SOA bipolárního tranzistoru

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

SOA bipolárního tranzistoru

#1 Příspěvek od jura80 »

Ahoj po nějakým čase,

nejsu si úplně jistým, tak se radši optám. Když mám tranzistor s max. ztrátou dejme tomu 50W a max. Tj 175°C, tak pokud se třeba při Uce 50V sníží max. povolená ztráta dle SOA na 25W, znamená to, že při téhle ztrátě můžu tranzistor nadále provozovat při Tj 175°C, nebo musím snížit i Tj (na 25°C + 150°C/2 = 100°C)?

Do teď jsem to nemusel řešit, vždycky jsem si vybral tranzistor, u kterýho nebylo v daným napěťovým rozsahu žádný nutný snižování Ptot s napětím. Tak proto ten dotaz...

Dík za ochotu.

Jura
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#2 Příspěvek od Kvicala_r »

Věřím, že SOA právě "dopočítává" max výkonovou ztrátu (násobenou tepelným odporem) abys byl na bezpečné straně Tj , nebo Tc.
Mimochodem to předpokládám jen ilustračně a nechceš ho provozovat na mezní teplotě 175C?

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jura80 »

Věřím, nebo vím? Páč to je, poslušně hlásím, rozdíl.

Když se něco navrhne na max. teplotu přechodu, stejně pak volím nejbližší lepší chladič a hned jsu pod limitem. Nota bene, když si něco navrhnu na teplotu okolí třeba 60°C a provozuju to běžně do 30, hned je tam zase další rezerva. Pokud to teda nemám zabudovaný do blbě větrající bedny...
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Uživatelský avatar
jura80
Příspěvky: 908
Registrován: 05 lis 2011, 01:00
Bydliště: Boskovice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jura80 »

Tak jsem trochu googlil sám a už vím, že i u second breakdown limitace můžeme jít až k mezní teplotě přechodu. Ale jedině při snížené ztrátě a na mezní teplotě samozřejmě nulové ztrátě...

Zajímavý počteníčko:

https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/Legac ... 400-44.pdf

A taky:

http://www.idea2ic.com/LM383/Power%20Tr ... 20Safe.PDF

A od Toshiby:

https://toshiba.semicon-storage.com/inf ... ?did=63509

Asi by jsem v praxi používal obrázek 1.18 (a případně primitivní výpočet) z těch poznámek od Toshiby a současně výsledek kontroloval, jestli je uvnitř tepelnýho limitu, jak se píše v poznámce od ONsemi...

PS: To už fakt dneska nikdo nebastlí, že jsem si musel odpovědět sám?
Nejsu žádným fóristem, ale když něco negómu, tož, přindu se zeptat. A když se nesnesitelně nudím, nebo když jsu na plech, někdy se může stát, že se i pokusím poradit. Zdraví Jura!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“