Tester součástek, C včt. ESR, L, R, D..

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
tom666
Příspěvky: 10
Registrován: 11 úno 2010, 01:00
Bydliště: SK - Nitra
Kontaktovat uživatele:

#166 Příspěvek od tom666 »

radioelectrum píše:... umí tyto měřiče měřit kapacitu kondenzátoru i zapájené v desce ? ...
Novsie verzie softwaru (od revizie 260) obsahuju funkciu "C+ESR@TP1:3" umoznujucu merat kondenzatory 2μF az 50mF priamo v obvode.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#167 Příspěvek od Hydrawerk »

DPS jsou zase v prodeji. http://avrtester.tode.cz/index.php?p=cena
Není to reklama, nic jsem od nich zatím nekupoval.

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#168 Příspěvek od Hydrawerk »

Pro vás asi žádná novinka, ale zjistil jsem, že pro stažení odtud http://www.mikrocontroller.net/svnbrows ... k/mega328/
je nutno kliknout na Download GNU tarball.
Přílohy
transistortester karl heinz.png
(126.41 KiB) Staženo 237 x

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#169 Příspěvek od radioelectrum »

Hydrawerk píše:DPS jsou zase v prodeji. http://avrtester.tode.cz/index.php?p=cena
Není to reklama, nic jsem od nich zatím nekupoval.
Kdo si tento měřič pořizoval a jak je s ním spokjojen? Chci si něco pořídit, a to především na testování elektrolytických kondenzátorů bez nutnosti vypájení. Tak mne zajímá jestli je na trhu za těch pár let něco lepšího nebo mám jít do tohoto. Setkal jsme se c čánským ESR mřičem co je schopný ukázat že ne kondík dobrý i když je očividně nafouklý a má téměř nulovou kapacitu.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#170 Příspěvek od Panda38 »

Stavěl jsem si tento Markusův AVR tester. Čínské testery jsou také podle něj, je to všechno na jeden způsob. AVR tester vypadá sice univerzálně, ale měří hodnoty součástek jen pomocí 2 odporů (680 a 470K), to je příliš velký interval mezi odpory, tak je silně nepřesný. Je to fakt jen zkoušečka na hrubý odhad součástky, ne měřidlo. ESR měří přes odpor 680 a používá dost dlouhý měřící čas, spíš je to jen hrubý indikátor ESR, navíc dost závislý na kapacitě kondenzátoru. Na zodpovědnější měření je lepší spíš něco jiného. Např. odpory v pásmu desítek kOhm měří s chybovostí několika procent. Přesnost měření ESR se dá zkontrolovat předřazením odporu s malou hodnotou, kdy by měl výsledek odpovídat součtu - tam je vidět, že si AVR tester dost vymýšlí (odchylky až desítky procent).

Uživatelský avatar
Milda134
Příspěvky: 65
Registrován: 11 zář 2013, 02:00
Bydliště: jižně od Vyškova
Kontaktovat uživatele:

#171 Příspěvek od Milda134 »

Mám jenom takovou technickou poznámečku, tyhle testery měří sice jenom za pomocí těchto dvou odporů (nutno použít v toleranci 0.1% a pro CZJKP1, níže uvedeným měřidlem se to fakt vybrat dá), ale zde mám aktuální obrázky při měření odporu 100K / 0,02% a myslím si, že výsledek je na zkoušečku s odhadem hodnoty více než dobrý a jako praktik bych se rád vyjádřil k měření elytů, většina z nás ví, že měření kapacit je náročná disciplína a AVR testeru to možná trvá déle, možná není přesný, ale VŽDY a neomylně označil vyšší hodnotou ESR vadný elyt, kupodivu ty dobré měly hodnotu řádově nižší. Znám více lidí, kteří tento malý zázrak Marcuse a K.H.K. mají, porovnávali hodnoty měření odporů i některých kondíků s vícemístnými METEXY apod. a pochvalovali si jeho přesnost. Odpor na obrázku by sice mohl být hodnotou mimo, ale mám doma čtyři kusy a kupodivu při měření metráckým M1T290 po tepelném ustálení tohoto laboratorního měřidla byla hodnota všech vždy 100.00 KOhm.

p.s. pár přesných kondíků by se tady také našlo :-)


Obrázek

Obrázek

Obrázek :D :D :D :D :D :D
Naposledy upravil(a) Milda134 dne 09 úno 2019, 07:52, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#172 Příspěvek od Panda38 »

Asi jsem náročnější (tak si vyvíjím vlastní přesnější tester). :-) Jo pokud ta přesnost stačí. AVR tester má problém s měřením odporů v hodnotách v pásmu 15 až 60 kOhm, kde odchylka může dělat několik procent (kvůli systematické chybě, kde nepomůže vyšší přesnost součástek) - v tomto pásmu se kříží křivky obou odporů a je tam nižší přesnost, s tím je potřeba počítat. Jinak v pásmech 100 Ohm..15 kOhm a 60 kOhm..5 MOhm se drží v toleranci do 1% (testoval jsem přesnou dekádou a i to odpovídá jejich uváděným tabulkám). Přesnost měření kondenzátorů se v pásmech 100pF až 20 uF pohybuje v toleranci do asi 2%, ale je vhodnější použít krystal (a raději rychlejší než 8 MHz), jinak jde chybovost k 5%. U cívek je chybovost v pásmu 500 uH do 200 mH typicky tak do 5% (ale cívky se měří nejhůř jak víme). U ESR to jde do desítek procent, obzvláště by to bylo nepřesné s procesorem ATmega8, který má referenci 2.56V (vyšší typy jsou na tom líp s referencí 1V). Jo na jednoduchost přístroje z toho vytáhli maximum co se dá.

Test s odporovou dekádou:
Přílohy
AVR_tester_presnost_mereni_odporu.jpg

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#173 Příspěvek od radioelectrum »

asi jsem se blbě vyjádřil. Nejde mi o přesnost, ale o spolehlivost, o přístroj co spolehlivě odhalí vadný elyt bez nutnosti vypájení. Jde mi především o opravy zdrojů běžné spotřební elektroniky. Možnost měření ostatních součástek beru pouze jeko bonus navíc. Co mi doporuřujete.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#174 Příspěvek od hafca »

Na orientační měření zapájených kondenzátorů je dobrý ESR Tester od p. Zajíce.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Panda38
Příspěvky: 713
Registrován: 21 lis 2012, 01:00
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot
Kontaktovat uživatele:

#175 Příspěvek od Panda38 »

Napadá mě, že při měření ESR zapájených kondenzátorů je vlastně na škodu příliš vysoký měřící kmitočet, resp. krátký čas měření. Což se bude týkat jak AVR testeru, tak i Zajícova. Protože měřidlo indikuje nízký ESR keramického kondenzátoru, připojeného paralelně k měřenému elytu. Správný ESR tester by měl jednak ukázat kapacitu (což AVR zajistí) a jednak kapacitě přizpůsobit dobu měření ESR, aby se neuplatnil nízký ESR paralelní keramiky. Tyhle běžné měřáčky s tím nepočítají. AVR umí změřit i ESR malých kapacit, což je tady na škodu a zkreslí to výsledek (vadný kondenzátor se jeví jako dobrý).

Uživatelský avatar
starecd
Příspěvky: 2662
Registrován: 17 srp 2010, 02:00
Bydliště: kousek od Zlína

#176 Příspěvek od starecd »

Nemá někdo měřák, co nabízí Behemot?

Uživatelský avatar
petula
Příspěvky: 836
Registrován: 22 kvě 2016, 02:00
Bydliště: Čelákovice / Brandýs n.L / Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

#177 Příspěvek od petula »

snad vám pomůže tento článek https://meettechniek.info/passive/capacitance.html

Tato aplikační zpráva Tektronixu je také k věci. Netřeba mít zrovna jejich přístroje, stačí klasický funkční generátor a osciloskop a dosahne se téhož:

https://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j ... eyIp9v7D-J

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#178 Příspěvek od Habesan »

pro ty natvrdlé, pomalu myslící a vůbec jednodušší: tek.com/ 75W_28152_0_MR_Letter.pdf
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#179 Příspěvek od kaja4 »

Mnou oplášťovaný AVR tester,zakoupený od fandapro.
Napájení 6x baterie AAA-baterie uvnitř.
Přílohy
AVR.jpg

Uživatelský avatar
pospisjak
Příspěvky: 212
Registrován: 10 dub 2009, 02:00
Bydliště: Blanensko

#180 Příspěvek od pospisjak »

Pořídil jsem grafický tester součástek s označením GM328A .
Tester při autokalibraci kromě zkratování vývodů vyžaduje i připojení kondenzátorů. Nejprve >100 nF a poté něco kolem 10 nF. Asi si tím kalibruje nějaké dva rozsahy. Vlastní měření kapacity potom lze kalibrovat samostatně.
Přemýšlím, jaký kondenzátor bude vhodný pro onu občasnou kalibraci.
Běžně jsou tolerance ± 10 %.
Nejpřesnější jsem našel v TME ± 2 % polypropylénové kondenzátory, MKP-01 za 20 Kč, nepíšou nic o ESR, pokud by to mělo na kalibraci vliv.
Máte někdo zkušenost, pomocí jakých kondíků kalibrovat orientačně měřidlo, sloužící k třídění vykuchaných součástek? Žádný laboratorní provoz to není, na to bych nešel s takovýmhle měřáčkem za 500,-
Přílohy
GM328A.png

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“