Oprava CRT monitoru v šipkovém automatu - vyřešeno/opraveno

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajkaa
Příspěvky: 20
Registrován: 11 úno 2019, 01:00

#16 Příspěvek od pajkaa »

Zdravím vás, tak po pár dnech jsem vyměnil většinu kondenzátorů. Nakonec si myslím že problém byl v kondenzátoru C904 - ten jako jediný byl evidentně vyteklý. Zbytek se zdál v pořádku ale i tak jsem je vyměnil.
Nicméně po znovuzapojení obraz nebyl úplně v pořádku - V horní části obrazovky byl obraz hodně zvětšený a směrem dolů je zvětšení menší a menší. Tato deformace se předtím neprojevovala. Neměl jsem pak čas znovu projet kus po kusu jestli jsem náhodou nezaměnil nějaké hodnoty.
Může někdo takhle zběžně povědět kam se můžu prvně zaměřit?

Pak jsem si všiml že některé elyty už byly měněné a hodnoty se neshodovaly se schématem. Konktrétně šlo právě o
C904 - (Místo 250V/33uF byl 250V/22uF)
C909 - (Místo 50V/100uF byl 50V/220uF)
C609 - (Místo 250V/33uF byl 200V/33uF)
C610 - (Místo 250V/10uF byl 160V/10uF)

Doporučujete hodnoty nahradit přesně podle schématu nebo zanechat hodnoty které tam byly doteď? Také jsem našel přesný typ desky - jedná se o Kortek KTM-F

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#17 Příspěvek od bu2520 »

ta nelinearita by mohla být někde okolo vertikálu, obvyklý podezřelý elyty. Někdy se stávalo, že jak stárly kondenzátory tak to seřizovači dotahovali trimry a bylo nutné po výměně celou geometrii seřídit.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#18 Příspěvek od rnbw »

Chcelo by to fotku.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#19 Příspěvek od masar »

pajkaa píše:Nicméně po znovuzapojení obraz nebyl úplně v pořádku - V horní části obrazovky byl obraz hodně zvětšený a směrem dolů je zvětšení menší a menší. Tato deformace se předtím neprojevovala. ...
To je cena za plošné, bezmyšlenkovité vyměňování kondenzátorů, které jsem tu zmínil. Tebou popsané zkreslení je v kompetenci snímkového rozkladu. Je v něm celkem 5 elektrolytů, které jsi pravděpodobně měnil. Ty zkontroluj. Pokud jsou v pořádku, musí jít nelinearita opravit nastavením trimru RV201.
:wink:
Breta1 měl výborný odhad.
Ještě dodám, že obvod vertikálu bývá dost teplotně (potažmo mechanicky) namáhán, v důsledku čehož dochází časem k nespolehlivosti pájených spojů integrovaného obvodu. Doporučuji všechny piny dobře připájet.
Přílohy
vertikál.png

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#20 Příspěvek od breta1 »

To není jen odhad, za tím je mnohaletá praxe oprav všech možných typů CRT monitorů...
A abych pochvalu vrátil - to propájení vývodu u 1675 je velmi dobrá rada (i když s linearitou nesouvisí)

Uživatelský avatar
pajkaa
Příspěvky: 20
Registrován: 11 úno 2019, 01:00

#21 Příspěvek od pajkaa »

Ahoj, díky za reakce, hned jak se k němu dostanu prohlédnu to a kdyžtak nafotím

Uživatelský avatar
pajkaa
Příspěvky: 20
Registrován: 11 úno 2019, 01:00

#22 Příspěvek od pajkaa »

Zdravím vespolek tak myslím, že téma může být považováno za dokončené. Nelinearita byla způsobena kondenzátorem C203 -omylem jsem použil hodnotu 1uF místo 47uF :oops: asi už bylo později večer.

Přikládam fotografii výsledku a děkuju všem kdo se zapojil :idea:
Přílohy
20190219_161411.jpg

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“