Tepelná pojistka v trafu rejžovaru

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Tepelná pojistka v trafu rejžovaru

#1 Příspěvek od Behemot »

Mám tu na opravu korejskej rejžovar, zdá se, že v tráfku umřela tepelná pojistka. Korejec výjimečně není úplný hovado a je propojená přes vývody venku - tak to můžu jen spojit, trafo samotný je OK (AVR tester ukazuje 750 ohmů/33 H). Případně sem si řikal, když bych plácl (ideálně vratnou) tepelku ven na plechy, oblemcanou teplovodivou pastou, o kolik to tak snížit? Na trafu není žádná indikace teploty, ale když bych řekl tak 100 °C uvnitř, tak na venek dát tepelku na 70 °C? Nebo jen 60?

Tráfko má dávát 16 V střídaviny, pak jsou tam lineární regulátory, na 5 a 12 V, svítí to displejem a procesor přes nějaký programy a jedno-dvě čidla spíná relátkem topný těleso, není tam nic moc co by žralo. Tráfko tipuju tak do 20 VA.

Eště bych tam mohl zaexperimentovat, mám tu někde spínanou náhradu 7812ky, eště jsem ji nepoužil, tak že bych to tam fiknul, to se eště sníží zátěž na trafu.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#2 Příspěvek od Neniu »

Co ti brání v pokusu? Zapnout přístroj na nějakou dobu (třeba na maximum co se dá nastavit) a potom změřit teplotu trafa. Podle toho si pak uděláš obrázek, jak moc to trafo hřeje. Nebo mi něco uniká?

Také je otázkou, proč odešla ta původní tepelná pojistka. Byla v přístroji ještě nějaká další závada?
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Behemot »

Eště sem to nepropojil, ale hlavně ty korejský hieroglyfy? :D

Nic co bych viděl, lineáry jsou docela blbuvzdorný. Ale nosí to po akcích venku kde to je na všelijakejch generátorech a kilometrovejch prodlužovačkách, tak to mohla zabít špička.

Nikde není žádná stopa, že by se to hřálo, tak to asi zapojím natvrdo a nechám tak…maximálně tam dám ten spínanej regulátor, to klesne příkon tak o 7 W.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#4 Příspěvek od Neniu »

To je možný, ale i tak je lepší tam tu tepelnou pojistku dát. Však nestojí moc, udělej ten pokus, za to nic nedáš. Jen trochu času. Ale zase budeš mít jistotu, že to pak někde neshoří.
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Behemot »

Herdek, spíňák to nebere, to zas využívá ňákou šílenou inherentní vlastnost lineáru 78xx nejspíš. Je fakt, že sem toho eště neviděl hodně, ale aby nulák byl přivedenej na sekundární stranu a roztahanej celým obvodem, to sem eště teda fakt neviděl. Z principu tam může bejt i fáze, což je teda hrozně bezpečný, eště, že uzeměná je jenom nádoba a zbytek je třída II.

No nic, kolegu sem zainstruoval že až budou příště mít rejžovar dva dny v udržovacím režimu, tak ať to pak vodevře a aspoň rukoměrem vošahá jádro, podle toho se uvidí, jak to je/není horký a esli tam dát tepelnou pojistku. Kdyby se zkrátilo, tak to má furt pojistku na vstupu (no, eh, pojistku, je tam ztenčená cesta označená nějakou hatmatilkou jako že asi srandapojistka, ale v případě kraťáku se to asi v konečným čase přepálí :lol: ).

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Hape »

Neniu píše:Také je otázkou, proč odešla ta původní tepelná pojistka.
Taky sem se tak ptal, když nečekaně odešla tepelná pojistka uvnitř pryskyřicí zalitého trafa ve Wapce. V napájené elektronice a stykači žádná závada nebyla a po výměně trafa dodnes funguje bez jakékoli její opravy. Pro jistotu sem nechal do náhradního trafa zabudovat vratnou tepelnou pojistku, ale za ty roky co je ve Wapce ani jednou nezareagovala. A to sme jí nárazově dost používali.
Asi v pojistce, nebo trafu byla vada, která se projevila až po delší době od výroby. Není to úplně odpověď na otázku Behemota, ale chtěl sem napsat jakou mám zkušenost s tep. pojistkou v trafu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#7 Příspěvek od rnbw »

Tepelne poistky byvaju na prud 2A, mozu sa prerusit aj inak ako prehriatim. Vacsinou byvaju zvonku na vinuti trafa, pod prvymi vrstvami lepiacej pasky, pripadne papiera. Opatrne rozrezat, poistku vymenit za rovnaky typ a zalepit naspat vhodnou paskou (odolnou voci teplu, napr. kaptonova).

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Behemot »

Tai to má asi deset milionů závitů tenkým drátem a plastovej futrál je trochu členitej, asi bych musel rozebrat plechy…vyprdnu se na to, to nemá smysl :o Větší trafa co sem rozebíral dřív (na vyšší teploty teda) měla pojistky právě až úplně dole, v první vrstvě.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“