Oprava externího regulátoru k vrtačce

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

Oprava externího regulátoru k vrtačce

#1 Příspěvek od witt »

V garáři jsem po letech vyhrabal regulátor EA-04a a zjistil jsem, že nefunguje. Vrtačka, pokud přes něj jede, má nižší otáčky, než když je přímo v síti, otáčením potenciometru je však není možné dále snížit.

Ten regulátor sice nepotřebuji, přesto bych ho rád v rámci sebevzdělávání opravil. Předpokládám, že to je založené na triaku a tím pádem nemá smysl měřit napětí. Takže, kde začít hledat chybu?
Přílohy
regl03.jpg
regl02.jpg
regl01.jpg

Uživatelský avatar
serviceman
Příspěvky: 4005
Registrován: 09 črc 2013, 02:00

#2 Příspěvek od serviceman »

Chtělo by to překreslit schéma a identifikovat IO.
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »

Na fotke trochu vidno označenie - MAA436 :?:

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#4 Příspěvek od witt »

ano, je to MAA436

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#5 Příspěvek od Achab »

Mám dojem, že regulátor EA04 je určen pouze pro činnou zátěž. V tom případě by induktivní zátěž motorem mohla zničit triak. Ale nevím, v čem je rozdíl u provedení EA04a.

Uživatelský avatar
procesor
Příspěvky: 5284
Registrován: 02 říj 2009, 02:00
Bydliště: PO

#6 Příspěvek od procesor »

Diódy D1 a D4 s C3 a R1 budú riešiť indukčnú záťaž.
Inak je to klasické zapojenie.
Přílohy
AE-04a.JPG

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Co jsem našel nějaký schémata s řízením univerzálních komutátorovejch motorků triakem ovládaným obvodem MAA436, tak kompenzaci indukčního charakteru motorků většina autorů řešila sériovou RC kombinací připojenou paralelně k motoru - 100Ω a 100nF na síťový napětí. Taková hromada pýpovin jako paralelně k triaku zapojenej diodovej můstek a v jeho druhý diagonále paralelní RC kombinace nebo dvě sériově zapojený proudově kompenzovaný tlumivky se často nevidí ... Osobně nechápu důvod pro použití takový tlumivky ve směru regulátor = zátěž, když stejně do zátěže jde "useknutá" půlvlna z principu samotný fázový regulace - rušivý vyzařování má cenu omezit ve směru do napájecí sítě, ale odrušovací filtr ve směru do fázově regulovaný zátěže ...? To je jak drbat se levou nohou za pravým uchem. Ze všeho nejvíc mi to připomíná pokus našroubovat topologii Federmann do fázovýho řízení triaku.
Kombinace fázovýho řízení a diodovýho můstku se používala třeba v případě řízení střídavýho proudu jedním tyristorem - tyristor byl v diagonále diodovýho můstku, aby byl trvale napájenej jen jednou polaritou, i když zátěž v sérii s druhou diagonálou můstku je díky tomu normálně napájená střídavinou - ale to co je na tom nákresu, to je fakt nějakej vorloj ... Doporučuju proštudýrovat Amáro 1/1976 strana 11 a dál - nebo další publikace na tohle téma nalezitelný na netu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
foxrider
Příspěvky: 805
Registrován: 28 zář 2013, 02:00
Bydliště: Praha- východ

#8 Příspěvek od foxrider »

EKKAR: Co je to ta topologie Federmann? Díky

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29693
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

To je naprosto unikátní schématická struktura objevená během posledních 50 let neustálýho vývoje jedním soudruhem LžiUčitelem na rožnovský střední, vhodná k univerzálnímu zešilování všeho, co (ne)souvisí s elektronikou - šumů, brumů, pazvuků a nadzvuků. Přesná definice je nad chápání běžnýho smrtelníka, jedinej kdo ji dokáže bezpečně vysvětlit, je soudruh LžiUčitel - a to ji ještě musí chudák vysvětlovat tak, že ex-post zedituje všecky svoje příspěvky v daný diskusi. Ani já bohužel nemám dostatek chápavosti k tomu, abych tak složitej problém obsáhnul do svojí mysli - pokud máš zájem i tak zjistit o co jde, obrať se s důvěrou v nejvyššího přímo na autora týhle zhůvěřilosti v jeho Výru dění na Vejrowebu. Pokud neznáš link, obrať se s důvěrou na Ujce Ghůůůghla - topologii Federmann určitě zná a správně te navede.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“