koupím Krystal 1Mhz

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#16 Příspěvek od Celeron »

Jestli si to ještě pamatuju správně tak Thompsoňáckej Timekeeper M48T02 měl možnost kalibrace vyhození určitýho počtu kmitů základního oscilátoru.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#17 Příspěvek od Hill »

To by souhlasilo. Jen, aby nedošlo ke zmatení pojmů, doplním, že zkrácení cyklu čítačů se používá až u čítačů dekodéru desítek (tříbitový čítač po stavu 5 dalším impulsem resetuje do stavz 0 ). To nrmá na přesnost hodin vliv.
Vynechání určitého počtu impulsů v procesu dělení kmitočtu oscilátoru naopak pro nastavení přesného chodu hodin (nebo časové referenve vůbec) naopak používané je. A je určitě stabilnější, než kapacitní trimr Sice způsobuje rozptyl periody, jak už jsem psal, ale, čím více děliček za tím obvodem bude, tím lépe bude potlačený.
Konečně stejný princip se používal i v poslední generaci elektronických varhan, než se do nich protlačily procesory...

Uživatelský avatar
martin1pv
Příspěvky: 65
Registrován: 20 lis 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov

#18 Příspěvek od martin1pv »

Napsána sz pro josek a decmen. Díky všem za nabídky a rady,kdyby ještě někdo našel byl bych rád.
Martin

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Jenys »

Tenhle krystal má elektrohofman, ale 256Kč je docela dost :roll:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#20 Příspěvek od FERYACT »

Je zajímavé že krystaly kolem 1MHz jsou velmi drahé a stejně pak kolem 100MHz.Je levnější koupit 10MHz a podělit.

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#21 Příspěvek od decmen »

Je to už 38 let, ale co si matně vzpomínám, tak kolem 200,-Kčs jsem za ten 1MHz dával v roce 1981, krystal 100kHz stál tehdy hodně přes tisícovku a to bylo pro študáka neřešitelný.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#22 Příspěvek od termit256 »

A proc vlastne nepouzijes ten levny oscilator? Na vec typu hodiny snad nevadi ze je vystup obdelnik. https://cz.mouser.com/Passive-Component ... ?P=1z0wnui

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#23 Příspěvek od Celeron »

Decmene, jaký digitrony jsou potřeba na hodiny co jsi psal? Máš ještě ty nepoužitý střeva druhýho kusu, co jsi psal?
Tu 1MHz pixlu, co jsi dával fotky mám taky. Kromě toho i 100kHz skleněnej drátovej heptal a 100kHz ve skleněný trubce 9x40 mm 2 nebo 4 vývody.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
decmen
Příspěvky: 572
Registrován: 25 zář 2013, 02:00
Bydliště: Chlumec n.C.

#24 Příspěvek od decmen »

Ahoj, myslím, že tam byly 6x ZM1080T. Jinak kromě toho krystalu a trafa (to ale nevím, v který krabici teď je) víc nemám, tišťáky jsem si dělal sám, pak nějakou krabici z ohýbanýho Al plechu , nejvíc práce dalo sehnat dózu na mouku či co z červenýho plexiskla patřičných rozměrů...........všechno to sebrala první bejvalka se všema výrobkama co jsme na vejšce ubastlili :podry:

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“