DPA 220 podle Jan Aišman PE04/2010

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
amperek
Příspěvky: 9
Registrován: 14 led 2005, 01:00

DPA 220 podle Jan Aišman PE04/2010

#1 Příspěvek od amperek »

Dobrý den.
Stavěl někdo tuto konstrukci?
Byly nějaké potíže s oživením?
Přílohy
Bez názvu.jpg
(249.91 KiB) Staženo 444 x

Uživatelský avatar
Charos
Příspěvky: 784
Registrován: 16 říj 2009, 02:00
Bydliště: u Chrudimě

#2 Příspěvek od Charos »

DPA se neboj, to chodí, stavěl jsem jich několik.
Tyhle nové verze ale mají nově konstruované DPS, tudíž musíš věřit autorovi desky. že je otestoval, a to v tom seriálu píše, že ano.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

Dudek vydal novou verzi DPA222, vyráběl k tomu i tišáky pro zájemce. Možná má ještě nějaké tišáky v šuplíku. Jo a na vstup se osazovali nějaké jéfety. Snad 2SK170? A pozor na BF472, originály už jsou nesehnatelné a indické budou mít shodné jen označení, ale jelo to i s nimi...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Mně osobně se vůbec nelíbí Aišmanem použité koncové darlingtony.
Není darlington jako darlington, kromě toho s exempláři těchto BDX od Power Innovations tohle Aišmanovo pracuje na hranici stability. Je to dobře vidět na obdélníku.
Ale podle vkusu každého soudruha.
DPA222 je oproti DPA220 něco naprosto odlišného a neporovnatelného.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Thales »

sinclair píše: DPA222 je oproti DPA220 něco naprosto odlišného a neporovnatelného.
V čem? Mě to přijde jako přiměřená evoluce než revoluce. Má to diferák v kaskódě (která umožnila ce verzi SE osadit do vstupu FETy, od kterých se ve verzi MK2 zase ustoupilo), místo blbě párovatelných darlingtonů na konci (které však v době vzniku původní DPA220 byly logickou volbou kvůli rychlosti a nic jiného tak rychlého tu v komplementáru tehdy nebylo) to má samostatný budič a za ním normální koncáky, jako bonus to má DC servo. Drobné blbinky typu LEDky místo obyč. diod, degenerační odpory v emitorech diferáku nebo oboustranná DPS jsou už jen takovým bonbonkem. Nepočítám verzi 222 MK2 Fast, která však nepochází přímo z dílny autora. Netvrdím že se to neposčítá a že to slyšet nebude (bude), ale že bych to nazval naprosto odlišným? V čem se ti to zdá tak neporovnatelné?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

No právě ve výsledném zvuku. Těžko soudit, jestli je to obecně dobře či špatně, každý má jiný vkus a někomu se může klidně líbit i zvuk těch pomalých darlingtonů v Aišmanově atrapě.
Mně subjektivně víc vyhovuje zvukem DPA220. A není to proto, že vím a mám změřeno, že je o hodně rychlejší.
DPA222 má zase pro někoho jiného jiná pozitiva.

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Thales »

Aha. Myslel jsem že porovnáváš origo DPA220 s 7MHz darlingtony s origo DPA222 s 3MHz lenochy BD911/912. To že řešíš konkrétní Aišmanovu reinkarnaci mě nenapadlo.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Aišmanova atrapa má jednu výhodu, je snáze montovatelná skoro kamkoliv. Původní blbé osazení se dá napravit - v Ecomu mají od ONS asi nejlepší darlingtony pro nf použití, BDV64B/BDV65B.
Nejsou sice zrovna levné, ale je to ONS, žádná rejže.
Mají docela pěknou SOA /na darlingtony/ a taky mají 100V a 60MHz, jsou jedny z nejrychlejších vůbec.
S napájením ±50V pak i 100W do osmi.
Myslím, že je Bobo používal v "cihličkách" a jistou dobu tyhle BDV vůbec nešly sehnat.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“