ATX zdroj - špatné výstupní napětí

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
honza637
Příspěvky: 526
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Sezimovo Ústí
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od honza637 »

Tak v tomhle případě klidně laboruj. Na ESR kdysi v Amaru vyšla zkoušečka, ale nevím už v jakém čísle. Zkusím ti to najít.
Kolik serverů jsi zničil, tolikrát jsi adminem.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od stepa »

Zmije píše:Díky za typy. Jen doplním, že ten zdroj s deskou na kterej je nějaká PII 300Mhz jsem našel na smetišti, deska s jiným zdrojem jede dobře, zdroj chci zkusit opravit jednak proto, že se mi do toho nechce moc vrážet a jednak proto abych se něčemu přiučil :) . Co znamená ESR ? to je ztrátový odpor? Jak by se dal jednoduše změřit? Jestli je to ztrátový odpor tak mě napadlo, že bych moh udělat generátor třeba 1kHz (nejlépe sinus) do serie s kondíkem dát odpor, na kterém se bude měřit proud(z napětí). Potom určím idealní rezistivitu, nebo jak se nadává |z| a odečtu jí od hodnoty Uz(zdroje)/I Dalo by se to tak udělat? Přesnost asi nebude ideální, ale pro orientační změření by to stačit mohlo.
achjo
http://www.danyk.wz.cz/esr.html
http://www.zajic.cz/esr/esr.htm

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#18 Příspěvek od Zmije »

Tak bych se měl opravit místo napětí zdroje musím změřit napětí na C. Takže hodnota esr by mohla být: ESR= Uc/I - 1/(2*pi*f*C)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

honza637 píše:ovšem kvalitní tøeba chieftec stojí cca 1500 ale zase - je to kvalita a nevidìl jsem, že by nìkomu odešel.
Tie odchadzali celkom dost.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#20 Příspěvek od breta1 »

Pochopil jsem, že se chceš pokusit o opravu zdroje, moc praktických rad jsi ale zatím nedostal. Zkusím poradit - pokud nevidíš nafouklé elyty, nad nějakým ESR se zatím netrap. 1.Změř napětí na PIN 14 TL494 - musí být 5V (pokud ne, je pravděpodobně vadný TL494). 2. mezi PIN 2 a 3 je zapojen RC člen - velmi často vadný C (svod C 10nF). 3.Změř odpory zapojené do PIN 1, 2. 4.Prověř hodnotu kapacity impulzního kondu 1uF (je zapojen do "středu" elytů za usměrňovačem). Může toho být více, ale řadím to podle pravděpodobnosti závady, kdy jsou výstupní napětí výrazně odlišná od normálu.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#21 Příspěvek od jandu »

Ešte aby si vedel, že je to zdroj AT, a nie ATX.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#22 Příspěvek od Zmije »

Hezký den. Tak sem se po několika týdení pauze znovu pustil do zdroje, pár mírně nafouknutých elitu sem tam našel, některé sem už vyměnil, ale sou to ty na výstupu, takže to asi nebude jádro problému, spíš následek jiné poruchy. Taky sem si všiml, že zdroj vydává při zapnutí divné pískání, jako kdyby docházelo k zákmitům (moje doměnka), napětí na 14.pinu je 4,9V takže dobry, C v RC na 2,3 pinu jsem vyměnil, 1uF ve středu kondíku se zdá ok (esr sem neměřil, ale kapacita je ok a pouzdro vypadá zachovale), takže už nevím čím by to mohlo být, eště mě napadlo že bych moh rysknout měření osciloskopem a podívat se co leze z TL494. Nemáte třeba někdo ještě další typ?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#23 Příspěvek od bu2520 »

ty kondíky můžou být zdroj problému a teď mě napadlo ten zdroj musí být připojen na zátěž, jinak může pískat, nebo mít menší výstupní mapětí, nebo nejít vůbec

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#24 Příspěvek od Zmije »

Ten zdroj měřím se zátěží (funkční zakl. deska s procesorem, ramkama a diskem, s jiným zdrojem pracuje bez problémů, ale s tímhle prostě ne), pár kondíku teda ještě vyměním, ale zatím sem po jejích výměně nezjistil žádné zlepšení.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#25 Příspěvek od bu2520 »

hlavně napájení Tl494 z pomocného zdroje tam je kondík většinou 47/50 na pinu 12 tím bych začal

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“