Slayer exciter... Zas další "teslák" :-)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

Slayer exciter... Zas další "teslák" :-)

#1 Příspěvek od jade »

Domníval jsem se, že mám T.C. období už za sebou, ale zapojení "slayer exciter" mě zaujalo, a to hlavně tím, že je tak nějak samoladící. Nejde mi o velké blesky, to bych rozhodně postavil raději jiskřišťovou klasiku.
Spíš jen tak pro zajímavost, jestli TO poběží.
Tranzistor se mi tu válel IRFP460, ale driver DS0026, ani jiný invertující tu nemám. Zato mám pár schmiťáků 40106, který jsem jeden také na zkoušku použil, napájený 12V.
Zapojené takhle se to kupodivu rozkmitalo (660kHz), ale výstup hradla má zřejmě nedostatečný proud, protože na gate tranzistoru, zapojeného napřímo k 40106, je trojúhelníkový průběh s amplitudou cca 3V.
Z čehož soudím, že se gate nestíhá nabít.

Takže dotaz: Jak posílit výstup 40106, aby stačil na sepnutí IRFP460?
Napadlo mě zapojit všech 6 hradel v pouzdře 40106 paralelně, ale jak moc je toto řešení schůdné?
Přílohy
Nějak takhle?
Nějak takhle?
FQT28W8I99R2UZZ.MEDIUM.jpg
Naposledy upravil(a) jade dne 14 dub 2019, 21:51, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
misocko
Příspěvky: 1250
Registrován: 26 čer 2009, 02:00
Bydliště: Hlohovec (Sk)

#2 Příspěvek od misocko »

ja mam napriklad v sufliku IR2111 alebo by som kupil nieco podobne. hladaj low side mofet driver a nieco si vyber
ide to aj s bipolarnimy tranzistormy, ale toho ja niesom zastancom :lol:

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od jade »

Musí být invertující... Mimochodem, 40106 je za 6 kaček (ty v šuplíku už jsou jakoby zadarmo) :-) . O tu obrovskou sumu 55kč za IR2111 samozřejmě nejde, už to ale nebude bastlení z šuplíkových zásob. Poprosím o odpověď na vznesený dotaz, děkuji! :-)

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Nejsem v tomto zběhlý, ale zajímá mě to, jak je to vlastně s paralelním spojováním hradel.
Podle vnitřního zapojení jsou na výstupu komplementární MOS tranzistory.
Osobně nevidím problém v jejich paralelním spojení, ale možná mě něco uniká.
Ale jinak si říkám, jestli je 40106 pro 660 kHz dost rychlá?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#5 Příspěvek od teufel »

Zkus posílit výstup tranzistory, pnp+npn, takový komplementární emitorový sledovač. Báze spolu na výstup hradla, emitory spolu na gate FETu. Mezi bázemi a emitory rezistor, odhadem několik set ohmů. Čím méně, tím lépe, tranzistory se ale musejí otevřít. Kolektor npn na +, kolektor pnp na zem. Tranzistory např. BC639+BC640.

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#6 Příspěvek od VASEK_W »

Ten MOSFET má obrovskou vstupní kapacitu (cca 4nF, viz pdfko), takže chtít po něm při buzení z byť šestice paralelně zapojených invertorů nějakou větší rychlost spínání je nesmysl. Správné řešení je použít buďto integrovaný budič, nebo budič z diskrétních součástek. Ten musí být schopný dodat do gate velmi rychle velký náboj, a pak ho zase rychle "odsát".
Takže vyzkoušet alespoň řešení podle "teufel".
Vašek

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od jade »

Díky, jelikož Bůček nemá invertovaný driver, pustím se do těch komplementárních tranzistorů coby driveru.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

Čau, napiš mi, jsem z Brna, mam tu kopec ruznejch mosfet driveru

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od jade »

Díky, není třeba. Tranzistorový driver funguje dobře, výboj na pouhých 12V má délku cca 15mm! Mezi budič a mosfet jsem musel dát odpor 8,2Ω, jinak se budič hodně hřál.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od jade »

Postupně zjišťuji, že postavit funkční SSTC není až tak jednoduché. Na 12V Slayer tak nějak fungoval, ale při 60-ti voltech zaprskalo na sekundáru pár výbojů a bylo po tranzistoru.
Abych vysvětlil , o co mi jde: Chceme se zabývat anténami Dr. Lachovského a jejich biologickým vlivem na rostliny a obecně dopadem EM pole, generovaným TC, na živé organismy.
K tomu je potřeba TC. Pro jednoduchost jsem zvolil jednočinné zapojení, ovšem jak píši, nic einfach...
Nemohl by mi někdo písnout odkaz na ověřené zapojení SSTC, i včetně všech potřebných ochran?
Ohledně potřebného výkonu lze vydedukovat z fotografií, že kolem největšího kruhu antény, s průměrem 50cm, byla patrná korona.
Díky za pochopení :wink:
Přílohy
lakhovsky_mwo.jpg
Naposledy upravil(a) jade dne 13 čer 2019, 22:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#11 Příspěvek od weed_smoker »

Při 60V už ten MOSFET bude chtít nějakou ochranu,minimálně proti du/dt.I ten sebelepší se časem prostřelí,když není chráněnej.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od jade »

Poslední zapojení je na obrázku níže.
Ideální by bylo použít integrovaný budič s proudovou ochranou, ale je trochu problém najít nějaký, co zvládá frekvenci kolem 700khz.
:(
P.S.: zapomněl jsem ve schématu nakreslit sekundární cívku na vstupu...
Přílohy
Budič 1.png

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

700 kHz je nic. I TC4452 zvládá v pohodě 3 MHz.

Uživatelský avatar
jade
Příspěvky: 962
Registrován: 28 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od jade »

Zas tak tomu nerozumím, ale pokud má mosfet kapacitu gate 4000pf, tak se při takové frekvenci nestačí nabít, (jak jsem byl poučen výše).
Konkrétně tady teď mám driver IR2117...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#15 Příspěvek od Celeron »

Nepomohlo by, kdybys vlastní gener udělal jen s jedním hradlem a jeho výstupem teprve budil další paralelně zapojený hradla?
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“