Nastavení zesilovače Laney CP 12

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

Nastavení zesilovače Laney CP 12

#1 Příspěvek od niko231 »

Měnil jsem kolegovi koncové tranzistory u tohoto zesilovače, ale nevím jak je správně znovu nastavit. Poradí někdo?
Přílohy
laney_cp12_sch.pdf
(228.33 KiB) Staženo 168 x

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Co přesně chceš nastavovat? Klidový proud koncového stupně?

Ten se nastavuje tím jedním trimrem, který v koncovém stupni je. Měří se nepřímo - na některý z drátových odporů R17, R18=0R22/5W připojíš stejnosměrný milivoltmetr /multimetr na rozsahu 200mV ss/ a v klidu, bez vybuzení /potenciometr volume na nule/ a s připojeným reproduktorem trimrem OPATRNĚ nastavíš na těch odporech úbytek napětí 7-8mV při studených koncových tranzistorech.
Tomuto úbytku napětí na odporech odpovídá klidový proud koncového stupně cca 32-36mA. Napětí na obou odporech nebude /reálně ani nemůže/ být shodné, ale nemělo by se lišit o více, než asi 10-15%.
Tento klidový proud je z hlediska odstranění přechodového zkreslení dostatečný, přitom ale zůstává zachována tepelná stabilita i při horkých koncových tranzistorech.
Pokud jsi si jist, že zůstaly v pořádku i budicí tranzistory T58, T59=TIP31C/32C, případně odpory R15, R16=100R, tak ještě zkontroluj i regulační tranzistor T54, aby byl v pořádku elektricky a měl i dobrý tepelný kontakt s chladičem.
Pokud jsi to už po opravě zapnul a běží to, stačí dostavit jen ten klidový proud.
Zkontroluj i zbytkové ss napětí na výstupu /na reproduktoru/, nemělo by rozhodně být vyšší, než asi 8-10mV.
Pokud by tomu tak bylo, vadilo by to. Pak případně poradíme dál, co s tím.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 20 čer 2019, 19:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od niko231 »

Nejspíše klidový proud trimrem PR1, jako úbytek na rezistorech 0,22R ale nevím kolik mV by to mělo být.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Ohmův zákon a Kirchhoffovy zákony ve všech základních podobách, se moje i mladší generace učily už v 9. třídě ZŠ.
I=U/R.
Stačí Ti to takhle, nebo potřebuješ ještě něco víc?

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Generalsound »

Snad s odpojeným reprákem, ne? I při malým ofsetu přes něj teče ss proud a nastavuješ nesmysly!

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#6 Příspěvek od sinclair »

Právě proto má být zátěž připojená, aby byl ten případný rozdíl vidět a mohl se opravit!
Co má co do repráku téct část klidového proudu, co?
Je to moje třetí věta od konce.
Pane generální, to mělo být prosím co?

Uživatelský avatar
Generalsound
Příspěvky: 324
Registrován: 20 lis 2009, 01:00
Bydliště: Doma, kde asi?
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Generalsound »

No, že u obyčejných nesymetrických zeilovačů bez
DC serva se těžko dosahuje ofset řádově v mV. Pán se nezdá tak zkušený v zesilovačích,aby ho to nemátlo. Ale dělejte, jak myslíte, já chtěl jen poradit...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#8 Příspěvek od sinclair »

Srazit ofset na ±3mV u takto zapojeného konce není žádná raketová věda.
Mě by spíš zajímalo, jak se někomu mohlo povést oddělat dvojici MJ15003, pokud teda nebyly už z výroby zpajcované.
Oddělat dvojici 140V/20A/250W tranzistorů už je opravdu kumšt..

Uživatelský avatar
niko231
Příspěvky: 412
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#9 Příspěvek od niko231 »

Tak jsem to zkusil nastavit a změřit. Na rezistoru R17 mám 6,5mV na R18 -8,5mV na výstupu repro -9mV. Ty koncové tranzistory, co odešly byly kdysi prý koupeny z Aliexpress.
Díky za Vaše rady

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“