Manažerská ANTI-ČEŠTINA II.

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Manažerská ANTI-ČEŠTINA II.

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

První moje vlákno skončilo kdesi v propadlišti dějin. Dlouho jsem uvažoval, jestli založit druhé, ale dneska padla laťka.

Mluvčí T-Mobile: "Musíme rozdatovat zákazníky"

Kdo neví, co to znamená, tak je to myšlenka, abyste nepoužívali WIFI, ale jejich mobilní data.

Takže mě neshodí ze židle už ani výraz zprocesovat, protože rozdatování výrazně vyhrálo.

Budu si tady průběžně stěžovat na další prasečiny, a vy máte samozřejmě právo mně to rozmluvit. 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Hubert_79 »

Správně jsi fokusoval na headline. Zákazníci s wifi (tedy ti nerozdatovaní) jsou išů a pokud se nepodaří passnout dedlajn a nerozdatovat je, je úplně offtopic se bavit o nějakých benefitech.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#3 Příspěvek od vicious »


Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#4 Příspěvek od judeware »

Tady na webu se to zase někdy přehání se substantivy. 8-) Jak kdysi pravila má nebožka babča (čeština/dějepis): "Náš rodný jazyk (a jeho bohatost) stojí na slovesech".

Takže typický zdejší nešvar zní: "Za mě spokojenost". :?

V té týmobajlštině jsou sice slovesa zastoupena v hojném počtu, ale kostrbatost toho vyjadřování mi připomíná umělé rozšiřování jazyka ála ingliš. A přitom výrazových prostředků máme v jazyce tolik, že by při pobytu v našich zemích William S. jenom zíral.

Deb ilní zkracování vět (vychází z konverzací mobiláty a píčítači) a vymýšlení sloves na všechno, co se dá opsat jinak, je příznak degenerace "moderní" společnosti v "moderní" době.

Nemusíme lézti Západu do análních partií úplně ve všem. Pořád tu ještě do jisté míry vládne zdravý rozum a jakástakás kulturnost.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Hubert_79 »

Takže typický zdejší nešvar zní: "Za mě spokojenost".
Jo. A ještě "Mějte pěkný den"...
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#6 Příspěvek od houmr »

Já zase nějaký čas jezdil kolem reklamy "oživíme vaše eventy" - zřejmě na to absolvovali nějaký workshop, třeba je to jen nějaký spolek makerů...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Jak to čtu tak jsem z toho úplně roznervovaný. :-) :-) :-)
Mne v poslední době v médiích vadí výraz motýle. "Nejsou tu motýle","motýle mizí" atd atd.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

judeware píše: Pořád tu ještě do jisté míry vládne zdravý rozum a jakástakás kulturnost.
Naopak to zachvacuje i starší ročníky. Tahle prvobytněpospolná mluva zřejmě vzniká překladem pidžin původně od neg...afroameričanů nebo nevím jakých pitheků.
I od kdysi gramotnýho šedesátníka jsem slyšel "dáme film" "dáme kafe" což neznamená "věnujeme" ale naopak to mělo být cosi jako "pustíme si film" nebo "což takhle zajít na kávu".
pajosek2 píše: Mne v poslední době v médiích vadí výraz motýle.
S tím ovšem přišel Nebureš.
https://media.novinky.cz/423/754237-top ... 1560760210
když zjistil, že začíná zdařile konkurovat Jakešovi, pokusil ze z toho udělat dodatečně záměr.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od robo »

jsem padesátník a dáme..... něco se běžně používá mnoho let. Možná to mám z mládí, to si už nepamatuji.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Hubert_79 »

jsem slyšel "dáme film" "dáme kafe"
To jsme říkali už na učňáku - "dáme cígo". Na tom se mi nic nepatřičného nezdá, bude to součást hovorového jazyka.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#11 Příspěvek od Osmdesat »

Když je tu řeč o "dát" - lidé tím začali nahrazovat slovo "zvládnout". Začalo to u mladých, ale teď už tak mluví i dospělí, takže běžně od nich člověk slyší - já to nedávám, dals ten pohovor, ... Já v prvním okamžiku absolutně nerozumím, o čem dotyčný "mluví".
Bože, kam ta společnost spěje? To je primitivizace jazyka - slova se významově rozplizávají, až nakonec pro všechno bude existovat jedno jediné slovo. Takže vlastně takový návrat do počátků lidské mluvy, kdy existovalo pár zvířecích zvuků pro všechny životní situace :roll:

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Něco jiného je přirozený vývoj jazyka (třeba to "dáme" znám už taky moc dlouho, v dnešní době jsou lidé ovlivněni třeba i službou "Dáme jídlo"), tyhle změny zde probíhaly odjakživa (kdo z nás bude stoprocentně rozumět psanému textu, starému 150 let?), ale prznění jazyka zbytečnými anglicismy je spíš známka slabšího vývoje dotyčné osoby.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#13 Příspěvek od Osmdesat »

S tou anglofilií to není nic nového, historie se opakuje.
Za habsburka zase byla "cool" němčina. Došlo to tak daleko, že v tzv. vyšší kruzích se jinak než německy ani nemluvilo. Však dodnes je čeština němčinou značně poznamenaná. Byla to prostě taková móda, snaha být "světovější", přiřadit se k elitě, k společnosti, odkud k nám proudí pokrok.
Ještě hlouběji, ve středověku, to byla latina, co bylo "cool". Kdo používal latinismy, měl obdiv. Opět to byla móda, která zašla tak daleko, že si např. lidé polatinšťovali svoje národní jména i příjmení. Prostě stejná ješitnost jako dnes.

Člověk se v tomhle vůbec nezměnil, podobně je tomu i dnes - úzká propojenost ekonomická i společenská s anglofonním prostředím, odkud přicházejí technické novinky i peníze, vyvolává u lidí s nižším sebevědomím obdiv k anglosaské kultuře i jazyku, a tak aspoň to, že mohou používat anglická slovíčka, jim kompenzuje pocit méněcennosti.

Uživatelský avatar
Balt76
Příspěvky: 183
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Rakovník

#14 Příspěvek od Balt76 »

Člověk je tvor línej a pohodlnej. Ať už se to týká fyzický činnosti nebo intelektuální (mentální). Ta mluve tam holt patří taky. "To dáš" má prostě míň písmen než "to dokážeš". Fakt je, že u dospělejch tohle dětinský chování prostě nesnesu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Balt76 píše:Fakt je, že u dospělejch tohle dětinský chování prostě nesnesu.
Ještě lepší je výraz jít do něčeho ve smyslu vybrat si, zvolit, zakoupit, pro něco se rozhodnout. Takže zásobovač firmy zaperlí "jdeme do odpadních rour z novoduru". Myslím že tenhle primitivismus 100% přišel z negerské anglosasštiny.
Ještě hlouběji, ve středověku, to byla latina, co bylo "cool". Kdo používal latinismy, měl obdiv.
To se úplně stejně týká i středověké a renesanční češtiny. Tehdejší kronikářská a právnická čeština byla velice složitá, s ohromně členitou větnou stavbou a je docela nesnadné takový text pochopit na první čtení.
Každý proces má svůj vývoj, kdy dosáhne vrcholu a pak nevyhnutelně cestu dolů, tak proč ne i jazyk. Elitářská košatost a složitost měla svoje opodstatnění v časech kdy to jazykové elitářství tvořilo bariéru vůči kdejakým řepanům. Nejspíš ji záměrně pěstovali ve vzdělaneckých, církevních a vládnoucích kruzích, písaří a notáři panovníků si tím pojišťovali svoji nepostradatelnost.
Pak holt přišel opačný trend, když se vladař snaží o maximálně jednoduchý jazyk, aby si ve zvrhlých formách tzv. demokracie zajistil přízeň a srozumitelnost u "širokých vrstev". Tonda Zápotocký, Jakeš, Bureš. "Dyť von mluví jako my, je jeden z nás".

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“