Srážecí kondenzátor

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

Srážecí kondenzátor

#1 Příspěvek od ARDO »

Prosím mám takovou prosbu.Je pravdou,že bych toto měl vědět sám :oops:

Jde o PIR čidlo,které má srážecí kondenzátor 390nF/400V a odpor 150R..

Nemám u sebe regulovatelný zdroj,takže nemohu zkusit při jakém napětí vlastní elektronika funguje.

Takovou hodnotu kondenzátoru ovšem nemám :( ani v GM není.

Mám pouze 100nF/275V X2 , 470nF/275V X2, 330nF/275V, 500uF/1000V

ten 100nF vylučuji,ale teď si v hlavě nevybavím co se stane,když bych kapacitu zvýšil třeba na 470nF (jestli vzroste při zátěží napětí anebo přesně naopak).....Dle mě ale při menší kapacitě se napětí snižuje...
:oops: :oops:

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

ARDO píše:.....Dle mě ale při menší kapacitě se napětí snižuje...
:oops: :oops:
. . . je to tak.
klidně tam dej ten 330nf, chybu neuděláš

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#3 Příspěvek od keemo »

akorat se bojim ze tech 275V bude malo...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

No taky mne to napadlo navic bude x2 a tak se pri prepeti v siti docasne prorazi. Co na to rekne zbytek obvodu.. je asi jasne

Uživatelský avatar
ARDO
Příspěvky: 668
Registrován: 20 čer 2013, 02:00

#5 Příspěvek od ARDO »

ten 330nF není X2 (proto jsem to v popisu nepsal).Nemám ani žádné hodnoty s vyšším napětím ,aby to napětově vyhovovalo a při sériovém nebo paralelním spojení dvou bych získal přibližnou hodnotu.Ovšem 330nF /400V má v nabídce GM

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#6 Příspěvek od Milan_F »

keemo píše:akorat se bojim ze tech 275V bude malo...
Těch 275V je střídavých.
ok1hga píše:
ARDO píše:.....Dle mě ale při menší kapacitě se napětí snižuje...
:oops: :oops:
. . . je to tak.
klidně tam dej ten 330nf, chybu neuděláš
Není to tak. Při menší kapacitě se snižuje proud. Takto zapojený kondenzátor se totiž chová jako zdroj proudu. Napětí bývá stabilizováno zenerkou.

https://www.belza.cz/ledlight/leddriver1.htm
https://www.belza.cz/ledlight/nighli.htm
ARDO píše:Ovšem 330nF /400V má v nabídce GM
400V je stejnosměrných a to je do sítě málo! Minimálně 630V =.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Nechová se přímo jako zdroj proudu, ale využívá se jeho zdánlivý odpor kladený střídavému proudu. Vzhledem k velkému napětí zdroje vychází i velká hodnota tohoto "odporu", proto ta podobnost se zdrojem proudu.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

V každým případě na dnešní síti 230V plný bordelu nemaj X2 kondíky jako "předřadník" moc velkou životnost. Už jsem viděl 100N z ES Ostrava, co se za 2 roky probouchal až na 15N.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Davidus »

Z měření z EMC labu si pamatuju že to chce aspoň kond na 630VDC nejlépe na 1kVDC a víc aby to aspoň s určitou pravděpodobností přežilo surge podle home norem

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

je jestli v tom nebude něco jiného, vpodstatě v každém spínaném zdroji jsou X2 na cca 275V jako filtry nevím jak často odchází. Ale jistě takovéto zařízení je potřeba ošetřit na vstupu varistorem a sériovým odporem. Třeba v lednicích, je to jeden z nejčastějších způsobů napájení a třeba u takových Boschek jsem se setkal s dvacetiletýmy kondíky v plné kondici. Tak že je to spíš o výrobci.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Davidus »

u X2 je normální že se prorazí ale nezkratuje - pro tazatele nežádoucí. Potřebuje aby se kond neprorazil.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#12 Příspěvek od bu2520 »

zajímavé je že až na nějakou rejži v předřadnících jsou právě X2 a myslím že by to mělo být proti živému průrazu ošetřené. To by z logiky věci mohl člověk stát u jističe a čekat na další průraz než se kond ve filtru zotaví.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Davidus »

Průraz té X2 je velmi rychlý stejně jak surge. v podstatě se jen odpálí kus folie, kondem proteče krátkodobě velký proud, který nevybaví jistič. Podle norem a předpokládané životnosti e vypočítá jak dlouho tam ten kond bude a kolikrát se prorazí a kolik ztratí kapacity.
Když tam dáš vhodný clamp s cívkami a vhodným zpožděním tak surge proletí prvky přepěťové ochrany

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#14 Příspěvek od mluno »

Jestli je to nějaká domácí tvorba, tak tam někdo dal, co měl po ruce. 400V je nějak málo, já bych dal nejmíň 630 (pokud si pamatuju, tak jsem něco takového do PIR dával, to největší na 630 V co se vešlo, což bylo myslím 470nF, takovej ten žlutej tesláckej válec, u toho bych i věřil, že vydrží daleko víc, tehdy to ještě tak neuměli, ale současné jsou dimenzované přesně nadoraz). Asi před rokem jsem to opravoval (po 20 letech spolehlivé funkce prorazil triak, přitom několik prasklých žárovek už předtím vydržel včetně vyraženého hlavního jističe, tentokrát nevydržel). Ani mě nenapadlo změřit kapacitu, jestli nějak nedegradoval a to jsme tehdy s kolegou na LCR metru měřili co nám padlo pod ruku.
P.S.: Napětí pro elektroniku (u mě 12V) vytváří zenerka, kondenzátor je tam jenom místo odporu aby to netopilo.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Lukas-Peca »

Davidus: na odpaření toho průrazu stačí náboj samotného kondenzátoru. Navíc v sérii bývá nějaký omezovací odpor a ta zenerka, která to pak stabilizuje, krátkou proudovou špičku taky vydrží. Na síť rozhodně patří kondenzátory X2, u ničeho jiného není přežití zaručeno. Pokud to tazatel opravuje třeba pro sebe a průraz kondu a následná destrukce celého zařízení nebude mít fatální následky, dal bych v nouzi 1000V kondenzátor. 630 V je rozhodně málo. Jednou už jsem po takovém hezkém žlutém 630V svitku nahazoval jistič pro celé patro.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“