ale připojit 8“ k tomu nedodělku od IBM aneb PC je trochu vyšší dívčí. V první řadě musí umět řadič záznam FM, které se v PC nepoužívalo a moderní řadiče ho ani neumí. Další zádrhel je v tom že PC řadiče nemají signál TR43 aneb zvednutí zápisového proudu, ale jsou mechaniky, které si ho generují sami. PC nikdy nemělo oficiálně připojené 8“ a tudíž je ani neumí. To abych mohl číst/zapisovat 8“ diskety na PC tak k tomu mám vyhrazené PC kdy jde o PIII s ještě ISA sběrnicí v které mám řadič který umí FM, ten integrovaný na základní desce to neumí. Na ctění a zápis používám program IMD ale béži pouze pod DOSem, IMD umí udělat jen obrazy disket nebo naformátovat disketu. Přenos dat řeším po síti s WXP, proto ta PIII. Mechaniku mám propojenou "slim" (poloviční výšky) 8“ DS DD a to proto, že jim k provozu stačí pouze +24V, +5V, (-5V), aneb nemusím k nim tahat ~230V na pohon motoru. Na redukci z 34 pinu na 50 pinu pro 8“ je i jednočip, který generuje signál TR43.
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna. Jsem dysgrafik a dyslektik.

Odpovědět

Zpět na „Miniaturní počítače (Arduino, Raspberry a další)“