Vyhulenej soumrakáč

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Vyhulenej soumrakáč

#1 Příspěvek od Celeron »

Před časem jsem vzal od jednoho místního člena soumrakáč. Makal asi tři roky a pak před měsícem umřel. Klasická montáž, fotoodpor, operák LM224, na výstupu relátko, napájení přes X2 kondík. Kupodivu jsem ho našel na netu, norskej ICAS IFC-10. Zajímavý, co se sem taky dostane. Samozřejmě že schema nikde k nalezení.
Nešlo vůbec napájení tak jsem vystartoval po X2 kondíku 330N/275AC. Kupodivu dobrej, ale přerušenej sériovej odpor s ním i když dál je s ním v sérii PTC. Napájení začalo chodit a dávalo 24V, což odpovídalo relátku na 24V. Ale celkem mě překvapilo, že elyt za grecem byl pouze na 25V. Nikde žádnej stabil ani zenerka a tak jsem ho radši vyměnil na 35V.
Bohužel to stále nechodilo tak jsem všechny čtyři operáky proměřil vstupy a výstupy zda odpovídají funkci komparátoru. Tři dobrý, čtvrtej na výstupu stále 12V a ten výstup šel na cívku relé.
Místo LM224 jsem dal podobnej, LM324 a začalo to makat. Operáky mě nikdy moc neoslovily ale přijde mi divný, že operák přímo spíná relátko a ani tam není žádná "shášecí" dioda.
Vážení, kdo se vyznáte v operákách, kolik proudu vlastně LM224 (324) je schopná vydržet na jednom výstupu? Relé je přímo mezi výstupem 8 operáku a napájením 24V. Cívka relé má 1066 ohmů, takže tam může týct kolem 22mA, což odpovídá celkový spotřebě rozepnutýho soumrakáče 6 mA a sepnutýho 30mA.
Zvládne to ten operák dlouhodobě a hlavně když cívka není přemostěná diodou? Zkusil jsem ji tam dát, ale nepoužitelný, nechodí. Ono to je totiž nějak zavedený nazpátek do jednoho z operáků asi na nějakou časovou a úrovňovou hysterezi aby to při spínání světla nekmitalo.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#2 Příspěvek od p32 »

Celeron píše:Vážení, kdo se vyznáte v operákách, kolik proudu vlastně LM224 (324) je schopná vydržet na jednom výstupu?
Oba od -20 do -60 mA, typicky -30 mA.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Dík! Tak to by měl proudově vydržet. Ale co to napětí z cívky relé při rozepnutí?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jenys »

Celeron píše:Před časem jsem vzal od jednoho místního člena soumrakáč.
Tak to jsem byl Já :) Je zajímavé, že zrovna nedávno jsem si na ten soumrakáč vzpomněl, asi nějaká telepatie.
To mne tedy mrzí, že odešel.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#5 Příspěvek od p32 »

To je typické, leží to tam pět let bez hnutí a života. Tak to "uklidíš" a najednou ti to furt chybí. :lol:

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm324-n.pdf

Uživatelský avatar
vlado5
Příspěvky: 153
Registrován: 19 črc 2011, 02:00
Bydliště: Trenčín

#6 Příspěvek od vlado5 »

Pre Celerona: Skús vinutie toho relátka zmerať v obidvoch smeroch, Už som sa stretol s relátkom, ktoré malo ochrannú diodu integrovanú v púzdre !!!

Uživatelský avatar
Ruprecht
Příspěvky: 1114
Registrován: 28 zář 2005, 02:00
Bydliště: ZČ + JM

#7 Příspěvek od Ruprecht »

Když je použitý operák a ne komparátor (a s diodou to navíc nefunguje), není náhodou relé napájeno "analogově", tzn. při rozpínání pomalu ubývá proudu do cívky dokud se nerozepne? Tedy skoro bez špičky? Odprouděná cívka, malé di/dt...
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

Už je to zabudovaný v jiný krabici na zdi a tahat to už nebudu. To telé cvaká dost intenzivně, navíc na 16A asi není ideál aby "přemejšlelo" při jakým napětí se má začít pomalu rozpínat. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“