Philips AR080 - rozpadnute ozubene kolieska

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#16 Příspěvek od Sendyx »

Pokud je to popsané orig. part. nr., tak se to někdy dá vyhledat. Jinak to chce asi roztřídit podle průměrů a modlit se, že se v tom někdo vyzná. Taky mám kupu podobných dílů, ale málokdy se trefím s požadavkem :oops:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od pajosek2 »

No tak to je svatá pravda,ale pokusím se to dát dohromady a pak nabídnout.

Uživatelský avatar
Petrus2
Příspěvky: 101
Registrován: 05 zář 2005, 02:00
Bydliště: Doubek

Kolečka

#18 Příspěvek od Petrus2 »

Pro tento účel jsem z úspěchem používal otiskovací pastu pro dentisty, Dentaflex. Nevím jest-li to ještě vyrábějí, ale po vytlačení z tuby a smíchání z tvrdidlem se do takto vyrobené hmoty konzistence gumy předmět plně zabalil, a po zvulkanizování vytáhl otvorem naříznutým žiletkou. Vevnitř zůstal naprosto přesný otisk.Otvor jsem sešpendlil a součástku v dutině odlil Dentakrylem ( nesmršťuje se ). Nevím ,jest-li moje chaotické vysvětlení způsobu pomůže, ale chtěl jsem nabídnout alternativu. Petrus

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#19 Příspěvek od rnbw »

Tak po "chvilke" som sa k tomu dostal. Formu zo sadry (toho kolieska, ktore este nebolo polamane) sa mi podarilo urobit celkom uspesne. Akurat pri vyberani originalu z formy sa z originalu kus odlomil...

Odlievanie z epoxidu vsak velmi uspesne nebolo. Asi som ho blbo rozmiesal - urobili sa tam hrudky a poriadne to nestuhlo, je to ciastocne makke. Tiez sa dobre neodliali zuby a su v tom bublinky.

Takze sadra celkom funguje - ale neviem si predstavit, ako vyrobit formu, ked chybaju zuby. To by mohla fungovat skor ta plastelina.

Hlavne to ale chce nejaku lepsiu odlievaciu hmotu - hlavne tekutejsiu. Cital som o polyuretane - ze by?

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#20 Příspěvek od Quest »

To rnbw. Udělal jsi pouze dve chybičky. Špatně rozmíchal epoxid a před nalitím do formy, jsi ji zapomněl ohřát na 40-50 stupňů, epoxid by po nalití zeřidnul na úroveň konzistence vody a vyplnil by všechny zoubky bez bublin.
Je tu ještě jedna možnost, a to vybrat metrický závitník o stejném stoupání, jaké má to původní kolo rozteč zubů a tímto závitníkem upnutém ve sklíčidle soustruhu, vyfrézovat ozubení do nově vysoustruženého kolečka stejných rozměrů, navléknutém a podloženém, otočně na trnu upnutém do nožové hlavy soustruhu, místo nože. Tímto způsobem je vhodné vyrobit obě kolečka, která do sebe zapadají, např. z mosazi. Funguje to, pouze takto nouzově zrobený převod je poněkud hlučnější, protože profil zubu není ideální, a co je horší, je zapotřebí nadšeného kutila se soustružkem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#21 Příspěvek od rnbw »

Takeho cloveka asi nezozeniem, tak to este parkrat skusim - dakujem za rady. Ked to nijako nepojde, tak skusim najst nejakeho modelara - oni odlievaju aj mensie detaily ako tie zuby.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#22 Příspěvek od rnbw »

Nakoniec mi ozubene kolieska vyrobil jova1:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=63590

A kazetak na starom Philipse zase funguje :) Pamatam si, ze nefungoval uz ked som bol maly - hlava bola lepkava od nejakeho svinstva, co znicilo pasku.

Fascinujuce je to, ze povodna gumicka je stale dobra!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“