Rušenie napájacieho zdroja-bručenie na dlhých vlnách

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Rušenie napájacieho zdroja-bručenie na dlhých vlnách

#1 Příspěvek od martin-f »

Dal som si dohromady VEF206 a k nemu som si vyrobil napájací 9V zdroj. Primitívna konštrukcia - trafo, 4 usmerňovacie diody, kondenzátor 3300 µF, stabilizátor 7809. Rádio hrá krásne, no problém nastáva na dlhých vlnách práve okolo 270 kHz. ČRo1 sa so zdrojom počúvať nedá. Dochádza k rušeniu. No nie na celom rozsahu dlhých vln. Ale práve v rozsahu cca 230-300 kHz.

Myslel som si že je to chyba rádia. No miesto zdroja som pripojil 9V baterku a ČRo1 hral perfektne.

Nedokážem to rušenie zdroja odstrániť. Skúšal som dať na výstup 7809 elektrolytický kondenzátor 220 µF. Žiadna zmena. Ani k lepšiemu ani k horšiemu. Spomenul som si že nemám blokovacie kondenzátory na 7809. Výrobca doporučuje na vstup proti zemi dávať 330 nF a na výstup proti zemi 100 nF. Tak som kondenzátory k vývodom dopájkoval. Opäť žiadna zmena. Z holeho zúfalstva som skúsil výstup zo zdroja prepojiť usmerňovacou diodou. Na plus katodu, na mínus anodu. Neviem či to reálne funguje, ale sľuboval som si od toho, že ak budú nejaké kladné špičky na mínusovej časti zdroja, tak ich dioda pustí do plusu. Zase nič.

Bol jediný spôsob, akým sa mi rušenie podarilo odstrániť. Ale je to zvrhlosť ktorá nemá nič spoločné s normou a rozhodne to neberiem ako riešenie. Na mínus zdroja som napájkoval káblik, a tým káblikom som sa dotkol kolíka na zásuvke. V ten moment bolo po rušení.

Viete mi niekto vysvetliť čo na tomto zapojení môže rušiť? Na baterku to prevádzkovať nechcem, a zemniť zdroj nejakým prídavným káblikom s dutinkou ktorú nasuniem na kolík zásuvky tiež nechcem.

Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Prenika ti tam nejake rusenie zo siete. Chcelo by to filter na primarnu stranu trafa.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

K usměrňovacím diodám dej paralelně cca 10-47k keramiku.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#4 Příspěvek od lubos1961 »

Zdravím, všechny čtyři diody v usměrňovači přemosti kondenzátory 10nF. Takže každá ta dioda bude paralelně přemostěná tím kondentźátorem.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#5 Příspěvek od monterjirka »

Pokud se to projevuje při příjmu různých především silnějších stanic, může to vznikat vlivem ostrého "kolena" na charakteristice diod a kondenzátory paralelně k diodám by měly pomoci.

Ale pokud se to objevuje v nějaké části pásma, může být nějaký zdroj rušení, a to se šíří po rozvodu NN 230V a připojením zdroje se rušení dostane do přijímače.
Filtr je lepší než nic, ale nebude jednoduché to odfiltrovat úplně.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#6 Příspěvek od Celeron »

Taky znám jednoho, co se divil jak mu strašně vrčí zesilovač a on tam měl místo křemíkových usměrňovaček KY712 zenerky KZ712 ve stejným futrálu. :)
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#7 Příspěvek od yakl »

Ak nič nepomôže, treba napájacie trafo so symetrickým sekundárom, kde je stred vinutí zároveň jedným pólom - obyčajne mínusovým a dve diody dvojcestného usmerňovača. Trafo s Graetzom je nemožné galvanicky uzemniť, tak to robieva takéto a podobné trampoty. Alebo použiť trojžilový flex na sieťové napájanie a ochranný vodič spojiť s mínusom usmerneného napätia.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

myslím, že mu ty 4x 10nF kondíky k diodám vyřeší jeho problém
Přílohy
zdroj.jpg

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#9 Příspěvek od danhard »

Usměrňovač "moduluje" vf impedanci země a tím amplitudovou modulaci příjmu.
10nF přes diody by to měl zlikvidovat a můžeš zkusit, jestli nebude stačit jen přes jednu diodu :)

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Dával jsem k diodám 100nF keramický kondenzátory. Za něj pak už jen dostatečně velkej kondenzátor na vyhlazení a i takový zdroj dokázal bez problému napájet CB radiostanici (Maxon 2000, nebo DNT Rallye) bez náznaku jakýhokoliv rušení, nebo brumu. Podmínkou je dostatečně tvrdé trafo a velký "kýbl" na výstupu. Pokud bylo na vystupu moc velký napětí, stáhl jsem jej Zenerko-tranzistorovým omezovačem.

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#11 Příspěvek od martin-f »

Tá 10 nF keramika je nutná? Premýšlam či ju mám. Zato mám určite 100 nF keramiku. No hodne často tu zazneli práve kapacity 10 nF. Môžem tou 100 nF keramikou vylepšiť filtráciu? Alebo naopak ju zhoršiť? Či je to úplne jedno, hlavne aby tam nejaký kondenzátor bol?

Za predpokladu že by tých 100 nF nejako lepšie filtrovalo, tak by som ich tam dal. Ale zas je hodne názorov na 10 nF. Nerád by som dačo dodrbal.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Uvědom si, že jde o blokování vysokofrekvenčních impulsů vznikajících na P-N přechodech usměrňovacích diod v okamžiku, kdy se diody ZAVÍRAJÍ = kdy dochází ke komutaci na ně přivedenýho napětí. Ty musíš zablokovat malým kondenzátorem s minimální indukčností, kýblovitej elektrolyt na to kupodivu nestačí - právě proto, že má nezanedbatelnou vlastní indukčnost a pro vf impulsy má mnohem vyšší impedanci, než jaká je na místě potřeba.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
martin-f
Příspěvky: 285
Registrován: 09 lis 2015, 01:00
Bydliště: Liptovský Mikuláš

#13 Příspěvek od martin-f »

Ok, díky za radu. Nejdem vymýšlať blboviny. Dám tam teda tie 10 nF.

Len tak mimochodom ako filtrácia stačí ten 3300 µF kondenzátor? Meral som prúd tečúci rádiom. Pri normálnej (rozumej ostatných neobťažujúcej) hlasitosti berie rádio 9 mA. Keď tomu vyvalím hlasitosť, tak žerie 13 mA. Akurát pri zapnutí podsvietenia stupnice žerie 300 mA (dával som tam výkonnejšie žiarovky). No to podsvietenie ide pár sekúnd. Myslím že na takýto odber tých 3300 µF musí stačiť.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

Problém je, že 100N bývají často jen na 12V, (aspoň u Tesláckých zásob) kdežto 10 - 22N je šance sehnat na vyšší napětí. Počítej, že jsou deklarovaný na stejnosměrný, tady máš střídavec a špígry a tak by to chtělo aspoň 2,5 - 3 x vyšší napětí. Ale pokud použiješ něco, co je v součastnosti na krámech, většina keramiky je obvikle na 50 a nebo 63V, vyjímečně na 40V.
Klidně to zkus se 100N ale s 10-15N to je jistota. :wink:
edit: Ekkar byl rychlejší...
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#15 Příspěvek od danhard »

EKKAR píše:Ty musíš zablokovat malým kondenzátorem s minimální indukčností, kýblovitej elektrolyt na to kupodivu nestačí - právě proto, že má nezanedbatelnou vlastní indukčnost a pro vf impulsy má mnohem vyšší impedanci, než jaká je na místě potřeba.
a) Kolik je ta nezanedbatelná indukčnost ?
b) Je to kond, který je paralelně k diodě, co by tam dělal elektrolyt ?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“