Ochranim zásuvku oddeľovakom?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
boraicho
Příspěvky: 130
Registrován: 28 črc 2006, 02:00

Ochranim zásuvku oddeľovakom?

#1 Příspěvek od boraicho »

Začiatkom roka mi pri meraní vypol osciloskop (tektronix 2232), zhorela poistka. Po výmene poistky a pripojeni do siete vyrazilo istič a zhorel impulzný napajaci zdroj(Integrač,tranzistor a bižuteria okolo). Už funguje.
Keď som ho skúšal tak cez žiarovku, v pripade chyby by sa rozsvietila žiarovka. Bez žiarovky by to napáchalo večšie škody.

Otázka je či je možne namiesto žiarovky použivať napr 600VA odeľovaci transformátor ktorý by zároveň chránil zasuvku aj pred občasným skratom tým, že cez trafo neprejde maximálny výkon ale len obmedzený.

Za trafo by som dal menší istič, rýchly 3A a v pripade skratu alebo v prípade chyby na nejakom zariadení (impulzný zdroj) to vyhodí len ten malý rýchly 3A istič.

Fungovalo by to?

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

nieje to zly napad
namiesto istica by som mozno dal rychlu poistku urcenu pre polovodice - niekde som cital ze su daleko rychlejsie ako istice (taktiez v robote sa nam uz parkrat stalo ze rychla poistka zhorela a polovodic vydrzal)

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

Môžeš prezradiť, čo si meral osciloskopom, keď ti zdroj v ňom prskol ?
Lebo to mohlo vzniknúť v podstate samotnou závadou zdroja skopu, alebo chybným postupom merania. Až si meral v primárnej časti nejakého imp.zdroja, stačilo pripojiť kostru sondy a ohňostroj je hotový - pokiaľ nemá osciloskop galvanické oddelenie...

Teraz k tej otázke - 600W oddelovacím trafákom zásuvku neochrániš. Muselo by byť navrhnuté ako rozptylové, aby znieslo aj trvalý skrat na výstupe (napr.ako zváračka).
Žiarovku v sérii s opravovaným spínaným zdrojom jednoduchšie už nenahradíš a trafo to neochráni ani s najslabším ističom/poistkou, lebo vždy musí prísť do úvahy aj nabíjanie kondenzátorov v zdrojoch a to dosahuje mnohokrát väčšie hodnoty ako za normálneho behu. Tá žiarovka má v tomto prípade priam ideálne vlastnosti - za studena malý odpor.
Pri pripojení zdroja dá kondenzátorom dosť energie, aby sa nabili a v prípade poruchy ostane svietiť - žiadny ohňostroj sa nekoná.
Istič, keď ti naprvý raz vyrazí a znovu ho natiahneš - určite niečo vystrelí.

Oddelovacím trafom ochrániš predovšetkým seba a meracie zariadenia. Jeho použitie pri opravách imp.zdrojov je preto viac ako opodstatnené.

Uživatelský avatar
boraicho
Příspěvky: 130
Registrován: 28 črc 2006, 02:00

#4 Příspěvek od boraicho »

dred píše:Môžeš prezradiť, čo si meral osciloskopom, keď ti zdroj v ňom prskol ?
Lebo to mohlo vzniknúť v podstate samotnou závadou zdroja skopu, alebo chybným postupom merania. Až si meral v primárnej časti nejakého imp.zdroja, stačilo pripojiť kostru sondy a ohňostroj je hotový - pokiaľ nemá osciloskop galvanické oddelenie...
nič zložité, výstupy na MCU. Proste prskol, elektornika bežne odchádza z ničoho nič, je to asi 91rok vyroby. Dokonca som aj na nete našiel niekoho kto to riešil, a že vymenil hlavny spinaci FET za lepši BUZ91A. Tak som tam dal BUZ91A (+ IO +smetie okolo) a funguje.

dred diky za odpoved, ale berieš to veľmi zoširoka, netrvam na trvalom skrate, a ani nenabijam obrovske batérie kondezátorov. Fakt len maličke veci, reálny príklad, naposledy, som vyhodil istič až v rozvadzači na schodišti takto:
takýto 9V zdrojik, bol položeny na stole pod napetím, ležal bokom, a káblom od pajkovačky som priamo k napajacim vývodom zdroja prisunul pajkovaciu pastu v kovovej krabičke, a spravilo to skrat, a možno by to zachranilo nejake 600VA odeľovacie trafko s ističom na sekundari, ale zrejme to musim vyskušať sam.

(tie obrazky do max veľkosti 300kB je za trest)
Přílohy
IMG_20190415_200602.jpg
IMG_20190415_200534.jpg

Uživatelský avatar
boraicho
Příspěvky: 130
Registrován: 28 črc 2006, 02:00

#5 Příspěvek od boraicho »

našiel som to:
https://groups.google.com/forum/#!msg/s ... DDjryZbQcJ
správa z roku 2000 :D

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#6 Příspěvek od dred »

V robote mám oddelovací regulovatelný transformátor 0-300V / 2A - čiže,ako tvojich navrhovaných 600W a ešte sa mi nestalo, že by pri nejakom skratíku nevyletel istič. Trafo má svoj 6A, na pulte mám 10A, prívod istený 16A...
Pri nastavenom napätí vyššom,ako 150V to vždy pri skrate zhodí všetky 3 ističe.
A istenie 3A na výstupe ? To by bola zase len ochrana trafa.
Keby si aj mal na tom samotnom zdrojíku nejakú poistku, vzhľadom na to čo si mu "vyviedol" by aj tak asi ističe zareagovali.
... Odskúšaj a daj vedieť :wink:

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Lukas-Peca »

Na většinu věcí stačí oddělovací trafo třeba 150VA a mj. právě proto ho používám, aby při nějakém zkratu nelítaly blesky a nepadaly jističe.

Uživatelský avatar
boraicho
Příspěvky: 130
Registrován: 28 črc 2006, 02:00

#8 Příspěvek od boraicho »

Lukas-Peca píše:Na většinu věcí stačí oddělovací trafo třeba 150VA a mj. právě proto ho používám, aby při nějakém zkratu nelítaly blesky a nepadaly jističe.
tiež si myslím že aj 150VA stačí, ale na pôjde(povale) som našiel iba 600VA

Uživatelský avatar
boraicho
Příspěvky: 130
Registrován: 28 črc 2006, 02:00

#9 Příspěvek od boraicho »

dred píše: ... Odskúšaj a daj vedieť :wink:
OK! cez výkend, teraz to nemám pri sebe.

Uživatelský avatar
boraicho
Příspěvky: 130
Registrován: 28 črc 2006, 02:00

#10 Příspěvek od boraicho »

dred píše: ... Odskúšaj a daj vedieť :wink:
nevyhadzuje mi hlavný istič ani skratom na výstupe trafa.

https://youtu.be/rAmsg9H8uaY

Odpovědět

Zpět na „Poradna“