Lepivá pogumovaná část fotoaparátu - co s tím?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

Lepivá pogumovaná část fotoaparátu - co s tím?

#1 Příspěvek od JoDiK »

Po nějaké době jsem vytáhl zrcadlovku Nikon D70 a s nechutí jsem zjistil, že celá pravá pogumovaná strana je lepivá. Nemáte někdo zkušenosti s tím, jak to odstranit? Jde to vůbec?

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

mám stejný problém s Olympus SP-510uz a nakonec jsem musel tu gumu strhnout . . .
lihem jsem pak ještě musel odstranit zbytky lepidla a mám pokoj . . .

Uživatelský avatar
yakl
Příspěvky: 436
Registrován: 14 dub 2005, 02:00

#3 Příspěvek od yakl »

U nás je tiež podobný problém s japonským ďalekohľadom, ktorý si kúpil syn asi pred 20 rokmi. Bol asi dosť drahý, ani neviem. Budem to asi aj ja musieť riešiť, ak to nemá doma len nepoužívané ležať.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#4 Příspěvek od petrfilipi »

Děti dostaly MP3 přehrávače a po roce taky lepily. Ale lepivou vrstvu bylo možné normálně setřít lihem.
PF

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#5 Příspěvek od MiraSt »

ok1hga píše:mám stejný problém s Olympus SP-510uz a nakonec jsem musel tu gumu strhnout
Já mám ty foťáky dva. Na jednom se mi ta guma odlepila a tak jsem ji strhnul. Na druhém který je uložený, je ta guma pořád dobrá. Stáří obou cca šest let.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jjilek »

Mel jsem stejny problem na mysi k NB. Nechal jsem ji volne nezabalenou lezet na stole a o delsim case prestala lepit. Asi po roce nelepi vubec.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Řešil jsem taky pár podobných věcí, pomohlo občasné potření mletým mastkem (talek). Někdo to sypal kukuřičným škrobem a občas setřel hadrem.

Smutné je, že tyhle problémy mají i drahé profi šroubováky po 5 letech a další nářadí.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

To dobře znám. Chvíli jsem se to snažil lihem omývat, pomohlo to možná na pár minut. Jediný řešení je dát tu degradovanou gumu pryč.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Ak je to pogumovany plast, tak gumovu vrstvu odstranit WD40. Asi by fungovalo aj nejake ine mastne svinstvo, ale lieh ani izopropanol nema na to lepkave svinstvo ziadny ucinok. Dobre su ale potom na odstranenie mastnoty.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#10 Příspěvek od sr71 »

to jsou nìjaká zmìkèovadla které se po èase z toho plastu uvolòují, setkávám se s tím taky docela èasto a asi tomu nijak jinak než odstranìním celé té tøeba gumy zabránit nelze

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#11 Příspěvek od Artaban001 »

zkrátka stejný problém, jako u TV ovladačů, kde to dělá ta membrána.

Uživatelský avatar
mluno
Příspěvky: 227
Registrován: 18 dub 2011, 02:00
Bydliště: Benešov (u Prahy)

#12 Příspěvek od mluno »

Taky bych na to potřeboval nějakou fintu. Setkal jsem se s tím i u věcí z "tvrdého" plastu. Jedna čínská led baterka, kterou mám snad 10 let se ani nedá pořádně vzít do ruky (zajímavé, že baterie má pořád původní, nečekal bych, že vydrží tak dlouho).
Myš značky microsoft, teda její gumové části, taky tak vypadá a to ji roky nikdo nepoužil (neni nic moc, dělá čest své značce).
No a spousta dalších věcí, skoušel jsem to čistit vodou, jarem, lihem a nic nezabralo.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#13 Příspěvek od Jodr »

Totožný problém, čínská LED baterka s dobíjecím dynamem na kličku. Lepila jako by byla něčím umatlaná - humus. Nakonec pomohlo pouzdro umýt benzinem a OK, jde to sice blbě, ale byly již horší věci. Možná to pouzdro bylo něčím na omak nastříkané a teď to takto degradovalo. Baterku bych s klidem vyhodil, ale články drží, dynamo se jeví jako precizně udělané na kuličkových ložiscích, no a lítost zvítězila... :)
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#14 Příspěvek od JoDiK »

Tak jsem se k tomu dnes odhodlal a po cca půlhodinovém souboji s lepivým soplem hlásím snad úspěch. Zabralo na to rozpouštědlo etiket a lepidel ve spreji, co měli onehdá v Lídlu. Nebylo to ale nijak snadné, spotřeboval jsem hafo papírových ručníků a hadříků, ona se ta lepivá vrstva utřením jen stáhla ke kraji a tam jsem ji musel do hadříku utrhnout. Jsem zvědav, jak dlouho to zůstane nelepivé...
Obrázek
Naposledy upravil(a) JoDiK dne 23 srp 2020, 20:23, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Jak jsem tu psal i jinde, ten lepkavý "syrup" je jednou ze složek toho plastu - většinou to dělají ty "silikonové", jako by želatinové části, včetně gumových membrán v dálkových ovladačích. Taky jsem si všiml, že ta hmota, ze který se to uvolňuje se scvrkává a křehne. pak to vypadá jako opatlaný žvýkačkou (podobný návlek na propisce). Sice to umyjete, ale bude se to tam tvořit stále, dokud se ta hmota nerozpadne.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“