Výměna jističe - náhrada

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

Výměna jističe - náhrada

#1 Příspěvek od dvorak »

Začal mi zlobit jeden z jističů - chvílemi nechce pustit proud i když je v poloze zapnuto. Jedná se o 35 let starý jistič Siemens, který se zřejmě již nedá sehnat. Dá se bez problému nahradit , např. tím v odkazu ? Jedná se mi samozřejmě o rozměry, aby se vešel do toho výřezu v desce. Děkuji.

https://www.elima.cz/obchod/oez41878-lt ... gK8LvD_BwE
Přílohy
DSCN1465.JPG

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jenys »

Myslím, že by s tím neměl být problém, změr si pro svou jistotu ten svůj jistič a v odkazu máš rozměr a uvidíš, jestli to bude pasovat.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Pokud je upevnění stávajících jističů zaklapnutím na DIN lištu jako u všech soudobých, nebude s upevněním problém, mírně se liší jen výška přívodních dutinek nad lištou (a z toho nekompatibilita při použití propojovacího Cu hřebínku).
U jističe tě ještě zajímá charakteristika a max. vypínací zkratový proud.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Jenys »

Crifodo, tak určitě nebude ještě měděný hřebínek, i když, kdo ví? Měl by se podívat pod krycí panel a hned by bylo jasněji. Ale případné nekompatibility by měly jít dopřihnout.
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Pokud se nepletu tak zrovna tyto potvory co tam máš tak snadno nahradit nepůjdou. Byly to docela sračky a neměly nacvaknutí na lištu. Chtělo by to foto zevnitř. Nicméně stejně nemáš moc na výběr...
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#6 Příspěvek od Kvicala_r »

Mám dojem, že tatík má ty samé... Musel sem je vytahat všechny a dát pod ně DIN. Ty šedé jsou asi chytnuté jen šrouby do podkladu, ale místo na DIN tam bylo (a asi umožňují i tu DIN). Do řady sem pak začlenil něco ze stávající produkce, ale tam na nich byly ještě černé bakelitové kryty místo panelu.
Tento z aukra by měl být snad on, ať víš jak vypadá...
siemens

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#7 Příspěvek od MiraSt »

Hřebínek tam není. Upevnění šroubama. Nový jistič je o něco nižší a je na DIN takže lištu při výměně bude nutno podložit. Jinak šířka a výška je stejná.
Přílohy
Fotografie-0205.jpg

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#8 Příspěvek od Sandal »

Tyhle Siemensy jsou opravdu sračka.Uchycení maj na 2 šrouby a záměnné nejsou s ničím jiným.Nedržela u nich poloha zapnuto.Třeba na podesátý se povedlo, že páčka zůstala nahoře.
Vyvaruj se taky jističům OEZ z řady Minia.Ty taky nejdou nahradit jen tak něčím.
Dej DIN lištu jak raděj chlapy a osaď jističe se standartníma rozměrama.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Podobne vyzeraju "nase" stare istice IJ. A tiez je to sracka.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Ale ty aspoň byly na DIN lištu.
Dej tam Šraky, 10 a 16A stojí 50 kaček bez DPH a ještě jsem žádnej neměnil.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jenys »

Tam by šel ale dát, ten IJ z Krompach, aspoň pro začátek a potom někdy v klidu to předělat celé na ty nové. Ten na fotkách mám volně k dispozici, pokud by byl zájem.
Přílohy
20190721_223632.jpg
20190721_223643.jpg
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#12 Příspěvek od MiraSt »

Celeron píše:ještě jsem žádnej neměnil.
A jsou schopné vypnout zkrat nebo přetížení?

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#13 Příspěvek od Sandal »

To víš že jsou.Schrack jsou zrovna ty lepší.Já teda dávám Schneider a nemám jedinej problém.Do sveho baráku jsem nešetřil a dal jističe s vypínací schopností 15kA 230V AC.Chrániče jsem dal na proud 40A.To tak pro jistotu, abych se v tom nemusel vrtat a měnit přístroje v případě že by párkrát zazlobil nějakej spotřebič a ohořely kontakty.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
dvorak
Příspěvky: 1887
Registrován: 25 dub 2013, 02:00
Bydliště: Dvůr Králové n.L.

#14 Příspěvek od dvorak »

Takže opraveno - dal jsem tam NOARK, sice jen visí na drátech, ale ten vrchní kryt to fixuje. Uvažuji stejně do konce roku to celé vyhodit a dát standartně lištu s moderními jističi. Děkuji všem za pomoc a rady.
Ještě přikládám foto" pod krytem".
Přílohy
DSCN1468.JPG

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#15 Příspěvek od MiraSt »

MiraSt píše:
Celeron píše:ještě jsem žádnej neměnil.
Jsou schopné vypnout zkrat a přetížení?
Myslel jsem to tak když nedošlo k výměně, že nebyl "vyhřátý", taky že občas neměl kontakt.... Já taky běžně jističe neměním protože ani nevím, že je mám. Ale setkal jsem se s jističem, že nevypnul zkrat ani opakovaně a to lítaly pojistky až v HDSce. Jistič 16B, hlavní jistič 25B a pojistky 35 amper. Proto ta poznámka k levným jističům.

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“