Bipolární kondenzátory

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
almas
Příspěvky: 136
Registrován: 03 srp 2005, 02:00
Bydliště: cca Karviná

Bipolární kondenzátory

#1 Příspěvek od almas »

Zdravím,
V 3 pásmové NF AKTIVNÍ výhybce jsou použity bipolární kondenzátoy 22 uF/35V (12ks)
Nebývají běžně k dispozici a nechce se mi dát 140 za poštovné z TME
Je nějaký problém pokud použiji 2x47uF plusy k sobě ?Místa je tam dost
Děkuji.
almas[/u]

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Běžně se to tak řeší.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Panda38 »

Ke kondenzátorům se doporučuje zapojit paralelně diody. http://skpatents.com/5-215854-zapojeni- ... atoru.html , případně ještě paralelně vybíjecí odpory.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od Kremik »

To je jen takové rádoby řešení. Zapojil bych střed kondenzátorů přes velký odpor (mega a víc) na zem nebo napájecí napětí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Poslouchej, ty jeden čínskej bambusožravej medvěde, jestlipak víš, že ty odpory vůbec nejsou "vybíjecí", jak tady píšeš? Zajímalo by mě, jestli vůbec máš nějakou představu, k čemu tam ty odpory s diodama mají sloužit, aniž bys musel hodinu nebo dvě pečlivě studovat ten materiál, kterej jsi nalinkoval ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Panda38 »

Protože jsem nepsal o těch omezovacích odporech co jsou v sérii s diodama, ale o paralelních odporech ke kondenzátorům :-) (aby na kondenzátorech nezůstávalo špičkové napětí jedné polarity ... ale uznávám, že u nf výhybky by byly zbytečné).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Jak vidno, tak jsi zřetelně vůbec nepochopil, o co tam autorovi jde a co tam vůbec je důležitý. Křemík je daleko blíž pravdě.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#8 Příspěvek od lesana87 »

almas píše:Nebývají běžně k dispozici a nechce se mi dát 140 za poštovné z TME
Proč 140? Mají "economy" poštovné za 40.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Panda38 »

EKKARe uznávám Tě jako autoritu a respektuji Tvé hodnocení. Jsem spíš programátor než elektrikář, proto jsem jen přeposílal odkaz který se mi zdál užitečný pro tazatele, že by tam mohl nalézt vhodnou odpověď, nevydával jsem jej za "odbornou radu". Zapojení s diodami jsem viděl i v jiných článcích, v souvislosti s nf výhybkami (diody zajistí udržení správného polarizačního napětí na kondenzátorech). Jestli se domníváš, že to nebylo vhodné, mohu se příště vyvarovat snah o podobné rady.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Když dáš A, máš dát i B - neboli, sériově zapojený unipolární kondíky potřebujou udržet polarizaci, proto se přemosťujou diodama (případně s odporem v sérii aby diodama netekl nadměrně vysokej ss proud), který zajišťujou právě to udržení polarizace oxidový vrstvy dielektrika na fólii, ze který je elektrolyt svinutej. Tím se zabraňuje vzniku oslabenejch míst v dielektriku = míst, kde se takovej kondík bez dodatečnýho předpětí po určitý době provozu na střídavým signálu může napěťovou špičkou sám prorazit a kde tak může při vyšším výkonu dojít k jeho destrukci. Bipolární elyty se oxidujou na mnohem vyšší tloušťku oxidový vrstvy už ve výrobě, ty jsou proto v provozu na střídavým signálu bez předpětí mnohem odolnější než obyčejný elyty s unipolární strukturou, kde čím tenčí vrstva kysličníku, tím vyšší kapacita atd. Takovej kondík sice nějakou dobu ve střídavým obvodě taky přežije, ale když dostane předpětí, životnost naroste několikanásobně. PROTO se k antisériově zapojeným elytům zapojujou ty diody, ne pro něčí modrý voči ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
almas
Příspěvky: 136
Registrován: 03 srp 2005, 02:00
Bydliště: cca Karviná

#11 Příspěvek od almas »

Děkuji za informaci.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Bernard »

Uvnitř unipolárního elektrolytu jsou vždy dva elyty v sérii. Jedna Al-fólie a elektrolyt představuje nominální kapacitu a elektrickou pevnost, a elektrolyt s druhou Al-fólií tvoří kondenzátor s daleko větší kapacitou a malou elektrickou pevností, který umožňuje spojení druhého vývodu s elektrolytem. U bipolárního elytu mají oba tyto sériové kondenzátory zhruba stejné parametry a výsledná kapacita je asi poloviční.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od pajosek2 »

Ekkare nerozčiluj se už nejsi nejmladší a nejsi zrovna sportovní typ. Rupne Ti cévka a budeš tahat nohu,nebude to stá za to. :-) :-) :-)
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“