Tesla Kvarteto

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#16 Příspěvek od Ivan_Ryger »

v mojom prípade tiež nehralo VKV, bolo úplne hluché. Na SV to zavíjalo. Ako som spomenul, blokovací hnedý kondenzátor, tuším okolo 10nF. Zajícov merač je na to nevhodný, lepšie je to zmerať na kapacitu hoci i sprostým multimetrom.
Problémom je, že ak človek ten kondenzátor zahreje letovačkou pri odspájkovaní, môže sa stať, že sa na chvíľu opraví. Ja som to odhalil tak, že som k blokovacím kondenzátorom pridával zvonka paralelne ďalší.

Tie postriebrené sľudové, ktoré nie sú zaliate, zvyknú potrápiť. No našťastie, tie bývajú hlavne problémom v mestách, kde sa produkovalo veľa sírnych zlúčenín (Bratislava bola tým nemilo preslávená), a kde sa pálilo uhlie. HOlt, na tieto smrady nezomierali len rádiá ale aj ľudia. Chvalabohu je to za nami.

Uživatelský avatar
jirka5
Příspěvky: 564
Registrován: 27 zář 2014, 02:00
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

#17 Příspěvek od jirka5 »

Chtěl bych se zeptat na možnou příčinu podobné závady v prakticky identickém přijímači Tesla 527A Melodia. Toto rádio trpí skokovým přeladěním na DV a obou rozsazích SV. Z toho důvodu vylučuji padingy, protože ty jsou pro každý rozsah zvlášť. Na KV nevím, protože toto rádio je na tomto rozsahu tak tupé, že se na něm nikdy štvavé vysílačky neposlouchaly. Závada se projevuje tak, že po zapnutí naběhne většinou normálně. Po několika minutách přijímaná stanice "uskočí", že ji je nutno doladit nebo přepnout rozsah na jiný a zase zpět. Tak se to celou dobu cyklicky opakuje. Prostříknutí kontaktů přepínače a soklů elektronek pomohlo vždycky jen ne chvilku a pak se závada vrátila. Na nějaký impuls, lupanec z vnějšku to nereaguje. Závada se vyskytuje již od doby, kdy byl tento rodinný přístroj pořízen a x krát byl kvůli tomu v opravně, ale nikdo si s ním neporadil. Nedávno jsem ho znovu zapnul a je to tam :? .

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od pajosek2 »

Tohle dělávaly vazební kondenzátory oscilátoru. Nevím z hlavy jak je to tam zapojeno,ale ty mrchy dokázali nadělat pěkný zmatek v hlavě a pokud jsou tam slídové,tak to oxidovalo pod nýtovaným spojem na přívodech.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Lukas-Peca »

To zeslabování příjmu a jeho opětovné "nahození" cvaknutím trafopáječky dělávají slídové kondenzátory ve vf obvodech. Je to opravdu radost hledat. Po výměně je samozřejmě nutné rádio doladit.

Mmch. přijde mi, že se tyhle závady objevují čím dál častěji. Když jsem jako mladý soplák něco lampového zprovozňoval, tak vf část fungovala na první dobrou. Dnes čím dál častěji narážím právě na takovéto špatné kontakty v kondenzátorech, svody v pertinaxu, neodstranitelné kmitání nebo naopak nekmitání atd.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#20 Příspěvek od MiraSt »

Ano. Já na to přišel tak, že jsem začal otáčet jádry MF a u vadného kondu u cívky se příjem zesiloval. Takže tak jsem to našel. Vyměnil a naladil MF na nejsilnější přednes. Hraje dodnes, ale dost bručí.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#21 Příspěvek od MiraSt »

No tak jak to dopadlo s tím slabým příjmem?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#22 Příspěvek od masar »

MiraSt píše:...Byl vadný slídový postříbřený kondenzátor v mezifrekvenci. Ten lupanec stačil aby se opravil a po chvíli byl zase nevodivý....
Mohu potvrdit. Tato závada byla u těchto kondenzátorů typická.
Obrázek
Říkalo se jim "škrabací" nebo "škrabáky", kvůli možnosti zmenšit (doladit) jejich kapacitu odškrábáním části postříbřené plochy v zadním okénku.
:wink:

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#23 Příspěvek od elektrosvit »

Jeden kolega tyto kondíky "konzervuje" parafinem za pomoci trafopáječky, pokud jsou po letech ještě OK.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

S tou "konzervací" se lze setkat i v původních přístrojích, prováděl ji přímo výrobce.
:wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#25 Příspěvek od sinclair »

Byl ještě jeden typ a to byly defacto snýtované jen lístky slídy. Taky ohromná chuťovka, některý z nich měly zezadu taky škrabací okýnko, ale kulatý.
Masar má pravdu, solidnější výrobci tyhle kondy po doladění zalévali "cívkovým voskem" sami. Ty kupodivu vydržely o dost dýl oproti neškrabaným či nezalitým. Na spoustu z nich nebylo třeba sahat, jen jedním koncem odpájet a zkontrolovat. Nejhorší byly v těch megasériových modelech, který vyrábělo několik fabrik zároveň - Klasik, Kongres, Romance, Blaník. Ty "lístkový" jsou ještě i ve vstupním cívkovém bloku Festivalu.
Kde to jde a není to vidět /třeba uvnitř mf/, tak jsem je nahrazoval zalisovanýma TC210-212. Mají po letech takový rozptyl, že i těch např. 455pF se z nich dá vybrat.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#26 Příspěvek od masar »

sinclair píše:...Kde to jde a není to vidět /třeba uvnitř mf/, tak jsem je nahrazoval zalisovanýma TC210-212. Mají po letech takový rozptyl, že i těch např. 455pF se z nich dá vybrat.
Ty na tom nebyly o mnoho lépe. V souvislosti s nimi jsem si vzpomněl na moji (oblíbenou) knihu, ve které se o těchto závadách píše:
"Dočasné odstranění takové vady nastane např. vypnutím a opětným zapnutím přijímače, nebo dokonce osvětlení či jiného spotřebiče v místnosti. Pro tento druh vady jsou typické korodované vnitřní spoje ve slídovém kondenzátoru 1000 pF zastříknutém v bakelitu nebo trolitulu (typ TC 211), které způsobují ve vf dílu televizoru T 4001 rozmazání obrazu, zmenšení kontrastu a sklon k rozkmitání. Hledání takové vady bývá často bezvýsledné a vyplatí se vyměnit všech 19 kondenzátorů za nové, nejlépe keramické."
Ing. Milan Český, Rádce televizního opraváře, str.101
.
Já sám jsem se s vadným T210 setkal jen jednou, když jsme s tatínkem vyzvedli z opravny náš tv Mánes. Vrácenými vadnými součástkami byla nějaká elektronka (nebo dvě) a právě tento na pohled pěkný (a pro mě zajímavý) TC210.

:wink:
Naposledy upravil(a) masar dne 05 kvě 2019, 21:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#27 Příspěvek od kokun »

sinclair píše:Byl ještě jeden typ a to byly defacto snýtované jen lístky slídy. Taky ohromná chuťovka, některý z nich měly zezadu taky škrabací okýnko, ale kulatý.
Masar má pravdu, solidnější výrobci tyhle kondy po doladění zalévali "cívkovým voskem" sami. Ty kupodivu vydržely ...
sinclair má na mysli tyto (viz přiložená fota - z NETu)
A k tomu zalévání - třeba: http://radio-forum.cz/viewtopic.php?f=27&t=776
Přílohy
Ten největší (vpředu) - ale i další 2 (vlevo nahoře).
Ten největší (vpředu) - ale i další 2 (vlevo nahoře).
Tesla 426A TENOR
<br />Zde jsou použity 3 typy &quot;slíďáků&quot;: zalisované (červené) kostky TC21x;
<br />pertinaxový TC201- 210pF (vpravo od potenciometru);
<br />a konečně ten &quot;sinclairův&quot; - 395pF (úplně vpravo).
Tesla 426A TENOR
Zde jsou použity 3 typy "slíďáků": zalisované (červené) kostky TC21x;
pertinaxový TC201- 210pF (vpravo od potenciometru);
a konečně ten "sinclairův" - 395pF (úplně vpravo).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“