Poniklování a pochromování

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Poniklování a pochromování

#1 Příspěvek od Lukas-Peca »

Opravuju předválečné rádio, které má před reproduktorem pokovenou ocelovou lištu. Lišta pod pokovením zrezla, povrch se oloupal a já teď řeším, co s tím dál. Známý umělecký truhlář a renovátor tvrdí, že to bude nikl, že chrom byl tehdy příliš drahý a používal se jen na exteriérové prvky. Mně to ale jako chrom připadá. Tam, kde se vrstva zachovala, je zrcadlově lesklá s lehkým šedým nádechem, ze zrezlého povrchu se loupe ve velkých kusech, na kterých jsou rovnoběžné prasklinky. V plameni zapalovače se rozžhaví do žluta a při chladnutí zešedne, ale mechanické vlastnosti se moc nezmění, netaví se ani nebarví plamen. Tloušťku vrstvy a celkové chování bych přirovnal k alobalu. Pod ní byla nejspíš rovnou ocel, žádná mezivrstva. Nikl by podle mě měl být trochu do žluta a v plameni by tolik nevydržel. Je nějaký způsob, jak to rozeznat?

http://peca.g6.cz/obrazky/mrizka.jpg

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#2 Příspěvek od Balt76 »

U chromu bych čekal, že se bude loupat (slupky praskat). Tady je odlouplá vrstva pěkně srolovaná. Ale zase to vypadá na tenounkou šlupičku. Ta by se možná takhle srolovala.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#3 Příspěvek od starecd »

Lukas-Peca: na fotce máš mřížku, ale jak vypadá ta lišta? Mám nějaké úzké plastové, možná by se něco hodilo.
Naposledy upravil(a) starecd dne 12 čer 2019, 17:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od rezis »

Pod chromem něco musí být - minimálně vrstva niklu.
Asi bych to ponikloval - to nepoznáš od chromu.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#5 Příspěvek od fredis »

Jako podklad pro chrom se i mědilo.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#6 Příspěvek od Sandal »

Tohle je 100% nikl.Chrom by nedělal takovouhle "smotanou skořici".
Zbav to rzi a vylešti a normálně bych to vykoupal v Niklíku.On nikl nemá dostatečnou ochranu proti korozi a proto to dopadlo, jak to dopadlo.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Nejdřív nikl, ten chytá na železo nejlíp, pak měď, tu vyleštit - a na ni chrom. Akorát tenhle postup už málokde dělají, já měl tu kliku, že mi tak zařídil kámoš nový pochromování paraboly a vejfuku do starý 175ccm zetky - a co jsem ji viděl naposledy (cca rok zpátky), tak si majitel pochvaloval, jak ten chrom krásně drží. Bejvávalo, že takhle se chromovalo v ex-Kovostavu - ex-Elitexu (dnes Rieter) v Údolí Opic ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#8 Příspěvek od starecd »

Nebylo by lepší udělat z nerezu?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Ozdobnej chrom se prý dělá na dvou místech v republice. Všichni ostatní neprošli a museli kvůli ekologii zavřít. To už je víc tvrdochromařů, dříve to bylo naopak. Jenže tvrdochrom je matnej.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Celé rádio vypadá takto: http://miloskraus.webzdarma.cz/radia/sb ... ymnusu.jpg . Ta mřížka je tvořena čtyřmi masivními ocelovými pásky, které jsou nastojato přišroubované k těm plechům na mé fotce. Jakékoliv náhrady by byly velmi pracné na výrobu a ve výsledku by to dalo víc práce a vzhled by byl horší než oprava původní mřížky. To už to radši stříknu sprejem, když nic lepšího nenajdu.

Poniklování doma můžu zkusit, ale nevím, jestli se v domácích podmínkách dá dosáhnout opravdu trvanlivého zrcadlového povrchu.

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#11 Příspěvek od starecd »

Lukine, to niklování doma je pro kočku. Nerez vyjde rozhodně líp.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od rezis »

Celý problém je v přípravě povrchu. Jak pod chrom tak pod nikl. Jinak chrom dělá dost firem a jsou které ho umí opravdu hodně dobře, jen dodací doby a spolehlivost ...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od taz »

Nastříkej to chromovou barvou.. I kola na auta se stříkají barvou, aby vypadala jako pochromovaná...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

No, jo, jenže na těch kolech to je prášková vypalovačka ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
taz
Příspěvky: 312
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od taz »

EKKAR, není, zaklad je klasická prášková barva šedá, vypálená, na to je nástřik klasické barvy. Navrch pak ještě lak, vše vypáleno.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“