Led na 230V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#61 Příspěvek od flanel »

Tak jsem zkousel to zapojeni podle MARCELTOva schematu s nasledujicim vysledkem: naptí na diodách bylo 284V (ovšem s menším kondenzátorem - jen 33mikro) a proud byl tuším 15,8mA. Zase ale rostl, tak jsem to nechal rust jestli se to nahodou nejak neustali (s nadeji ze kdyz to prezilo dvojnasobnej proud tak to snad prezije... nechal bych to stoupat nejvys na 20mA). Behem asi minuty to stouplo na 17mA a v tom okamziku to opet ZHASLO. (Ampermetr ukazoval naky hodnoty v radech desetin mA). Tak jsem to odpojil a kdyz sem to zapojil znova tak jedna diodka nesvitila. Kdyz sem ji chtel vymenit tak jsem ovšem svoji neopatrnosti odpalil dalsich par diodek, takze si musim opatrit novy at muzu pokracovat v testovani... az je budu mit tak to znova odzkousim a napisu zas vysledek.
PavelFF píše:Musíš si ujasnit, jestli budeš pouštět do diody 4mA nebo 25mA.
Pokud to budou 4mA, pak sériový odpor, který ti všichni doporučují, nebude mít nijak velkou ztrátu (můžeš sériový odpor rozložit na 9 menších odporů - do každého pouzdra jeden).
ale 4mA je i na Ledky hrozne malo, ne?
PavelFF píše:Abys zjistil, co asi tak zamýšlel výrobce , měl bys vzít 3 nové AAA suché baterie (ne akumulátory), které mají udáváno napětí 1,5V a měřit, jaké tam jsou poměry při 9 ledkách. Akumulátorky (NiMh) dávají jenom 1,2V , ale jsou dosti tvrdé, takže dohromady to je těch 3,6V.
Obavam se ze vyrobce zamyslel akorat to, aby to svitilo alespon minutu kdy si tu baterku zakaznik zkousi na vietnamskym stanku... je to urcite taky od sikmonu...

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#62 Příspěvek od helios »

No, pôvodne som vám nechcel kaziť radosť zo sériového radenia LED na 230. Známy vyrábal osvetľovacie rampy tiež na 230V, ale často sa mu stávalo, že niektorá LED nesvietila, po dotyku prstom sa rozsvietila. Takisto záhadne občas niektorá odišla nadobro, aj keď mala vetva stabilizátor prúdu, a boli použité rovnaké typy LED, z rovnakej série, napájané na 70% menovitého prúdu. Nakoniec použil 24V zdroj a LED-y zapojil sérioparalelne s vyrovnávacími odpormi... :hoja:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#63 Příspěvek od Sendyx »

Ono je taky základ úspěchu používat jen kvalitní součástky a ne nějaký laciný shit.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#64 Příspěvek od Artaban001 »

I já bych řešil serioparalelní kombinací na menší napětí, protože:

1. Když budu LED lištu napájet transformátorem a napětím třeba 24V a transformátor použiju tovární adaptér, výrobce za mě vyřešil ochranu před nebezpečným dotykem a zkratem - Mají většinou nevratnou ochranu proti přehřátí.

2. Jak už tady někteří naznačili tak napětí na přechodu LED je závislé na
teplotě. I když to napětí teplotně ujede třeba jen o 0.2V, tak při počtu 100LED je to již nezanedbatelná hodnota 20V. A proto se stejně musí použít stabilizátor proudu. Při jeho konstrukci se musí dodržet bezpečnostní požadavky.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#65 Příspěvek od Cust »

helios píše:No, pôvodne som vám nechcel kaziť radosť zo sériového radenia LED na 230. Známy vyrábal osvetľovacie rampy tiež na 230V, ale často sa mu stávalo, že niektorá LED nesvietila, po dotyku prstom sa rozsvietila. Takisto záhadne občas niektorá odišla nadobro, aj keď mala vetva stabilizátor prúdu, a boli použité rovnaké typy LED, z rovnakej série, napájané na 70% menovitého prúdu. Nakoniec použil 24V zdroj a LED-y zapojil sérioparalelne s vyrovnávacími odpormi... :hoja:
k seriovym diodam na vysoke napeti je dobre pridavat vysokoohmicky rezistor paralelne ke kazde doiode. Je to z toho duvodu, ze odpory jednotlivych diod v zavernem smeru jsou dost odlisne (i z jedne linky) a timto se to vyvazi (zabrani se poskozeni diody zavernym napetim - poskodi se dioda s nejvetsim vnitrnim odporem - v pripade LED je to tusim jeste pravdepodobnejsi)
(doufam ze jsem nikoho neopakoval, uz se mi nechtelo znovu procitat cele vlakno)

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od jankop »

To máš sice pravdu, ale ty LED v kaskádě jsou trvale v propustném směru.

Když funguje jedna LED s rezistorem na nízké napětí, není důvodu, aby nefungovalo X LED s rezistorem na vysoké napětí. Procentuání změna napětí s teplotou je zhruba stejná. Jen odvod tepla může být horší. Já sám mám v trafopájce místo žárovky čtyři bílé LED antiparalelně s jedním rezistorem bez diod, a ani časté spínání jim nevadí.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#67 Příspěvek od Cust »

pokud jsou trvale v propustnem stavu, tak odpory paralelne s diodami ztraci smysl

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#68 Příspěvek od Sendyx »

Já se obávám, že některé laciné LED nevydrží trvale ani těch 20mA. Kdesi jsem zaslechl, že do některých věcí se schválně cpou nikoliv standartní vysokosvítivky s velkými čipy a dobrým odvodem tepla, ale nízkopříkonovky v přetíženém režimu. Pak je taky životnost minimální.

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#69 Příspěvek od flanel »

jankop píše:Já sám mám v trafopájce místo žárovky čtyři bílé LED antiparalelně s jedním rezistorem bez diod, a ani časté spínání jim nevadí.
Me kdyz rupla zarovka na trafopajecce tak sem si do toho pouzdra zarovicky (do bajonetu) dal LEDku pres gretsak (non-smd i s predradnym odporem) a z bajonetu puvodni zarovky vycuhuje jenom LEDka... byla to piplacka, ale je to krasny :wink: kdyztak to pak vyfotim ;)

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#70 Příspěvek od jankop »

No já to nemám zas tak krásný, ale funguje to dobře. Mě tam trčí čtyři LED. A klidně to taky nafotím.

PavelFF

#71 Příspěvek od PavelFF »

Když funguje jedna LED s rezistorem na nízké napìtí, není dùvodu, aby nefungovalo X LED s rezistorem na vysoké napìtí. Procentuání zmìna napìtí s teplotou je zhruba stejná.
To si myslím taky, takže by teoreticky mìlo být jedno, jestli je napájím z 24V nebo z 320V.

Spíš bude asi pøíèina v tomto :
Já se obávám, že nìkteré laciné LED nevydrží trvale ani tìch 20mA. Kdesi jsem zaslechl, že do nìkterých vìcí se schválnì cpou nikoliv standartní vysokosvítivky s velkými èipy a dobrým odvodem tepla, ale nízkopøíkonovky v pøetíženém režimu. Pak je taky životnost minimální.
Protože jinak se nedá podivná úmrtnost nìkterých ledek vysvìtlit.

Vzal jsem cviènì 3 asi 15let staré zelené ledky TESLA na 20mA a spojil je za sebe. Dost jsem je potrápil. Pøi proudu kolem 250mA zaèaly svítit oranžovì a bylo na nich asi 14V. Pøesto po nìkolikavteøinovém chodu a opìtném vychladnutí a pøi normálním proudu znovu svítily zelenì.

Pøi delším týrání jedna ledka už jen slabì žhnula a mìla na sobì asi 9V. Ostatní dvì zezelenaly a svítily normálnì(napìtí zdroje 14V). Z té jedné se kouøilo a žhnula asi 20 vteøin, než se pøerušila úplnì. Staré ledky vydrží dost - myslím, že maximální povolený proud byl 50mA. Bohužel zas tolik nesvítí jako moderní ledky.

Uživatelský avatar
zbek
Příspěvky: 146
Registrován: 06 lis 2005, 01:00

#72 Příspěvek od zbek »

Mě ty panely svítí zatím v pohodě. Při použítí 140 ledek byla jedna špatna 8O od výrobce . Proud ledkama cca 18mA . Puvodně jsem chtěl jenom 8mA , ale moc to nesvítilo tak sem to zved.
Bílá LED 17 000mCd, cena byla 15Kč
zbek

Uživatelský avatar
Marcelto
Příspěvky: 347
Registrován: 27 pro 2004, 01:00
Bydliště: SVK-TN-SI-SI
Kontaktovat uživatele:

#73 Příspěvek od Marcelto »

Ako som už písal mne na chodbe svieti 40 LED zapojených v sérii bez problémov už nejakí ten rok a ani jedna mi ešte neodišla len pôvodne som tam mal 20mA ale to svetlo bolo strašne silné a večer s toho boleli oči, tak som ubral prúdu na 10mA a už je to tak akurát. Ako píše ““Sendyx; Ono je taky základ úspěchu používat jen kvalitní součástky a ne nějaký laciný shit.““ tak mu dám za pravdu, ja som tiež na skúšku kúpil zopár tých lacných a keď som zistil že mi ich polovica nesvieti alebo len chvíľu a LED bola kaput, tak som zistil že som nakoniec nič neušetril !!!
Čo ta nepáli nehas ! :wink:

Uživatelský avatar
flanel
Příspěvky: 21
Registrován: 01 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#74 Příspěvek od flanel »

Tak ty novy diody sem uz sehnal a pustil se opet do zkouseni...
A jak sem slibil, pisu sem vysledky :wink: :

Kdyz to zase zapojim presne podle MARCELTOva schematu (jen kondik mam trochu mensi), tak uz to sviti a nezhasina. Napeti diodach celkove nakejch 280V a proud kolem 11mA. Zkousel jsem jak to bude vypadat s nejakym delsim provozem, tak sem to nechal svitit asi hodinu (vic casu sem zatim nemel - radsi to mam zatim na ocich a nenechaval sem to pusteny treba pres noc... abych to mohl v pripade nejakyho problemu vypnout) a behem tej doby se proud pomalu vysplha na neco malo pod 14mA (kdyz sem na to kouknul po tej hodine, hybal se proud mezi 13.6 a 13.8 ). Po odpojeni byly diody jak uz tady nekdo zminoval, lehce vlazne.

Zdalo se mi ze by ty diody mohly svitit trosku vic a Marcelto mi poradil at si zkusim na jednej diode na nejakym nizkonapetovym zdroji zjistit, jaky maj mit provozni hodnoty... tak sem si ji zapojil na 5V nabijecku od mobilu s predradnym 5-kohmovym potenciometrem... pri proudech nad nakejch 22mA uz proud zacal docela rychle stoupat. (Takze predpokladam ze ty diody budou na standartnich 20mA) A kdyz sem tam pustil nakejch tech 13mA (jako pri zapojeni na 220V) tak ten proud prakticky nerostl. Takze v tom zapojeni na 220V se LEDkam jeste porad asi neco nelibi. Nebo myslite ze je to v poradku? Nemel bych tam dat ten vetsi kondik? Ted tam mam 33MFna 350V.

Jakej byste tam nechavali proud? Kdyz jsou to teda pravdepodobne diody na 20mA?

O vikendu to necham bezet dyl at vidim jak se to bude chovat v delsim provozu.

pozn.: pokud mi budete radit jakej by ste tam pousteli proud, vezte ze to ma bejt na trvalej provoz a odvod tepla bude minimalni (ledky uzavreny v hlinikovym pouzdre, ale ne primo v kontaktu s tim hlinikem... ulozeny budou jen v tenkym derovanym plastu).

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“