Vrtání větších otvorů do ABS

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alxa
Příspěvky: 226
Registrován: 02 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Brna

#16 Příspěvek od alxa »

Co mám zkušenosti se stupňovitým vrtákem, tak občas uhne z osy. Perfektní zkušenost mám s bimetalovými korunkovými vrtáky, používám na dřevo i nerez. např. https://www.naradi-vesely.cz/korunka-bi ... r=bnVsbA==

Uživatelský avatar
juf
Příspěvky: 97
Registrován: 22 bře 2015, 01:00
Bydliště: Domanín okr. Hodonín

#17 Příspěvek od juf »

Zdenku podívej se na truhlářské vrtáky do lamino desek (na panty ) juf .

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#18 Příspěvek od p32 »

Tak ty jsou mu k ničemu. Není jich tolik, co by potřeboval průměrů. Na ty velké díry potřebuje mít vedení uprostřed a zároveň tu velkou díru vypichovat dokola tak, aby vnější průměr byl vypíchnut nejdříve. Jinak se mu to bude vyštipovat. Prostě standartní vypichovák zbroušený dovnitř tak, aby my vypadlo kolečko dolů s vnějším průměrem nejdříve. Hranu pak srazí šábrem.
Mimochodem, na lamino a dřevotřísku se musí používat vrták s karbidem, na ABS mu stačí obyčejné železo.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Jenys »

Jestli se můžu připojit se svou zkušeností, tak do ABS škatulí jsem to vrtal stromečkem, jde to krásně akuvrtačkou na nízké otáčky, nic se nepálí, ani neštípe. S ABS se mi pracovalo vždy dobře a když to člověk dělá pomalu a kontroluje jak se ta díra vyvrtává, dá se udělat i přesná díra do předem udělaného důlku. Pokud by to bylo do desky, tak na stolní vrtačce na malé obrátky to jde ještě lépe. Tam jsem to vrtal postupným zatlačováním stromečku, ne naráz a deska byla uchycená proti pohnutí.

Do dřeva jsou ty ploché dobré, tam jsem vrtal dvě díry vedle sebe pro šprincle na žebříky a vubec to nevadilo, že už tam jedna díra byla. Ten plochý vrtaák má uprostřed špičku a ta to celou dobu vede. Když jsem s tím šel vrtat prvně, tak jsem měl strach, jak mě to nakope, když se to ve dřevě kousne. Vůbec nic takového se nedělo, krásně to dělá čistou díru bez urazu a pistolovou vrtačkou :D
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“