ATX zdroj FSP ATX-300PNR, nespustí se

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Spaajk
Příspěvky: 28
Registrován: 17 črc 2016, 02:00

ATX zdroj FSP ATX-300PNR, nespustí se

#1 Příspěvek od Spaajk »

Zdar,

mám tu takový problém s PC ATX zdrojem (FSP Group, ATX-300PNR). Napětí na fialovém vodiči je 5V, na zeleném 4,55V, ale při spojení zeleného s černým se zdroj nerozjede (ani jeho ventilátor). Na výstupu 5V červený vodič mám zapojené žárovky. Našel jsem pouze jeden špatný (nafouklý) elektrolyt, který jsem vyměnil, ale nepomohlo to. Přeměřil jsem ještě asi 10 dalších, ale ty jsou v pořádku.
Na co se mám zaměřit?

Zajímavé je, že když je deska zašroubovaná v krabičce, tak se zdroj nerozjede, ale pokud ji vyndám z krabičky, tak se rozjede. Myslel jsem, že je tam nějaký zkrat na kostru nebo něco, ale nic jsem nenašel. Žádný vývod součástky se krabičky nedotýká.

děkuji
Spajk
Přílohy
IMG_1413.JPG
IMG_1412.JPG
IMG_1410.JPG
IMG_1409.JPG
IMG_1408.JPG

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Spaajk píše:...Žádný vývod součástky se krabičky nedotýká...
Tos měřil očima, nebo čím? :wink:

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Pokud je deska namontovaná v krabičce (= přichycená šroubky v rozích), tak v ní vznikne deformace. Venku položená není deformovaná.
Takže hledej co?
Hledej studeňák, případně prasklý spoj.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Spaajk
Příspěvky: 28
Registrován: 17 črc 2016, 02:00

#4 Příspěvek od Spaajk »

masar píše:
Spaajk píše:...Žádný vývod součástky se krabičky nedotýká...
Tos měřil očima, nebo čím? :wink:
Očima :). Uprostřed desky je jakýsi plastový distanční sloupek a žádný vývod není delší než on.

Uživatelský avatar
Spaajk
Příspěvky: 28
Registrován: 17 črc 2016, 02:00

#5 Příspěvek od Spaajk »

Michal22 píše:Pokud je deska namontovaná v krabičce (= přichycená šroubky v rozích), tak v ní vznikne deformace. Venku položená není deformovaná.
Takže hledej co?
Hledej studeňák, případně prasklý spoj.
Zkusím to, ale moc tomu nevěřím. Ony totiž tři šroubky, kterými se chytá deska do krabičky, tak elektricky spojí krabičku do obvodu na desce, takže se ty tři body elektricky propojí. Pokud desku výtáhnu z krabičky a tyto tři body propojím drátem, abych simuloval že je deska v krabičce, tak zdroj nejede. Problém dělá jen jeden bod. Ten když odpojím, tak zdroj funguje.
Konkrétně je to bod vpravo nahoře na prvním a čtvrtým obrázku. Ale z toho se moc nepozná. Schéma jsem na tento zdroj bohužel nenašel.

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#6 Příspěvek od patrikvarga »

Spaajk píše: Schéma jsem na tento zdroj bohužel nenašel.
350-ka ti nepasuje?
Přílohy
FSP_ATX-350PNR_DM311_FSP3528.GIF
(149.39 KiB) Staženo 187 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Když tedy víš, že problém dělá jedna ukostřovací díra, tak snad není problém zkontrolovat, kterých součástek nebo jaké části zdroje se tento ukostřovací bod týká a z toho vyvodit závěry. Také zkontroluj, jest-li není umístění plechové "nohy" deformováno tak, že ukostřuje i nežádoucí plochu desky (snadno ověříš izolační podložkou).
Ale pravděpodobnější zůstává deformace desky, která způsobí otevření "trhliny" v plošném spoji při dotažení zmíněného šroubu.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Když to propojí venku drátem, taky to nejede. To jsem na to tedy zvědav.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Aha, takže deformace je vyloučena. Pak je třeba udělat to ostatní z mého příspěvku.
:wink:

Uživatelský avatar
Spaajk
Příspěvky: 28
Registrován: 17 črc 2016, 02:00

#10 Příspěvek od Spaajk »

patrikvarga píše:
Spaajk píše: Schéma jsem na tento zdroj bohužel nenašel.
350-ka ti nepasuje?
Vypadá to, že celkem pasuje, díky.

Zakreslil jsem zeleně součástky, které jsem zatím zkoušel a jsou OK. C13 jsem měnil.

Mám takový tušení, že chyba bude někde úplně jinde, že dělám něco špatně, ale nevím co. :(
Přílohy
fsp_atx-350pnr_dm311_fsp3528_784 (popisy).png

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

No tak ty země rozpoj (vyndej ze skříně), nastartuj a měř napětí mezi dotyčným kostřícím bodem a ostatními kostřícími potenciály. Nemůže tam být 0V. Myslím že spoje k pinu K15 by neměly být tvořeny plechovou krabičkou.
:wink:
p.s. Kondenzátory C14 a C12 bych vyměnil bez měření.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

Bod, který jsi vyznačil bude v pořádku. Někudy se Ti dostává napětí na některý ze dvou dalších bodů, zřejmě jsou propojeny, takže na oba. Neprobíjí něco třeba na chladič?

Uživatelský avatar
Spaajk
Příspěvky: 28
Registrován: 17 črc 2016, 02:00

#13 Příspěvek od Spaajk »

Tak nakonec to dopadlo tak, že jak jsem odpajoval asi těch 20 součástek a testoval je, tak jsem mezitím zdroj nezkoušel. Až teď jsem si řekl, že ho zase zkusím pustit jestli dělá pořád to samé a zjistil jsem, že už funguje normálně. :)
Takže kde byla chyba přesně nevím, pravděpodobně studeňák na součástce, kterou jsem zrovna odpajoval a nebo nějaký zkrat na chladič, který zmizel jak jsem se zdrojem všelijak manipuloval na stole a vodiče a nějaké součástky se trochu pohnuly.
Zdroji už se nedá věřit na 100%, když nevím kde přesně chyba byla, ale jako záložní snad poslouží dobře.

Všem děkuji.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“