Koncová pentoda - pulzní režim

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

Koncová pentoda - pulzní režim

#1 Příspěvek od jade »

Potřeboval bych poradit s elektronkovým koncovým stupněm pro testování oscilátorů a budičů k TC. (čili k hračičkám :) )
Jde mi o odolnost, nepotřebnost chladiče a určitou univerzálnost. Koncová lampa je PL 504, zdroj dává 380V, 400mA.
Tak nějak jsem postupně zjistil, že nepůjde použít běžné zapojení koncového zesilovače kvůli velkému klidovému proudu, proto bych rád docílil pulzního režimu lampy. Bohužel jsem na netu žádné použitelné zapojení lampy v třídě C nenašel, takže jsem se pustil do experimentování.
Zatím vypadá slibně zapojení s g1 přes odpor připojenou k g2, zároveň k g2 připojen vstupní pulzní signál.
Jelikož mám reg. zdroj jen 37V, testoval jsem chování vstupu jen do tohoto napětí, kdy jsem docílil Ia 110mA.
Velmi by mi pomohlo nějaké vzorové zapojení, abych zbytečně netápal...
Děkuji předem za rady!

P.S.: Na schématu je jiná lampa, PL504 Multisim nenabízí.
Přílohy
Lampa.jpg
Naposledy upravil(a) jade dne 28 dub 2019, 21:29, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#2 Příspěvek od xsc »

Ve spínacím režimu se PL504 běžně používala v každé ČBTV, takže stačí okopírovat zapojení horizontálu z nějaké US TV, kde se nepoužívaly zbytečné zpětné vazby ke stabilizaci rozměru jako v evropských TV. Tam se G1 budí skoro obdélníkem z anody PCF802, na G1 se díky kapacitní vazbě objeví asi -60V, G2 se napájí přes odpor z Ub, tedy asi 300V a anoda spíná přes trafo okolo 800V z účinnostního kondenzátoru. 300kHz je ale o dost vyšší kmitočet, takže se projeví kapacity elektronky. Tím pádem bude muset být budič tvrdší, rozkmit býval skoro 180V.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“