Oscilátor 50,7 MHz

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#16 Příspěvek od FERYACT »

To ok1hga.Nerozumím buržoustické řeči dobře. Udělal jsm si tišťák. Umí násobit třemi. Z krystalem 50MHz dal 30MHz /čili 3* základní frekvence/ Z krystalem 10,17MHz dal 30,51MHz /čili 3* jmenovitá frekvence/.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#17 Příspěvek od danhard »

Na nastavení nepotřebuješ krystalový oscilátor, stačí měřit frekvenci lokálního oscilátoru.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#18 Příspěvek od FERYACT »

Myslel jsem, že když mám krystal, že ho vynásobím a budu mít stabilní frekvenci.Stavět jsem začal ze zadu a zapomněl na oscilátor přijímače.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#19 Příspěvek od FERYACT »

Když vzpomínám tak OVERTONE se vyskytoval v AR 11/74 strana 435 pod názvem: Krystalové oscilátory. Pokud někdo požádá dám to na EB.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od sis2 »

FERYACT píše: Z krystalem 50MHz dal 30MHz /čili 3* základní frekvence/ Z krystalem 10,17MHz dal 30,51MHz /čili 3* jmenovitá frekvence/.
U harmonických oscilátorů závisí obsah jednotlivých harmonických na nastavení pracovního bodu (úhlu otevření) aktivního prvku - tranzistoru.
Při měření čítačem může být výsledek daný tím, že třetí harmonická má největší amplitudu. Ideální je nastavovat prac. bod se spektrákem, ale stačí i 100 MHz osciloskop - jednotlivé složky jsou dobře vidět.
Dobře vybastlený harmonický oscilátor byl například v transceivru PS83, který byl publikován v AR 9/85.
Tam se dá oscilátor nastavit na výběr třetí nebo 5. harmonické (záleží samozřejmě na krystalu) - potom následuje dvojitá propust C43-L10 a C44-L11 ... podrobnosti k cívkám jsou v textu - a na výstupu T6 lze dosáhnout víc než 60 dB odstupu vybrané harmonické od ostatních produktů násobení. Navíc s L9 a CL se dá f X-talu o pár kHz posunout.
Přílohy
Oscilator PS83.png

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#21 Příspěvek od FERYACT »

sis2: Díky ti za čas, který jsi věnoval tématu. Byl jsem upozorněn danhardem, že pokud budu při stavbě postupovat logicky zepředu a ne jak je zvykem u nízkofrekvenčních zařízení tak budu mít oscilátor /přeladitelný/ k disposici.
Jde o přijímač 0,3-30MHz DC1YB. Vlákno se zvrhlo na jiné tema a tak jsem ho opustil a jeho část převedl sem.
Pilový průběh má prý hodně harmonických.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“