Směšování UZ07 nebo NE612 pro kv

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

Směšování UZ07 nebo NE612 pro kv

#1 Příspěvek od FERYACT »

Jsem zájemcem o výrobu kv přijímače a stojím přes rozhodnutím, kterou cestou se dát./UZ07 nebo NE612/. Sám neznám výhody a nevýhody obou variant a tak škemrám o radu. Díky.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#2 Příspěvek od Ivan_Ryger »

UZ07 je pasívny zmiešavač so Schottkyho diódami, zatiaľ čo NE612 využíva aktívnu tzv. Gilbert-Cell tranzistorovú bunku (podobne ako SO42P), ktorá funguje tiež ako dvojite vyvážený zmiešavač so slušnou symetriou z dôvodu umiesnenia všetkých aktívnych prvkov na jednom čipe. Tento zmiešavač má na rozdiel od UZ07 zmiešavací zisk. šumové číslo je nižšie než pri UZ07.

V princípe by diódový zmiešavač mal mať lepšie IP3, no to je vykúpené za cenu zložitejšej elektroniky okolo, prúdovej spotreby a zabratého miesta na DPS. V neposlednom rade dnes je UZ07 takmer nemožné zohnať. NE612 sa stal srdcom mnohých amatérskych obvodov z tohoto dôvodu.

katalógové listy UZ07/QN75601 http://www.radio.qrp.cz/datasheet/qn756.jpg a SA/NE612 http://www.radio.qrp.cz/datasheet/pdf/sa612a.pdf

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#3 Příspěvek od ok1hga »

záleží na celkové koncepci zařízení . . .
ta UZ07 má lepší odolnost vůči silným signálům na vstupu, ale zase vyžaduje větší výkon oscilátoru . . .

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#4 Příspěvek od FERYACT »

Otázka není zda shánět UZ07 ty mám. Jde mi o kvalitu. Vyrobil jsem přijímač dle AR/10 rok 1977. Na jedné desce byl celý přijímač. Směšování se dělalo na MAA661 který má ve struktuře směšovač jako má NE612 apod. Měl jeden nedostatek optimální směšovací poměry se nastavovaly vnějším poťákem. Já jsem napájel přijímač z vnějšího stavitelného zdroje. Napětí bylo pokaždé jinak a tím i citlivost. Nepochopil jsem příčinnou souvislost a přijímač skončil. Teď dělám nápravu. Směšovací napětí musí být přísně sinusové?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#5 Příspěvek od ok1hga »

FERYACT píše:Směšovací napětí musí být přísně sinusové?
nemusí, bude to fungovat i s obdélníkem . . .
ale nesinusové průběhy mohou obsahovat harmonické složky a může to zhoršovat šumové poměry.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

NE612 má vnútorný oscilátor, na ktorý sa dá pripojiť vonkajší LC obvod a z princípu zapojenia zmiešavača vyplýva, že zmiešavacia Gilbertova bunka robí násobenie x*y. Takže, ak využijete NE612 vnútorný oscilátor , určite na tom bude lepšie ako použiť MAA661, ktorý zo sínusu vnútorným obmedzovačom urobí obdĺžnik.

Ináč, obvodu MAA661 by som sa snažil z princípu vyvarovať, je to nešťastne používaný obvod do amatérskych prijímačov, na tú dobu to bola z núdze cnosť. Veľmi teplotne nestabilný a má veľmi chabú intermodulačnú odolnosť. Lezie z neho kadečo. Veď napokon primárne bol určený pre FM demoduláciu.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#7 Příspěvek od FERYACT »

Ivan_Ryger + ok1hga společně jste mne přesvědčili, že UZ07 bude to pravé ořechové. Pokud vznikl dojem, že bych chtěl použít jednou zklamané MAA661 jde o omyl. Zbastlil jsem Piercův oscilátor a postranní krystaly přepínám diodou.Ještě zesilovač pro výkonové krmení UZ..

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#8 Příspěvek od Ivan_Ryger »

Jedna vec: pokiaľ je zmiešavač až za MF zosilňovačom, kľudne postačuje NE612. Tam nie je intermodulácia taká kritická. Navyše kryštály sa dajú priamo napojiť na NE612 a urobiť s nimi Pierceov oscilátor. Na vstupe je lepšia UZ07.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

Ivane_Ryger: Zkoušel jsem připojit na NE612 dva krystaly spínané diodami ale protože každý USB a LSB potřeboval jiné podmínky k oscilacím tak jsem párkrát pájel a krystaly přestaly oscilovat. Pochopil jsem, že na závadě je přepálená kalafuna. Udělal jsem nový tišťák s Piercem a je klid. /tedy bez NE612/. Kdybych chtěl přece použít NE.. tedy za mezifrekvencí jak jsi psal tak vstup pin6 musí mít velmi malou úroveň. Všude jsem viděl oscilátory z pin6 7 a použité jako Pierc. Jak nějak napojit na pin6 a jakou úroveň? Nějak podle zkreslení?Nedovedu si zatím představit jak optimalizovat nastavení.Díky předem.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

V noci jsem nemohl spát a tak jsem si našel u SA612A, že externí úroveň do pinu 6 má být mezi 200 až 300 mV šš. Galvanicky oddělit kondem.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“