rozborka trafa

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

rozborka trafa

#1 Příspěvek od Olchor »

Hoj. Občas potřebuju rozebrat a převinout klasické trafo, většinou EI nebo M plechy. Vždy je to dost opruz, dostat ty první plechy ven. Máte někdo nějaké finty, jak na to ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

První I plech zboku vyoperuješ lehko, pak na hraně stolu první E plech mírně tupým dlátkem trochu vyklepneš, pak trafo do svěráku a ten vysunutý plech dvěma kombinačkama vytáhneš, někdy nastřídačku mírným vikláním. Další už jdou líp.

Uživatelský avatar
dred
Příspěvky: 1583
Registrován: 08 dub 2007, 02:00
Bydliště: Handlová

#3 Příspěvek od dred »

Takým spôsobom som raz rozoberal trafo :twisted: Z plechu sa mi odlomil - odtrhol kúsok, a ako trčal z kombinačiek, rozbehnutý mi rozflákol kožu medzi palcom a ukazovákom = 11 stehov :evil:
Odvtedy radšej rozhasím 1-2 plechy...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Vybrousil jsem si jeden větší šroubovák do tenší plošky-pod 0,5mm . A ten první plech tím co jde dle délky obroušení vytluču , potom , jak je výše . v zimním období ještě dám celý trafák na plát dílenských kaborek a několikrát otočím . Samo následuje práce v rukavicích .

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#5 Příspěvek od Jodr »

U tarfa s M plechy, přizvednu krajní plech nad úroveň čela kostry, ohřeju trafo na el. vařič a to dost až smrdí, klidně pod obráceným hrncem, aby zbytečně nechladlo a pak z boku zbroušenou špachtlí plech vyklepnu tak, abych špachtli nenabořil do vinutí a kostru nezničil. Práce v rukavicích, kdo má plechovou kůži, může i bez :D
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#6 Příspěvek od mluno »

Už jsem dlouho nic takového nedělal, ono se to dneska snad ani nevyplatí. Strategie se lišila podle toho, jak trafo vypadalo. Nejčastějc jsem do něj po vyndání klínů mezi plechy a kostrou mlátil paličkou, dokud se plechy nezačali uvolňovat. Pokud ale bylo to trafo na sloupku těsně (bez klínů), tak tahle strategie byla k ničemu a pak nezbývalo, než ten první plech (nebo prvních několik) nějak vydolovat, šroubovákem, kleštěma, co se mi dostalo pod ruku. Prostě chybělo to místo po vycpávce.
První plech to většinou odnese, ale o jeden plech míň nevadí.
Taky záleželo, jestli byly plechy složené volně nebo byly něčím napuštěné.
Zajímavý, co si taky pamatuju, že i když mělo původní trafo klíny, tak při skládání bylo obvykle problém tam ty plechy zpět narvat a ta mezera se ukázala až po jejich stažení.

Uživatelský avatar
frpr666
Příspěvky: 1051
Registrován: 28 pro 2009, 01:00

#7 Příspěvek od frpr666 »

Ono záleží na cílové aplikaci, co chceš trafem napájet.
Může se stát, že žádnou úpravu vinutí ani nepotřebuješ, nebo existuje ještě jiné řešení...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Něco na tom je , začal jsem kupovat zdroje z china , nwm jak dlouho pojedou , ale je to lákavé ... Dělám to jen pro sebe .

Uživatelský avatar
vladimir
Příspěvky: 378
Registrován: 20 bře 2004, 01:00

#9 Příspěvek od vladimir »

Crifodo postup dobrej, jen to tráfko - tedy první plech vyklepni trošku víc a do svìráku utáhni ten plech a pomáhej mu ven vìtším šroubovákem, druhou rukou tráfko tlaè k sobì. Až to bude vhodné samozøejmì vysunutý plech pøetáhni ve svìráku, ta mezera nesmí bejt moc velká.
Na vyklepnutí staèí kousek plechu, jen nesmí bejt moc dlouhej pak se ohne.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“